14.09.2022

Jak przygotować swoje auto na jesień? 5 wskazówek!

Coraz bliżej jesień, czas pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu swojego samochodu do tej wymagającej pory roku. Już wkrótce rozpoczną się deszczowe dni, mgły, a nawet pierwsze przymrozki. Co zrobić, by odpowiednio przygotować auto na jesień? Sprawdźcie nasze wskazówki.

 

Dolewamy płyn chłodniczy

Jesień oznacza niższe temperatury. Co prawda jeszcze nie nadeszły, ale zanim to się wydarzy, pomyślcie o  płynie chłodniczym. Musi on zachować swoje właściwości oraz musi Wam go wystarczyć na cały okres jesienno-zimowy. Brak odpowiedniej ilości płynu chłodniczego lub jego utrata mogą doprowadzić do awarii silnika.

To jeden z ważniejszych płynów eksploatacyjnych, który odpowiada za utrzymanie właściwej temperatury silnika i osiąganie przez niego właściwych parametrów. Jeśli pojawią się braki, wówczas silnik może się przegrzać i dojdzie do zatarcia.

Wybierając płyn chłodniczy zwróćcie uwagę, w jakich warunkach najlepiej się sprawdzi – musi wytrzymać w warunkach obniżonej temperatury.

Szyby i wycieraczki są bardzo ważne w tym okresie

Jesień to trudny czas dla szyb w samochodzie. Pojazdy na trasach rozrzucają piach i błoto, a te lądują na szybie Waszego auta. Do tego jeszcze spadające mokre liście, które przyklejają się do jej powierzchni i liczne insekty, które zbieramy w drodze.

Warto mieć w tym czasie pod ręką specjalne preparaty do czyszczenia szyb i usuwania zabrudzeń. Oczywiście to nie wszystko – sprawdzić należy także kondycję wycieraczek, w razie potrzeby wymienić je na nowe oraz zweryfikować poziom płynu do spryskiwaczy. Pamiętajcie, że ten również należy wymienić na zimowy, gdy tylko temperatura spadnie poniżej 0 st. Celsjusza.

Sprawnie działające wycieraczki to Wasze bezpieczeństwo na drodze. A w sezonie jesienno-zimowym będą miały znacznie więcej pracy,  za sprawą deszczów, dlatego bardzo ważnym jest to, by były w dobrej kondycji.

Uszczelki i klimatyzacja – profilaktyka ma znaczenie

Klimatyzację używamy w aucie głównie latem, w upalne dni, ale trzeba również pamiętać o tym, by regularnie oczyszczać kanały i wyloty we wnętrzu auta, aby nie doprowadzić do zanieczyszczenia lub zagrzybienia klimatyzacji.

W tym celu możecie stosować specjalne preparaty do czyszczenia klimatyzacji lub umówić się na wizytę do warsztatu samochodowego i specjaliści Wam w tym pomogą.

Ponadto, pamiętajcie również o uszczelkach. Tu przydadzą się preparaty silikonowe, które umożliwiają przywrócenie elastyczności i zapobiegają ich przymarzaniu. Uszczelki pilnują szczelności we wnętrzu auta, a do tego dbają o komfort w trakcie jazdy, gwarantując ciszę. Zapobiegają również przedostawaniu się chłodu i chronią przed uciekaniem ciepła z kabiny. Niezabezpieczone odpowiednio uszczelki mogą przymarzać, a nawet stracić swoją elastyczność, co spowoduje dyskomfort, a nawet może doprowadzić do gromadzenia się wilgoci i w efekcie również pojawienia się grzybów.

Sprawne żarówki i światła to Wasze bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo jazdy w okresie jesienno-zimowym zależy również od  sprawności świateł w samochodzie. Przed rozpoczęciem się jesieni warto sprawdzić ustawienie swoich świateł, a także wymienić żarówki na nowe.

Ponadto, dobrym pomysłem jest wyposażenie auta w zapasowy komplet żarówek, a także ściągaczki do wody, skrobaczki i szczotki do usuwania liści, którymi zawsze będziecie mogli oczyścić reflektory, szyby, maskę oraz czujniki.

Dywaniki najlepiej wymienić na gumowe z korytkami

Tekstylne dywaniki w samochodzie wyglądają estetycznie, ale w okresie jesienno-zimowym nie są w stanie do końca zabezpieczyć samochodu. Ze względu na deszcze, wilgoć, piach i błoto, warto wymienić je na gumowe z korytkami, w których będzie się gromadzić woda z butów.

Te są o wiele łatwiejsze w czyszczeniu, a ponadto nie przesiąkną i nie będą gnić i podnosić poziomu wilgoci w kabinie auta. 

Więcej wskazówek na temat przygotowań auta do jesieni znajdziecie  tutaj.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: