27.09.2021

Jesienią pogoda na drogach potrafi zaskoczyć… ulewą! Sprawdź, jak bezpiecznie jeździć w trakcie deszczu

Jesienne warunki drogowe są trudne, zwłaszcza, że coraz szybciej zapada zmrok. Jednak nie to jest najgorszym, co może nam się przytrafić na trasie. Soczysta ulewa potrafi wprowadzić prawdziwy zamęt na drogach i doprowadzić do wielu wypadków, a nawet awarii samochodu. Sprawdź, jak bezpiecznie jeździć w trakcie ulew.

 

Gwałtowna ulewa to nie żarty!

Gdy na trasie dopadnie Cię gwałtowna ulewa, zwolnij! A jeśli na drogach pojawią się ogromne kałuże oraz rozlewiska, które w szybkim tempie narastają, najlepiej znajdź bezpieczne miejsce i przeczekaj nawałnicę.

W takiej sytuacji mamy do czynienia z bardzo mocno ograniczoną widocznością, a to z kolei zwiększa ryzyko uszkodzenia samochodu oraz doprowadzenia do kolizji.

Zaparowane szyby w trakcie ulewy

Zdarza się, że podczas ogromnej ulewy szyby zaparowują od wewnątrz. Przyczyną może być zalany lub uszkodzony filtr kabinowy. Jeśli wypełni się zanieczyszczeniami, należy go wymienić. 

My jesteśmy zwolennikami wymiany filtra kabinowego po sezonie wakacyjnym, przed rozpoczęciem się jesieni. Dlaczego? Ponieważ w trakcie urlopu eksploatujemy swój samochód o wiele intensywniej, a tym samym zużywamy szybciej płyny eksploatacyjne oraz filtry.

Nie ochlapuj innych uczestników ruchu drogowego

W trakcie ulewy bardzo szybko ulice zapełniają się wodą, ale nie jest to pretekstem do ochlapywania pieszych lub rowerzystów. Dlatego, gdy widzisz wielką kałużę przy chodniku lub drodze rowerowej, zwolnij.

Celowe ochlapywanie przechodniów może grozić nawet karę 5 tysięcy złotych i zakazem prowadzenia pojazdów, jeśli spowodujemy zagrożenie i sprawa trafi do sądu, a gdy uszkodzimy mienie możemy zostać pociągnięci do wypłaty odszkodowania pieszemu lub rowerzyście.

Szybka jazda w ulewie grozi uszkodzeniem silnika

Pokonywanie kałuż lub rozlewisk może doprowadzić do zassania wody przez silnik, a także utraty panowania nad kierownicą, zwłaszcza przy dużej prędkości. Jeśli doprowadzimy do mechanicznego uszkodzenia silnika, to może nawet nie udać się nam go odremontować, a nasze AC i OWU tego nie pokryje.

Inną sprawą jest to, że nigdy nie wiemy, co kryje się w dużej kałuży. W trakcie ulewy nierzadko kierowcy gubią rejestracje lub inne części podwozia z aut, a nawet kałuże mogą wypełniać uszkodzone odcinki dróg. Wjechanie w kałużę z dużą prędkością jest nierozważne, a także niebezpieczne. Wyobraźcie sobie, co może się stać, jeśli w wodzie kryje się ogromny kamień…

Co robić podczas ulewy na trasie?

Przede wszystkim obserwuj drogę! Jeśli zobaczysz dużą kałużę, omiń ją – nigdy nie wiadomo, jaka jest głęboka, ani co kryje pod wodą.

Zredukuj prędkość w trakcie ulewy, słabsza widoczność oznacza krótszy czas podjęcia reakcji w sytuacji zagrożenia na drodze.

Zwiększ dystans od poprzedzającego pojazdu – droga hamowania w trakcie ulewy jest znacznie krótsza niż myślisz.

Zanim jesień na dobre się rozkręci – sprawdź światła i wycieraczki – muszą być w doskonałym stanie, aby zapewnić bezpieczeństwo Tobie, pasażerom oraz innym uczestnikom ruchu drogowego.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: