10.06.2022

Akcje serwisowe – o co chodzi?

To akcje, które przeprowadzają cyklicznie wszyscy producenci samochodów. Dotyczą zwykle konkretnego modelu lub wybranej wersji silnikowej auta. Każda zorganizowana akcja ma swój powód, jak również warunki realizacji. Na czym polegają akcje serwisowe producentów samochodów?

 

Na czym polegają akcje serwisowe?

Każdy producent samochodów co jakiś czas organizuje akcje serwisowe, które zwykle dotyczą konkretnego modelu auta lub jego wersji silnikowej.

Powodem akcji serwisowych jest najczęściej kampania naprawcza błędów powstałych na etapie produkcji pojazdu (np.: niewłaściwy montaż części) lub ryzyko wystąpienia usterki podzespołu w czasie eksploatacji.

Akcje serwisowe są zwykle przeprowadzane bez większego rozgłosu. Wyjątkiem są te na większą skalę i które niosą się medialnie, jak np.: słynne Dieselgate.

To obowiązek producenta

Takie akcje serwisowe należą do obowiązku producentów, a zatajenie wszelkiej wiedzy na temat defektów jest surowo karane. W ramach akcji serwisowych konieczne naprawy są wykonywane bezpłatnie, a kwestia dotarcia informacji do właścicieli pojazdów modelu, który posiada wykrytą usterkę, należy do obowiązku producenta marki.

Problem pojawia się w sytuacji, w której dany pojazd jest sprowadzony z zagranicy lub akcja serwisowa nie dotyczy pojazdu, a części kupowanych przez użytkownika we własnym zakresie, takich jak np.: opony lub wycieraczki.

Skąd dowiesz się o akcji serwisowej dla swojego auta?

Przede wszystkim najlepiej sprawdzać informacje względem swojego pojazdu samodzielnie. Można to zrobić poprzez numer VIN lub numer seryjny, jeśli dotyczy to konkretnej części.

Informacji można szukać u źródła, a więc na stronie producenta samochodu. A jeśli to nie wystarczy można się zgłosić bezpośrednio do Autoryzowanych Serwisów, w których pracownicy zweryfikują w systemie, czy auto podlega kampanii naprawczej.

Inną metodą jest również sprawdzanie informacji na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – tu zawsze znajdują się aktualne komunikaty, które informują o akcjach serwisowych.

Jeśli samochód został sprowadzony z innego państwa w Unii Europejskiej, wówczas należy szukać informacji na stronie Komisji Europejskiej. Podane informacje zawierają ostrzeżenia dotyczące wszystkich pojazdów oraz produktów, które są sprzedawane na terenie Unii Europejskiej.

W przypadku samochodów importowanych z USA takie informacje można znaleźć na stronie amerykańskiej agencji National Highway Traffic Safety Administration, gdzie na podstawie numeru VIN uda się zweryfikować konieczność poddania samochodu akcji naprawczej. Znajdziecie tu informacje odnośnie wszystkich kampanii naprawczych w ciągu ostatnich 15 lat. 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: