25.05.2022

Awaria w trasie – co robić

Przed nami sezon wakacyjny oraz wzmożony ruch na drogach przez pierwszych wczasowiczów. Dobrą praktyką jest przygotowanie samochodu do dłuższej trasy, zanim się w nią udacie, a więc wykonanie przeglądu. Jednak i to może Was nie uchronić przez niespodziewaną awarią w podróży, która skutecznie pokrzyżuje Wasze plany. Co zrobić, gdy mechanik jest bardzo potrzebny w trasie? Sprawdźcie!

 

Przykra niespodzianka w drodze na wakacje☀

Awaria w trasie może się przydarzyć nawet, gdy kompleksowo przygotujecie swoje auto do dłuższej podróży. Rodzaje usterek są różne i do każdej z nich trzeba wtedy podejść indywidualnie.

Jadąc w dłuższą trasę pojazdem, który zwykle używamy w miejskich warunkach na krótkich dystansach, powinniśmy się do niej odpowiednio przygotować. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie przeglądu w warsztacie samochodowym i upewnienie się, że wszystkie podzespoły pracują prawidłowo. Mimo tego wciąż na trasie może dojść do niespodziewanej sytuacji i samochód ulegnie awarii. Wówczas najważniejsze jest to, by nie panikować i podejść racjonalnie do tematu. Każda usterka jest inna, np.: szarpanie w trakcie jazdy może być przyczyną uszkodzonych czujników silnika, świec zapłonowych, przewodów lub nawet przepływomierza – komentuje Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

Jest kilka sposobów na to, by stawić czoła awarii samochodu w trasie, a nawet spróbować go uruchomić. Najważniejsze jest jednak to, by ustalić przyczynę problemu oraz podjąć odpowiednie kroki, które pozwolą sobie z nim poradzić.

Co zrobić, gdy w trasie dojdzie do awarii?

Nie panikować. Najlepiej zjechać na chodnik, pas zieleni lub miejsce parkingowe, jeśli sytuacja przydarzy się w mieście. Poza nim, najlepiej zjechać na pas awaryjny lub na parking oraz ustawić trójkąt ostrzegawczy i włączyć światła awaryjne. Trzeba pamiętać, że pojazd nie może utrudniać ruchu innym kierowcom.

Trójkąt ostrzegawczy należy ustawić w odległości od 30 do 50 metrów za pojazdem w obszarze niezabudowanym, z kolei na autostradzie i drodze ekspresowej w odległości 100 metrów.

Bardzo ważne jest również to, by mieć przy sobie odpowiednią ilość kamizelek odblaskowych – dla kierowcy i pasażerów oraz założyć je w sytuacji, w której wysiadamy z samochodu i udajemy się za barierki znajdujące się przy poboczu.

Nie wolno zostawiać w pojeździe do czasu przyjazdu pomocy drogowej lub mechanika, ponieważ stwarza to realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego, jak i dla nas.

Diagnoza problemu🚘

Być może awaria samochodu, która Ci się przytrafiła nie jest tak poważna i poradzisz sobie z nią samodzielnie. Jednak jeśli nie czujesz się specjalistą lub boisz się coś uszkodzić, to nie kombinuj tylko wezwij pomoc.

Przyczyny awarii mogą być różne. Niektóre wynikają z zaniedbań eksploatacyjnych, a inne  mogą wystąpić nawet bez wcześniejszych symptomów.

Każda awaria jest inna i trzeba do niej podejść indywidualnie. W określeniu problemu pomagają m.in. kontrolki w samochodzie – jeśli świecą się na czerwono, wówczas nie powinniśmy ryzykować dalszą jazdą. Kontrolki również pomagają zdefiniować obszar problemu. Zapalona czerwona kontrolka z napisem „Check engine” to prosty sygnał – awaria jest poważna i należy wezwać mechanika. Jeśli na czerwono pali się kontrolka oleju, to jego ciśnienie jest zbyt niskie i również należy udać się do warsztatu. Żółta kontrolka z wykrzyknikiem oznacza niskie ciśnienie w oponach, a temu można już samodzielnie zaradzić – mówi Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty 

Istnieje kilka trików, które pozwalają na chwilowe usprawnienie pojazdu i dojechanie nim do najbliższego warsztatu samochodowego. Jeśli auto się przegrzewa, to trzeba włączyć ogrzewanie z maksymalną mocą. Jeśli sprzęgło nie działa prawidłowo, wówczas należy odpalić auto na pierwszym biegu i kontynuować podróż. Chcąc zmienić bieg należy puścić pedał gazu i delikatnie zmienić przełożenie przy spadających obrotach, zaleca się również hamowanie na luzie.

Znajdź warsztat w pobliżu

W dobie stałego połączenia z Internetem i smartfonów, które są wyposażone w aplikacje dla zmotoryzowanych, znalezienie pobliskiego warsztatu to pestka. Zwłaszcza, że macie od tego również nas i Yanosika!

Nie każdy kierowca posiada wiedzę techniczną, która pozwoli mu na samodzielne naprawienie pojazdu w trasie, a więc potrzebny będzie mu mechanik. W aplikacji Yanosik kierowcy mogą sprawdzić, gdzie w najbliższej okolicy znajduje się warsztat samochodowy i skontaktować się z mechanikami. Tu w zależności od możliwości warsztatu – mechanik może przyjechać z autem zastępczym lub zaproponować holowanie pojazdu, a nawet naprawę auta na miejscu – podpowiada Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

Wezwanie mechanika to znacznie lepszy pomysł, niż samodzielna próba reanimacji pojazdu, bez podstawowej wiedzy technicznej. Tym bardziej, że większość warsztatów, które znajdziecie w naszej bazie i aplikacji Yanosik udostępnia swój cennik i rodzaj oferowanych usług. Możecie się z nimi zapoznać i skontaktować z danym mechanikiem.

Mobilny warsztat na ratunek🧑‍🔧

W trasie można również skorzystać z usług mobilnego warsztatu mechanicznego. Jednakże tu ceny mogą być znacznie wyższe niż w klasycznym warsztacie. W przypadku poważnej awarii, która unieruchomiła auto, warto skorzystać z tej możliwości, nawet mimo większych cen.

W mobilnych warsztatach specjaliści są przygotowani do wielu rodzajów napraw pojazdów, a nawet do przeprowadzenia diagnostyki komputerowej. W sezonie wakacyjnym są oni wzywani znacznie częściej do samochodów, które stoją unieruchomione na poboczach, ze względu na awarie elektryki, uszkodzone opony i koła, niesprawny napęd i skrzynię biegów, problemy z układem paliwowym, a nawet do zatrzaśniętych kluczyków – komentuje Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

Mechanicy z mobilnych warsztatów naprawiają pojazdy szybko i skutecznie, jeśli pozwala na to sytuacja. W przypadku poważniejszych uszkodzeń może się okazać, że usterki nie da się usunąć na miejscu i pozostanie już tylko holowanie samochodu.

Ostatnia deska ratunku

Holowanie auta to rozwiązanie dla tych, którzy nie mają ubezpieczenia AC lub awaria nie pozwala na dojazd do warsztatu lub mobilny warsztat nie podoła jej naprawie.

Holowanie przez specjalistów jest obowiązkowe na autostradach i w sytuacji niesprawnego układu kierowniczego. W innych miejscach może nam pomóc bliska osoba, która zna zasady holowania. Auto, które jest holowane musi mieć umieszczony trójkąt ostrzegawczy za tylną szybą, a żaden z pojazdów nie może mieć włączonych świateł awaryjnych. Kierowcy obu pojazdów muszą zachować szczególną czujność!

Holowanie samochodu to bardzo trudny manewr, który wymaga od obu kierowców odpowiednich umiejętności oraz ostrożności. Przede wszystkim należy odpowiednio zabezpieczyć holowany pojazd z pomocą liny, nie krótszej niż 4 do 6 metrów. Samochód, który jest holowany, musi mieć sprawny układ kierowniczy. W innym przypadku pozostaje wyłącznie pomoc drogowa – mówi Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

 

Sezon wakacyjny za chwilę się rozpocznie, a wraz z nim Polacy wyjadą w pierwsze wakacyjne trasy. Wzrośnie liczba wypadków, jak również awarii samochodów, które zwykle są używane w miejskich warunkach. Gdy dojdzie do takiego zdarzenia, pomimo wcześniej wykonanego przeglądu, nie panikujcie. Poszukajcie warsztatu w okolicy, wezwijcie mobilnych mechaników lub skorzystajcie z pomocy drogowej.

Niekiedy udaje się również wskrzesić auto na tyle, by móc dojechać nim do pobliskiego warsztatu i oddać je do naprawy. Pamiętajcie również o bezpieczeństwie swoim i innych uczestników ruchu drogowego! 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: