19.06.2023

Co wpływa na rozładowanie akumulatora?

Kłopoty z rozładowanym akumulatorem dotyczą zarówno użytkowników starszych samochodów, jak i tych nowoczesnych. Co wpływa na całkowitą utratę mocy akumulatora? Sprawdźcie najczęstsze przyczyny!

Zabezpieczenia antykradzieżowe

Wszystkie zabezpieczenia antykradzieżowe, które są elektroniczne potrzebują mocy. A tę pobierają albo z własnego akumulatora albo z tego, który znajduje się w aucie. Możecie sprawdzić w warsztacie samochodowym, ile mocy pobierają Wasze zabezpieczenia, aby uniknąć ryzyka rozładowania akumulatora.

System START/STOP

Nowoczesne samochody są wyposażone w system start/stop, którego zadaniem jest wyłączanie i włączanie silnika w czasie postojów samochodu, np.: w korku czy na światłach. W niektórych autach system pracuje doskonale, ale w innych może być irytujący dla kierowcy. Z kolei dla akumulatora stanowi wyzwanie.

Napęd hybrydowy

W pojazdach hybrydowych cykle włączania i wyłączania silnika w jeździe miejskiej mają miejsce bez przerwy. Niestety, pomimo dodatkowych akumulatorów, które wspierają system hybrydowy, często zdarza się że podstawowy akumulator ulega rozładowaniu. Największy problem pojawia się z rozruchem hybrydy w porze porannej.

Elektryczny osprzęt silnika

Nowoczesne silniki zużywają dużą ilość prądu, bowiem wymagają go sterowniki, układ wtryskowy, paliwowy i wiele innych. Prądożerne są również wspomaganie kierownicy, czy pompa cieczy chłodzącej. Niestety zdarza się tak, że alternator nie nadąża za wymaganiami podzespołów i w czasie jazdy pobierany jest prąd wprost z akumulatora.

Multimedia

W samochodzie znajdują się co najmniej cztery głośniki, a te do swojej pracy potrzebują wzmacniaczy. Niekiedy pełne wykorzystanie sprzętu może doprowadzić do przeciążenia obwodu ładowania i tym samym wyczerpie akumulator.

Zestaw głośnomówiący

Pozornie nie stanowi zagrożenia dla akumulatora, ale jeśli zatrzymacie się na parkingu i prowadzicie telekonferencję, która będzie trwać kilka godzin, to informujemy Was, że akumulator nie lubi takich akcji.

Długie postoje między jazdami

Użytkowanie okazjonalne samochodu lub systematyczne zostawianie go na parkingach długoterminowych nie wpływa dobrze na kondycję akumulatora.

Usterki obwodu ładowania

Poluzowane zaciski na klemach, awarie alternatora, awarie regulatora napięcia – nie wolno ich ignorować, gdyż mogą doprowadzić do rozładowania akumulatora. Nie dotyczy to wyłącznie starszych samochodów, również tych na gwarancji.

Ogrzewanie postojowe

Temat zimowy, ale może się zdarzyć że i latem z niego skorzystacie. W niektórych modelach podobnie działa klimatyzacja. Jeśli programujecie system, aby uruchomił się jeszcze przed Waszym wejściem do auta, to możecie zaszkodzić akumulatorowi.

Pogoda

Upały nie służą akumulatorom, tak samo jak i mrozy. Istnieje ryzyko, że w czasie upalnych dni samochód się przegrzeje, a niekiedy nawet może dojść do samozapłonu! 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: