21.06.2021

Co z tą klimą? Sprawdź jak dbać o jej prawidłową pracę

Gorąco na zewnątrz, a w aucie powietrze aż parzy. Chcąc się ochłodzić wsiadasz do samochodu i pierwsze co robisz, to włączasz klimatyzację, a ta… odmawia posłuszeństwa. Zastanawiasz się, dlaczego akurat teraz przestała działać? Znamy odpowiedź!

W upalne dni bez klimatyzacji ani rusz w dalszą trasę. Nie ma nic gorszego niż jazda nagrzanym samochodem, w którym jest tak gorąco, że odczuwamy ogromny dyskomfort. Chcąc tego uniknąć włączamy klimatyzację, a ta nie chłodzi, a dodatkowo wydaje brzydki zapach. Co jest tego przyczyną?

 

Brzydki zapach po uruchomieniu

Klimatyzację używamy zazwyczaj w cieplejsze dni w roku. A to spory błąd. Powinniśmy ją również uruchamiać w chłodniejsze dni, zwłaszcza zimą. Regularne włączanie klimatyzacji pozwoli nam na utrzymanie jej prawidłowej pracy, a przede wszystkim nie dopuści do rozprzestrzenienia się w niej bakterii i grzybów.

Wraz z systematycznym uruchomieniem klimatyzacji powinniśmy pamiętać o wymianie filtrów kabinowych oraz powietrza, a także czyszczeniu i dezynfekcji całego układu.

Pamiętajmy, że brzydki zapach z klimatyzacji nie jest błahostką, ponieważ ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Obecność niepożądanych drobnoustrojów w układzie klimatyzacji może stanowić zagrożenie, zwłaszcza dla alergików.

Dlaczego klimatyzacja nie chłodzi?

Klimatyzacja należy do zamkniętych układów, który jeśli przestanie działać, to zazwyczaj z dość błahego powodu. Jednym z nich jest brak czynnika chłodzącego, co skutkuje brakiem chłodzenia przez naszą klimatyzację.

  •  Przyczyn braku czynnika chłodzącego w klimatyzacji może być wiele. W normalnym użytkowaniu rocznie ubywa go ok. 10-15%, a gdy ten poziom zostanie przekroczony, wówczas może być absorbowana wilgoć i do układu trafi woda, która pogarsza pracę klimatyzacji i utrudni smarowanie sprężarki. W takiej sytuacji może nawet wystąpić ryzyko zamarznięcia zaworu rozprężnego, co niestety prowadzi już do gorszej awarii – informuje Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

Brak czynnika chłodzącego może być spowodowany nieszczelnością układu. Można to sprawdzić dźwiękowo – większe nieszczelności będą bardzo dobrze słyszalne i z łatwością je zlokalizujemy. Z kolei, gdy mamy do czynienia z mniejszymi szczelinami, wówczas stosuje się barwnik, który pozwala na ustalenie z pomocą lampy UV, gdzie znajduje się nieszczelność.

Innym powodem może być uszkodzona lub zabrudzona chłodnica klimatyzacji (skraplacz). Zazwyczaj to wynik uszkodzeń mechanicznych, korozji lub zanieczyszczenia, ponieważ skraplacz jest nieosłonięty i niechroniony. Dobrze jest kontrolować regularnie czystość chłodnicy i w razie potrzeby ją myć.

To może być poważniejsza awaria 

Do znacznie bardziej skomplikowanych problemów z klimatyzacją należy awaria kompresora. To drogie urządzenie, a za jego wymianą idzie również szereg innych czynności, takich otwarcie układu, wymiana czynnika i skraplacza. Dodatkowo przy naprawie tej awarii nie ma co oszczędzać, ponieważ wszelkie cięcia kosztów mogą spowodować ponowne uszkodzenie.

Inną przyczyną niedziałającej poprawnie klimatyzacji może być awaria wentylatora chłodnicy klimatyzacji. Może to prowadzić do okresowego szarpania silnika podczas postoju, ze względu na włączenie się i wyłączanie kompresora, który z automatu przestaje pracować, gdy w układzie jest zbyt wysokie ciśnienie spowodowane wysoką temperaturą nie schłodzonego przez wentylator czynnika chłodzącego.

Jak serwisować niedziałającą klimatyzację?

  • Przyjeżdżając do warsztatu z niedziałającą klimatyzacją musimy przygotować się, że specjaliści przeprowadzą z nami wywiad, który ma na celu ustalenie awarii. Im więcej szczegółów im podamy, tym łatwiej będzie im ustalić, co się dzieje z klimatyzacją. Następnie powinien zostać wykonany przegląd klimatyzacji i podpięcie urządzenia do testów. Po sprawdzeniu działania klimatyzacji i stanu technicznego poszczególnych elementów, urządzenie do diagnostyki powinno wykryć wszelkie nieprawidłowości i błędy, o których poinformuje nas mechanik – mówi Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

Serwis klimatyzacji trwa co najmniej godzinę. Specjaliści wykonują wszystkie powyższe czynności, zanim przystąpią do naprawy. Mając już odpowiednią diagnozę, informują swojego klienta o koniecznych naprawach i podają szacunkową wycenę.

Przestrzegamy przed nabijaniem klimatyzacji zamiast jej serwisowania, ponieważ może to doprowadzić do różnych awarii i nieprawidłowej pracy całego układu.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: