Czy słyszeliście kiedykolwiek o cyklu Long Life? To metoda, która polega na wydłużeniu interwałów wymiany oleju. Nie każdy może z niej skorzystać. Dlaczego? Sprawdźcie, na czym dokładnie polega cykl Long Life i czy warto go stosować.
Czym jest cykl Long Life?
Cykl Long Life dotyczy wydłużania interwałów wymiany oleju, które często zalecają sami producenci. System ten został opracowany, aby umożliwić kierowcom dłuższe okresy użytkowania oleju silnikowego w porównaniu do tradycyjnych cykli wymiany.
Jakie są zalety stosowania cyklu Long Life?
Uzasadnieniem są aspekty ekologiczne i ekonomiczne – mniejsza ilość oleju przekazanego do utylizacji wpływa korzystanie na środowisko, a mniejsza liczba przeglądów obniży koszty utrzymania auta.
Jak często należy wymieniać olej w cyklu Long Life?
Tradycyjnie wymiana oleju jest zalecana jest średnio co 10-20 tys. km. W przypadku cyklu Long Life interwały te mogą być wydłużone do 30 000 km lub więcej.
Jakie wady ma cykl Long Life?
Przede wszystkim odbija się na trwałości silnika. Każdy kierowca jeździ inaczej, dlatego interwały Long Life pomiędzy wymianami oleju, powinny być dopasowywane indywidualnie i nie powinno się ich wydłużać w nieskończoność.
W jeździe miejskiej, gdzie mamy do czynienia z częstszymi przyspieszeniem i hamowaniem, a to powoduje większe spalanie i tym samym większe zanieczyszczenie oleju. Z kolei, jazda na niedogrzanym silniku może prowadzić do zbierania się wilgoci w układzie smarowania, zanieczyszczenia oleju paliwem, a także powoduje przerywanie oczyszczania filtra cząstek stałych. Dlatego, w tym przypadku powinno się wymieniać olej nawet szybciej niż w klasycznym interwale.
Z kolei częstsza jazda w dłuższych trasach przy większych prędkościach doprowadza do większego obciążenia silnika, do podnosi temperaturę oleju i przyspiesza proces jego utlenianie. W tym przypadku również zalecane jest skrócenie interwału wymiany oleju.
Jaka jest rola oleju w samochodzie?
Olej odpowiada nie tylko za smarowanie, również chroni silnik przed spalaniem stukowym, łańcuchy rozrządu przed wycieraniem ogniw i wydłużaniem oraz odpowiada za konserwację pasków rozrządu, które pracują w jego środowisku.
Oleje silnikowe long life – czym się różnią?
To specjalnie opracowane mieszanki, które powodują że samochód może pokonać nawet 2-3 razy więcej kilometrów pomiędzy interwałami wymiany oleju, bez obawy że ten straci swoje właściwości i będzie powodem szybszego zużycia silnika lub jego awarii.
Oleje typu Long Life są wzbogacane różnymi dodatkami, które polepszają ich parametry, zmniejszają tarcie pomiędzy ruchomymi częściami silnika i chronią jednostkę przed zanieczyszczeniami, które mogą się w niej gromadzić.
Oleje Long Life są dostępne zarówno dla silników benzynowych, jak i Diesla.
Czy oleje Long Life są odpowiednie dla każdego pojazdu?
Wszystko zależy od zaleceń producenta pojazdu. Niektóre marki opracowały normy dla tego rodzaju olejów i zezwalają na ich stosowanie w konkretnych modelach i silnikach.
Jeśli jednak zastosujecie olej Long Life w silniku, który nie powinien dostać takiego środka, to nie powinno wystąpić żadne niepożądane zjawisko, ale zaleca się wtedy przeprowadzenie standardowego okresu wymiany oleju.
Czy można lepiej zadbać o silnik w systemie Long Life?
Aby uniknąć ryzyka, najlepszą metodą jest unikanie olejów typu long life i przeprowadzanie interwałów według klasycznej zasady co 10-15 tys. km.