29.05.2024

Czujnik TPMS - co to takiego i do czego służy?

Jednym z nowocześniejszych udogodnień samochodowych, jest system TPMS, którego zadaniem jest monitorowanie ciśnienia w oponach. W jakich autach można go spotkać? Na czym polega dokładnie jego działanie? Dowiedzcie się!

Czujnik TPMS – co to jest?

Skrót TPMS pochodzi od angielskiej nazwy Tire Pressure Monitoring System. Czujnik TPMS, czyli system monitorowania ciśnienia w oponach, to nowoczesne urządzenie używane w wielu samochodach, które służy do ciągłego kontrolowania ciśnienia powietrza w oponach podczas jazdy.

Dzięki czujnikom TPMS możliwe jest przeprowadzanie stałej kontroli ciśnienia w ogumieniu samochodowym.

Jak działają czujniki ciśnienia TPMS?

Czujniki na bieżąco zapewniają kontrolę ciśnienia w oponach, informując kierowcę o wszelkich nieprawidłowościach czy różnicy poziomów. Systemy TPMS działają w dwóch wariantach – pasywnym (pośrednim) oraz aktywnym (bezpośrednim).

Systemy pasywne używają typowych obręczy, które są pozbawione czujników ciśnienie. Nie analizują danych bezpośrednio, tylko ogólnie, jako informacje z czujników ABS/ESP. Uproszczony system pozwala na wychwycenie wszelkich odejść od normy, ale może przekazywać informacje z opóźnieniem lub mniej dokładnie.

Systemy aktywne są bardziej skomplikowane technologicznie. Ich działanie polega na bezpośrednim kontakcie czujnika ciśnienia powietrza ze sterownikiem. Korzystając z technologii radiowej, sensory przekazują informację do sterownika, co pozwala na zachowanie dokładnego pomiaru w czasie rzeczywistym. Ich zaletami jest szybsza reakcja na wszelkie anomalie, praca w trybie live oraz pewne dane, a nie szacunkowe.

W jakich samochodach jest czujnik TPMS?

Od 2014 roku czujniki TPMS są obowiązkowym wyposażeniem samochodów, które są sprzedawane na terenie UE.

Awarie czujnika TPMS – jakie są objawy?

Najczęstszym powodem awarii czujnika ciśnienia w oponach jest rozładowanie baterii, która zasila cały system TPMS. Zwykle jej żywotność wynosi 5 lat, ale w wyniku nietypowych sytuacji, może wystąpić konieczność jej wymiany.

Objawem awarii będzie kontrolka na desce rozdzielczej, które informuje o nieprawidłowo działającym układzie TPMS.

Ile kosztuje naprawa lub wymiana czujnika TPMS?

Przeciętny koszt czujnika to około 300 zł, bez usługi jego wymiany.

Niekiedy może być konieczna wymiana całych kół z czujnikami, co znacznie podnosi cenę usługi, nawet do kilku tysięcy złotych.

Czy można wyłączyć TPMS?

Jeśli czekacie na naprawę i irytuje Was świecąca się kontrolka z błędem TPMS, to możecie tymczasowo ją wyłączyć.

Opis, jak to zrobić znajdziecie w instrukcji obsługi swojego pojazdu. Trzeba pamiętać, że nie w każdym modelu będzie to możliwe.

Nie wyłączajcie systemu TPMS bez wyraźnego powodu

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: