24.11.2021

Czujniki parkowania w aucie – czy to ma sens?

Coraz częściej w nowoczesnych autach spotykacie czujniki parkowania. Mają one wspierać kierowców w bezpiecznym i optymalnym parkowaniu. Nie są jednak niezawodne, dlatego nie powinniśmy im ufać w 100%. Jak działają czujniki parkowania? Czy warto je zamontować w swoim aucie? Sprawdźcie!

 

Jak działają czujniki parkowania?

Czujniki działają na zasadzie fal ultradźwiękowych. Wysyłają je, a następnie mierzą czas powrotu do całego urządzenia.

Na rynku znajdziecie czujniki na przód oraz tył auta, a także w formie bezprzewodowej i przewodowej.

Te pierwsze nawiązują połączenie przy użyciu WiFi. Przewodowe, jak nazwa wskazuje, są połączone kablami. Pierwsze z nich są bardziej popularne i również wygodniejsze. Może i więcej kosztują, ale za to komfort ich użytkowania jest znacznie większy.

Czujniki parkowania komu i kiedy są potrzebne?

Z czujników parkowania korzysta większość właścicieli nowoczesnych samochodów. Świetnie sprawdzają się również dla świeżych kierowców, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z samodzielnym jeżdżeniem i parkowaniem.

Doskonale sprawdzą się również dla osób często parkujących w słabo oświetlonych garażach, podziemnych parkingach czy na wąskich miejscach parkingowych przy ulubionym markecie.

Czujniki parkowania wspierają również kierowców przy parkowaniu w gorszych warunkach pogodowych, takich jak mgła. Nie należy im jednak ufać bezgranicznie – reagują na liście, deszcz oraz zanieczyszczenia, dlatego nawet przy ich korzystaniu trzeba patrzeć w lusterka!

Czujniki parkowania mogą być zawsze gotowe do pracy

W okresie jesienno-zimowym czujniki lubią być zabrudzone, a nawet zaśnieżone. Chcąc zadbać o to, by zawsze były gotowe do pracy, należy je przetrzeć wilgotną ściereczką lub gąbką, aby usunąć wszelkie zabrudzenia.

Dotyczy to zwłaszcza kierowców pojazdów terenowych, którzy często po off-roadzie muszą odwiedzać myjnię, aby czujniki parkowania nie wskazywały nieprawdziwych informacji.

Montaż czujników parkowania

Czujniki parkowania można zamontować w swoim aucie wybierając spośród tańszych lub droższych zestawów. Te, których praca ma przebiegać precyzyjnie i faktycznie wspierać kierowcę w trakcie parkowania, będą droższe. Ich koszt to około 500-700 zł. Jednak w porównaniu z ich tańszymi wersjami, które kosztują około 100-200 zł i często bywają awaryjne, to warto w nie zainwestować.

Jakie usterki i awarie są najczęstsze?

Czujniki, jak każda inna część mogą ulegać awarii lub uszkodzeniu. Wśród mechaników najczęściej mówi się o uszkodzeniach w wyniku stłuczek, awarii okablowania lub spaleniu zasilania modułu sterującego.

Objawem nieprawidłowo działających czujników parkowania jest charakterystyczny dźwięk i ograniczone pole widzenia w trakcie manewrowania oraz cofania. Miejcie na uwadze, że tańsze systemy czujników cofania mogą rzadko alarmować o awarii systemu, a to może się źle skończyć!

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: