22.05.2023

Czy można samodzielnie wymienić lusterko w samochodzie?

Lusterka samochodowe bardzo często ulegają uszkodzeniom. Nie zawsze z winy właściciela samochodu. Do takich sytuacji może dojść choćby i na ciasnym parkingu pod ulubionym sklepem. Co zrobić, gdy dojdzie do zbicia lusterka w aucie? Czy można je samodzielnie wymienić?

Lusterko boczne w samochodzie pozwala kierowcy na zachowanie bezpieczeństwa w czasie jazdy. Korzysta z niego zwłaszcza w czasie zmiany pasa ruchu, przy parkowaniu, a nawet przy wysiadaniu z auta, upewniając się, że nie jedzie żaden pojazd.

Niestety szkło to nie jest trwały materiał i łatwo może ulec zbiciu. Jeśli faktycznie dojdzie do takiej sytuacji w Waszym lusterku, wówczas należy je szybko naprawić. Na szczęście koszty nie są zbyt duże.

Wymieniać całe lusterko czy tylko wkład?

Uszkodzony wkład lusterka nie powoduje konieczności wymiany całej obudowy. Ten problem można rozwiązać znacznie taniej, gdyż w przypadku zbicia szkiełka można wymienić wkład z ramką montującą albo samą taflę szkła.

W przypadku pierwszej opcji trzeba samodzielnie wpiąć nową ramkę w obudowę zewnętrzną. W przypadku drugiej należy już przymocować szkiełko w starej ramce, za pomocą kleju do lusterek. W obu sytuacjach koszty są niewielkie i każdy poradzi sobie z taką wymianą.

Pamiętajcie, by podczas zakupu szkiełka, dobrać je odpowiednio do modelu Waszego samochodu! I upewnijcie się, że nie macie podgrzewanych lusterek w aucie.

Jak samodzielnie wymienić wkład lusterka?

Ramka, która trzyma szkiełko jest przymocowana do obudowy lusterka przy użyciu zatrzasków. Jeśli chcecie wymienić wkład, musicie ją bezpiecznie zdemontować, aby nie spowodować wyłamania żadnego elementu.

Pierwszym krokiem jest podważenie szkiełka. Gdy wkład uwolni się z mocowania, usłyszycie charakterystyczny dźwięk. Do podważenia szkiełka możecie użyć np.: szpachelki albo skrobaczki do szyb. Nie używajcie śrubokrętu albo noża, bo możecie uszkodzić zatrzaski.

Jeśli ramka już wyszła z zatrzasków z jednej strony, zróbcie to samo po przeciwnej stronie lusterka. Podważcie delikatnie dłonią z boku resztę mocowań, a następnie po odskoczeniu wszystkich zatrzasków wyjmijcie zbitą taflę (uważajcie, by się nie pokaleczyć).

Jeśli lusterka są podgrzewane, wówczas trzeba również zdemontować kable zasilające poprzez odpięcie ich ze styków.

Teraz czas na montaż nowego wkładu. W przypadku samej tafli szkła, musicie ją przykleić do ramki, a gdy macie gotowy wkład, to wepnijcie przewody i przymocujcie szkiełko na dolnych zatrzaskach.

Na koniec dociśnijcie lekko lusterko tak, aby znalazło się w zatrzaskach.

Wymiana samej tafli szkła w lusterku – na to zwróćcie uwagę

Jeśli kupiliście wyłącznie samą taflę do lusterka, to cały proces będzie nieco bardziej skomplikowany, bo musicie oddzielić starą taflę od ramki. Ważne by wykonywać tę czynność w dodatniej temperaturze, bo będziecie podgrzewać szkło i lepiej by nie pękło Wam w rękach!

Szkło, które jest dobrze przyklejone do ramki i nie będzie się chciało łatwo oddzielić, najlepiej ogrzać opalarką lub suszarką. Nie koncentrujcie strumienia ciepła w jednym punkcie, bo stopicie plastikową ramkę!

Podgrzane szkło można odczepić od ramki płaskim narzędziem, czyli np.: szpachelką. Następnie musicie przykleić nową taflę do ramki, można to zrobić z pomocą kleju lub specjalnej taśmy dwustronnej.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: