21.09.2022

Czy Twój akumulator jest gotowy na jesień?

Lato już się skończyło, a wrzesień nie rozpieszcza temperaturą. Zwłaszcza, że w nocy spada nawet do 10 st. Celsjusza. Sezon jesienny zbliża się wielkimi krokami, a więc czas pomyśleć o akumulatorze. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko samorozładowania i nie macie żadnej gwarancji, że przy niskich temperaturach jego praca Was nie zawiedzie.

 

Kontrola stanu akumulatora

Latem nie mieliście czasu, aby zadbać o swój akumulator? Lepiej nie żałujcie tego jesienią! Mimo ciepłych dni mógł być niedoładowany albo ulec samorozładowaniu. Zbyt niski stan naładowania akumulatora może spowodować nieodwracalne zasiarczenie płyt, a nawet jego awarię. Dlatego trzeba sprawdzić jego stan, a najlepiej robić to systematycznie.

Optymalne napięcie w akumulatorze wynosi 12,7V a nawet więcej. Gdy spadnie poniżej 12,5V wówczas możecie się spodziewać, że zabraknie w nim niebawem energii do uruchomienia silnika.

Stan akumulatora możecie sprawdzić samodzielnie testerem, woltomierzem lub w warsztacie samochodowym, z pomocą specjalistów.

Ładowanie akumulatora

Jeśli okaże się, że akumulator jest rozładowany, trzeba będzie go naładować. Można to zrobić nowoczesnymi urządzeniami lub starszej generacji, ale wtedy trzeba cały czas nadzorować proces i uważać, aby nie przeładować akumulatora.

Jeśli nie czujecie się pewnie w temacie samodzielnego akumulatora, to zostawcie tę czynność mechanikom!

Możecie uniknąć rozładowania akumulatora dzięki regularnym odbywaniu dłuższych jazd – pomogą one utrzymać odpowiedni poziom naładowania i zapobiegną zasiarczeniu płyt. Na dłuższych odcinkach akumulator skutecznie się doładuje.

Czystość akumulatora

Ma również znaczenie, zwłaszcza jesienią. W wyniku użytkowania auta, na obudowie akumulatora lub między biegunami mogą pojawić się brud oraz kurz. Zaniedbanie czyszczenia może doprowadzić do tego, że klemy śniedzieją, a to spowoduje ograniczenie w dostawie prądu. Brudny akumulator może ulec samorozładowaniu!

Do czyszczenia wystarczy Wam czysta ściereczka i specjalna szczoteczka do klem.  Nie stosujcie oczyszczarki na własną rękę, gdyż brak odpowiednich umiejętności może doprowadzić do zredukowania średnicy bolca w klemach.

Wymiana akumulatora

Jeśli nadszedł ten czas, pamiętajcie o wyborze prawidłowego akumulatora. Każdy mechanik pomoże Wam dobrać odpowiednie urządzenie, a Wy unikniecie wpadki ze złym zakupem. Możecie również skorzystać z darmowych narzędzi internetowych, które po wpisaniu numeru VIN auta pomogą Wam dopasować akumulator.

Nie mniej jednak, zalecamy konsultację ze specjalistą i skorzystanie z pomocy.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: