22.10.2021

Czy wiesz, że nie wszędzie musisz posiadać opony zimowe

Opony zimowe są wykonane z innej mieszanki, niż opony letnie. To celowy zabieg, który ma na celu lepiej radzić sobie z przyczepnością do podłoża w niskiej temperaturze. Mieszanka ma głębsze rowki- i żebra na bieżniku. Jeśli planujesz wyjazd na wycieczkę w sezonie jesienno-zimowym, to lepiej sprawdź, w jakim kraju te opony są obowiązkiem każdego kierowcy.

 

Dlaczego trzeba zmieniać opony?

Opony zimowe są znacznie inaczej skonstruowane niż letnie. Ich specjalna mieszanka gumowa zawiera dodatki, które poprawiają elastyczność nawet w najniższych temperaturach. Co istotne, ogumienie zimowe musi być odpowiednio oznaczone – trzema szczytami i płatkiem śniegu. Ta sygnatura oznacza, że spełnia ono wymogi Rozporządzenia UE do jazdy na śniegu.

Z kolei oznaczenie M+S nie jest symbolem dla opon zimowych, jedynie wskazuje, że mogą sobie one poradzić na lekkim śniegu oraz w błocie.

Na oponach zimowych znajdują się również niższe indeksy prędkości. To oznaczenie, które powiązane jest z miękką mieszanką gumy, która się bardzo szybko nagrzewa do wysokich temperatur. Im wyższa prędkość samochodu, tym szybciej bieżnik będzie cieplejszy.

Kiedy należy zmieniać opony na zimowe?

W niektórych krajach obowiązek zmiany opon na zimowe jest zależny od warunków pogodowych, a więc gdy temperatura osiągnie określoną wartość lub rozpoczną się opady śniegu. Niekiedy decydują o tym również znaki lub sam kierowca. Jeśli tego nie zrobi, wówczas może otrzymać karę.

Najczęściej jednak wymianę opon na zimowe reguluje konkretny okres od wskazanych dni, np.: od 1 listopada do 1 kwietnia.

W których krajach nie trzeba zmieniać opon na zimowe?

Wymiana opon jest najbardziej powszechna w krajach europejskich i właśnie w nich występuje najwięcej regulacji prawnych, które dotyczą tego procesu. Z kolei w państwach takich, jak Meksyk lub Tunezja nie musicie wymieniać opon na zimowe, ze względu na wysoką średnią temperaturę w ciągu roku oraz brak śniegu i przymrozków. Również w Japonii, która jest pionierem w wytwórstwie opon na całym świecie, nie ma obowiązku wymiany letnich na zimowe.

W jakich krajach musisz wymienić opony na zimowe?

Od 1 listopada musisz wymienić opony na zimowe w Austrii (do 15 kwietnia), Litwie (do 1 kwietnia) i Serbii (do 1 kwietnia). Od 15 listopada obowiązywać będą w Bułgarii (do 1 marca), Słowenii (do 15 marca) i Bośni i Hercegowinie (do 15 kwietnia).

Od 1 grudnia Twoim obowiązkiem będzie wymiana opon na zimowe w Łotwie (do 1 marca), Estonii (do 1 marca), Szwecji (do 31 marca), Finlandii (dk 28 lutego), Białorusi (do 1 marca), Rosji (do 28 lutego) i w Turcji (do 1 kwietnia).

W zależności od pogody musisz wymienić opony na zimowe w Czechach - w okresie od 1 listopada do 31 marca, jeśli występują niesprzyjające warunki atmosferyczne. Również w Niemczech, w Norwegii - od 1 listopada do pierwszego poniedziałku po Wielkanocy oraz w Luksemburgu, gdy tylko pojawi się szron, śnieg, lód albo gołoledź.

Z kolei w Hiszpanii, Francji i we Włoszech wymiana opon na zimowe jest regulowana znakami drogowymi. Mogą one również zawierać informację o konkretnym okresie, w którym mają zostać wymienione.

Kierowca samodzielnie podejmie decyzję o wymianie opon letnich na zimowe w Szwajcarii i Liechtensteinie, a jeśli tego nie zrobi, to może otrzymać karę finansową. W Macedonii z kolei zalecane jest podjęcie takiej decyzji w okresie od 15 listopada do 15 marca.

W Polsce nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe, ale większość kierowców decyduje się na ten zabieg gdy tylko rozpocznie się sezon jesienno-zimowy. Jeśli szukasz odpowiedniego miejsca do wymiany opon, zajrzyj tutaj.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: