04.10.2021

Dlaczego DMC ma znaczenie dla kierowców z prawkiem kategorii B?

DMC to dopuszczalna masa całkowita pojazdu. W Polsce jest regulowana rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów i zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Ma ona szczególne znaczenie dla kierowców z prawem jazdy kategorii B oraz przyszłych właścicieli aut elektrycznych. Dlaczego?

 

DMC a prawo jazdy kategorii B

DMC składa się z dwóch elementów – masy własnej gotowego do drogi pojazdu oraz masy jego możliwego obciążenia, która jest zgodna z wartościami homologacji. Tak zsumowana masa pojazdu podlega badaniom homologacyjnym.

Dla przykładu – jeśli pojazd waży 8 t, a producent określił, że masa jego możliwego obciążenia może wynieść nie więcej niż 10 t, to DMC takiego pojazdu będzie wynosić 18 t.

Dlaczego DMC jest tak ważne dla kierowców z prawem jazdy kat. B?

Kierowcy z prawem jazdy kat. B muszą zwracać uwagę na DMC pojazdu, które znajdą w rubryce F2 w dowodzie rejestracyjnym. Dlaczego?

Ponieważ posiadane uprawnienia w przypadku kategorii B oznaczają, że kierowca może prowadzić samochód o DMC do 3,5 tony. Jednak w ofercie aut osobowych niektóre z nich przekraczają dopuszczalną masę. To na przykład kampery, pick-up, niektóre auta dostawcze, itp.

Przeładowanie samochodu grozi mandatem od 20 do 500 zł. Ponadto funkcjonariusz może nie dopuścić pojazdu do ruchu, jeśli kierowca nie pozbędzie się nadbagażu, doprowadzając auto do dopuszczalnego DMC.

Na chodniku mogą parkować wyłącznie auta, które mają masę DMC do 2,5 t, ale wyłącznie w miejscach dozwolonych. Jeśli zaparkujemy autem o wyższej masie DMC, czeka nas mandat i 1 punkt karny.

DMC aut elektrycznych

DMC jest problematyczne przy autach elektrycznych, które zyskują coraz większą popularność. Wyposażone w baterie elektryczne lub akumulatory pojazdy mogą ważyć znacznie więcej. A to z kolei oznacza, że kierowca z uprawnieniami kategorii B może nie mieć możliwości prowadzenia elektrycznego SUVa lub Vana.

Najpewniej jednak ten zapis ulegnie zmianie, gdyż uprawnienia dla kierowców z kategorii B mają być rozszerzone o możliwość prowadzenia pojazdów elektrycznych o masie DMC do 4,25 t. Będzie to możliwe wyłącznie dla tych, którzy mają prawo jazdy co najmniej od dwóch lat.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: