20.09.2021

Długi postój auta to jego powolne niszczenie. Sprawdź, jak temu zapobiec!

Nie da się ukryć, że samochody są stworzone do tego, by nimi jeździć. Nieużywane niszczeją. Jednak można temu skutecznie zapobiec, zwłaszcza, gdy mamy zaplanowany długi postój naszego auta. Jak to zrobić? Sprawdźcie!

 

Zacznij od znalezienia dobrego miejsca

Przygotowując auto do długiego postoju musimy znaleźć mu odpowiednie miejsce. Samo przykrycie plandeką pojazdu nie jest dobrym pomysłem, zwłaszcza, że może się pod nią gromadzić wilgoć, a ta sprzyja procesom korozyjnym karoserii. 

Niestety równie kiepskim pomysłem będzie zaplanowanie długiego postoju naszego auta w tzw. “blaszaku”, w którym w słoneczne dni będzie bardzo gorąco, a z kolei w deszczowe pojawi się dużo wilgoci, która nie będzie miała dokąd odparować. Jeśli już wybierać blaszanką kryjówkę, to najlepiej taką, która ma podłoże z twardego materiału, najlepiej z kostki brukowej lub wylewki oraz odprowadzenie powietrza w postaci otworów wentylacyjnych. 

Jeśli nie mamy własnego garażu, możemy poszukać miejsca na podziemnym parkingu, który nierzadko jest również monitorowany i bezpłatny. W takiej kryjówce nie grozi nam nadmiar wilgoci i korozja, ani też uszkodzenia przez pogodę. 

Jak przygotować auto?

To, że musimy zostawić samochód na długi postój nie jest argumentem, by go nie zabrać na myjnię. Wszystkie zalegające zabrudzenia, zwłaszcza na metalowych elementach podwozia, mogą stać się siedliskiem wilgoci i zapoczątkować erozję. 

Poza myciem, bardzo ważne jest również zatankowanie auta… do pełna! Dzięki temu uda się spowolnić zjawisko starzenia się cieczy, co prowadzi do problemów z rozruchem, po paru miesiącach od porzucenia auta. 

Sprawdź również ciśnienie w oponach. One jako jedne z najszybciej starzejących się elementów w aucie, są najbardziej narażone na uszkodzenie w trakcie długiego postoju. Sprawdź ich ciśnienie oraz co usuń z podłoża plamy oleju i zakonserwuj ogumienie specjalistycznym środkiem. Zalecamy również co kilka tygodni przetoczyć auto, aby uniknąć deformacji gumy.

Zadbaj o elektrykę

Wszystkie auta zużywają prąd z akumulatora, nawet te starsze modele. I niezależnie od pogody, która aktualnie jest na zewnątrz, wystarczy zaledwie kilka tygodni, by rozładować nawet najmocniejsze baterie. 

Jeśli macie w planach długi postój swojego auta, to warto zaopatrzyć się wcześniej w ładowarkę, która automatycznie redukuje spadki i napięcia, a także uzupełnia niedobory energii. 

Nierówna walka z korozją - zabezpiecz układ hamulcowy i rozrząd

Rdza w pierwszej kolejności będzie atakować prowadnice oraz tłoczki, co może doprowadzić do unieruchomienia pojazdu w skrajnych sytuacjach, uszkodzić łożyska kół oraz elementy cierne. Jednak można temu zapobiec poprzez pokrycie smarem ruchomych elementów oraz dokładne oględziny uszczelek, które chronią tłoczki przed brudem i wilgocią. 

Nie warto również zaciągać hamulca ręcznego na długi postój auta. Może się zapiec. Lepiej będzie wrzucić pierwszy bieg oraz podłożyć pod koła drewniane bloczki. 

Skorzystaj z pogody

Najlepszym momentem na odebranie swojego auta z długiego postoju będzie słoneczny dzień. Taka pogoda sprzyja przejażdżce pojazdem po długim postoju. Należy wówczas przejechać około kilkunastu kilometrów, aby benzyna w oleju odparowała wraz z wilgocią z układu wydechowego. 

Jeśli Wasz pojazd ma klimatyzację, to włączcie ją na chwilę, nie tylko po to by wywietrzyć w aucie, ale również by przesmarować kompresor. 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: