Testy zderzeniowe Euro NCAP mają na celu odzwierciedlenie różnych sytuacji i zdarzeń drogowych oraz ocenę bezpieczeństwa pojazdów. Jak przeprowadzane są te testy i w jakiej skali ocenia się samochody, które biorą w nich udział? Sprawdźcie!
Testy zderzeniowe Euro NCAP – co to jest?
Euro NCAP, czyli European New Car Assessment Programme), to niezależna i niedochodowa organizacja ds. oceny bezpieczeństwa pojazdów, która jest sponsorowana przez różne niezależne podmioty, wspierana przez rządy niektórych państw europejskich.
Została założona w 1997 roku, a jej celem jest testowanie samochodów w zakresie bezpieczeństwa biernego.
Testy Euro NCAP zostały opracowane, aby odzwierciedlać sytuacje i zdarzenia drogowe. Biorą w nich udział zarówno pojazdy, jak i manekiny wyposażone w sensory.
Testy zderzeniowe pozwalają na ocenę obrażeń uczestników wypadków – osób dorosłych, dzieci oraz niemowląt i pieszych.
Co jest badane w testach zderzeniowych NCAP?
Testy Euro NCAP obejmują:
Zderzenie czołowe (front impact) – to uderzenie 40% przedniej części samochodu w nieruchomą, deformowalną przeszkodę, przy prędkości jazdy 64 km/h.
Zderzenie boczne (side impact) – uderzenie w bok nieruchomego pojazdu na wysokości słupka A od strony kierowcy, w który uderza przeszkoda o szerokości 1500 mm z prędkością 50 km/h.
Zderzenie z pieszym (pedestriam impact) – uderzenie w różne punkty z przodu pojazdy – na masce, na wysokości przednich reflektorów, na przednim zderzaku, różnymi wystrzeliwanymi z prędkością 40 km/h manekinami, które pełnią rolę pieszych.
Zderzenie ze słupem (pole test) – uderzenie bokiem samochodu, ustawionym na ruchomej platformie na wysokości słupka B w nieruchomy słup z prędkością 29 km/h.
Zgodnie z przyjętymi zasadami test czołowego zderzenia ma imitować kolizję z pojazdem o masie i strukturze zbliżonej do testowanego auta. Wyróżnia się 5 kategorii: samochód osobowy, minivan, terenowy, pickup i roadster.
Wyniki testów podaje się w skali 5-gwiazdkowej.
System gwiazdek w testach Euro NCAP – co oznacza?
Euro NCAP przyznaje gwiazdki samochodom, które wzięły udział w testach. Ocenę stanowią wskaźniki: ochrona dorosłych, dzieci oraz pieszych i systemów bezpieczeństwa, takich jak monitorowanie pasa ruchu, martwego pola w lusterkach czy asystent hamowania.
Przyznawane gwiazdki mają skalę od 1 do 5:
5 gwiazdek to wysoki poziom ochrony w czasie wypadku oraz zaawansowane systemy bezpieczeństwa.
4 gwiazdki oznaczają wysoki poziom ochrony, możliwe dodatkowe systemy bezpieczeństwa.
3 gwiazdki to średni lub dobry poziom ochrony, ale bez systemów bezpieczeństwa, które pozwoliłyby uniknąć wypadku.
2 gwiazdki oznaczają przeciętny poziom ochrony oraz brak systemów, które pomagają uniknąć wypadku.
1 gwiazdka to marginalny poziom ochrony przy wypadku.
W testach Euro NCAP biorą udział zarówno wersje bazowe samochodów, jak i warianty z dodatkowym wyposażeniem, nie jest to jednak regułą.