23.07.2021

Hamulce ratują życie. Sprawdź tarcze hamulcowe, zanim ruszysz na wakacje

Sprawne tarcze hamulcowe to gwarancja bezpieczeństwa. Działające w 100% hamulce są niezbędne w każdym pojeździe, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym, w którym dochodzi do większej liczby wypadków drogowych. Sprawdź, kiedy wymienić i jak skontrolować tarcze hamulcowe.

 

Układ hamulcowy podstawą bezpieczeństwa

Układ hamulcowy ma zasadniczy wpływ na bezpieczeństwo pojazdu oraz podróżujących. A bezpieczny układ to ten, który jest sprawny i regularnie kontrolowany. Wszystkie naprawy, które zamierzasz w nim przeprowadzić powinny odbywać się w autoryzowanych punktach, a także w pełnej zgodności z procedurami, które opracował producent samochodu. Dodatkowo musisz pamiętać, by zamienniki użyte do ich naprawy były o równie wysokiej jakości, jak części oryginalne.

Jakie są objawy niesprawnych hamulców?

Złe działanie hamulców możemy wykryć podczas hamowania, zwłaszcza gdy odczujemy na kierownicy oraz pedale hamulca drgania. Wówczas mamy podstawę do tego, by sprawdzić tarcze hamulcowe, które mogą być przyczyną tego efektu.

Wynikać to będzie z różnicy grubości tarczy hamulcowej i tarcia. Powodem może być zużycie tarcz, nieodpowiedni montaż lub niewłaściwie pracujące elementy układu hamulcowego, co z kolei prowadzi do miejscowego ocierania tarczy o jeden z klocków hamulcowych.

Kiedy tarcze hamulcowe są zużyte?

Kontrolę tarcz hamulcowych powinniśmy zawsze wykonywać w trakcie przeglądu, na który wybraliśmy się z powodu eksploatacji lub przebiegu. Dodatkowym wskazaniem będzie również niewłaściwa praca hamulców w samochodzie.

  • Wszelkie problemy z działaniem układu hamulcowego zostaną ujawnione podczas badania diagnostycznego, jeśli wcześniej nie zgłosi ich właściciel pojazdu, który zauważył nieprawidłowości w trakcie jazdy. W naszej bazie warsztatów można znaleźć punkty, do których można się udać zarówno na przegląd, serwis i wymianę tarczy hamulcowych – informuje Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

Zbyt cienka tarcza będzie mniej wytrzymała i może ulec oderwaniu od części mocującej do piasty, a nawet spowodować wypadnięcie klocka z jarzma. Dodatkowo ma ona mniejszą pojemność cieplną, co może się przyczynić do przegrzania i odkształcenia części roboczej.

Jak sprawdzić tarcze hamulcowe?

Tarcze hamulcowe należy sprawdzić pod kątem wizualnym, czy nie występuje korozja, pęknięcia i rowki oraz zmierzyć ich grubość. Każdy producent dokładnie określa minimalną dopuszczalną grubość tarczy hamulcowej.

  • Pomiar grubości tarczy hamulcowej wykonuje się przy użyciu suwmiarki lub mikromierza w odległości ok. 10 mm od zewnętrznej krawędzi. Zbyt cienkie tarcze od razu kwalifikuje się do wymiany, ponieważ taka tarcza jest mniej wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne – mówi Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

Tarcze hamulcowe są niezwykle istotnym elementem układu hamulcowego. Jeśli tylko wykryjesz nieprawidłowości w działaniu hamulców, bezzwłocznie udaj się do warsztatu samochodowego lub na przegląd. Hamulce ratują życie, zwłaszcza w długich trasach, w których bardzo łatwo się zdekoncentrować lub natrafić znienacka na przeszkodę na drodze, taką jak zwierzę czy przewrócone drzewo w trakcie nawałnicy.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: