18.12.2023

Immobilizer - co to takiego?

Coraz więcej pojazdów ma w swoim standardowym wyposażeniu immobilizer. To zabezpieczenie antykradzieżowe, które chroni silnik przed uruchomieniem niewłaściwym kluczykiem. Niektórzy kierowcy decydują się na wyłączenie tej opcji, a inni ją doceniają. Dowiedzcie się, jak działa immobilizer i jak chroni Wasze auto.

Immobilizer czym jest?

Immobilizer jest elektronicznym urządzeniem zabezpieczającym, które uniemożliwia uruchomienie silnika w samochodzie za pomocą niewłaściwego kluczyka.

Nazwa immobilizer w wolnym tłumaczeniu oznacza „unieruchamiacz”. Urządzenie znajduje się w oryginalnym kluczyku samochodowym, jest montowane fabrycznie w autach konkretnych producentów.

Co istotne – odpalenie silnika lub uruchomienie pojazdu, w przypadku hybryd lub elektryków, będzie możliwe tylko po użyciu oryginalnego kluczyka z immobilizerem.

Immobilizer jak działa?

Immobilizer to elektroniczna blokada uruchomienia silnika lub pojazdu. Składa się z dwóch elementów – transpondera oraz sterownika silnika lub centralki.

Pierwszy z nich znajduje się w kluczyku, a drugi jest montowany w pojeździe. Wspólne działanie tych elementów powoduje zabezpieczenie dostępu do silnika lub auta.

Cały proces przebiega następująco:

Po włożeniu kluczyka do stacyjki, transponder umieszczony w kluczyku, wysyła zakodowany sygnał. Ten jest odbierany przez moduł sterujący silnikiem. Następuje wymiana sygnałów, które są emitowane przez oba elementy, jeśli są zgodne – silnik zostaje uruchomiony. W innym przypadku zadziała system zabezpieczający, który nie pozwoli na uruchomienie silnika lub wyłączy go po krótkiej chwili działania.

Rodzaje immobilizerów

Na rynku są dostępne różne rodzaje systemów immobilizer, wyróżnia się cztery główne typy:

  • Immobilizer OEM – to urządzenie, które montuje się w samochodzie na przenośniku taśmowym i samodzielnie zdemontowanie go jest bardzo trudne. Immobilizer OEM składa się z zasilacza, anteny i klucza z chipem. Elektronika w aucie zacznie pracować dopiero po otrzymaniu odpowiedniego sygnału, który jest wysyłany przez jednostkę sterującą zabezpieczeniem. Całość pracuje na zasadach oddziaływania magnetycznego.
  • Immobilizer kontaktowy – to kluczyk z wbudowanym immobilizerem, który działa na podstawie kontaktu – należy przyłożyć go do czytnika w kokpicie samochodu, aby uruchomić silnik lub pojazd.
  • Immobilizer sensor – urządzenie tego typu jest montowane pod kokpitem lub tapicerką. Dopiero zbliżenie palca w wyznaczony obszar spowoduje odbezpieczenie systemu i odpalenie silnika.
  • Immobilizer klawiaturowy – jest wyposażony w specjalną klawiaturę, która pozwala na odblokowanie samochodu, po wprowadzeniu odpowiedniego kodu PIN.

Immobilizer aktywny co to znaczy?

Jeśli na wyświetlaczu pojawi się komunikat Immobiliser Active, oznacza to, że kod kluczyka nie został rozpoznany.

Wówczas powinno się wyjąć kluczyk i ponowić próbę. Gdy sytuacja się powtórzy, oznacza to, że doszło do awarii.

Immobilizer jak wyłączyć?

Niektórzy kierowcy usuwają immobilizer ze swojego auta. Taki proces nazywa się IMMO OFF i polega na usunięciu urządzenia ze sterownika silnika. Powoduje to dezaktywację całego zabezpieczenia antykradzieżowego.

Warsztaty samochodowe, które realizują taką usługę, wymagają od kierowców dokumentów potwierdzających, kto jest właścicielem auta.

Uszkodzony immobilizer objawy

Najpopularniejszym objawem problemów z immobilizerem będzie trudność z odpaleniem silnika. Jednostka może się nie uruchamiać lub gasnąć po chwili od odpalenia. Ważnym sygnałem w tej sytuacji, będzie kontrolka immobilizera, która świeci lub mruga.

Innym, popularnym objawem, jest problem z otwarciem lub zamknięciem drzwi albo brak możliwości przekręcenia kluczyka w stacyjce.

Zwykle awarie dotyczą transpondera, który znajduje się w kluczyku, ale niekiedy może dojść do poważniejszych uszkodzeń, jak np.: awarii sterownika albo pętli indukcyjnej, urwanie cewki urządzenia lub brak synchronizacji kodów.

Uszkodzony immobilizer w kluczyku - co robić?

W przypadku awarii kluczyka z immobilizerem można spróbować wymienić baterię. Jeśli to nie pomoże, wówczas mogło dojść do awarii chipa transpondera, a to niestety oznacza konieczność zakupu nowego kluczyka.

Im droższy pojazd, tym wyższy będzie koszt nowego kluczyka z immobilizerem. Koszt duplikatu, jeśli posiadacie zapasowy kluczyk, to około 150-200 zł.

Immobilizer naprawa

Naprawa kluczyka z uszkodzonym immobilizerem to dość skomplikowany proces. Należy oddać kluczyk do serwisu, aby specjaliści powielili i wgrali kod z chipa zapasowego kluczyka do nowego.

Jeśli nie macie zapasowego kluczyka z immobilizerem, to będziecie musieli udać się do Autoryzowanego Serwisu Obsługi marki Waszego pojazdu. Wówczas pracownik, na podstawie numeru VIN, wykona dla Was duplikat. Proces zajmie kilka tygodni, a jego koszt to minimum 500 zł.

W przypadku innych awarii, np.: uszkodzenia przewodów, trzeba będzie udać się do warsztatu samochodowego, który specjalizuje się w naprawie elektroniki.

Czy immobilizer skutecznie chroni przed kradzieżą?

Niestety nie jest to rozwiązanie, które zapewni Wam 100% ochronę przed złodziejami. Ci, mają już swoje sposoby na to, jak oszukać takie zabezpieczenie. Metody kradzieży opierają się na przechwyceniu sygnału z kluczyka i wgraniu go do innego urządzenia, którym otworzą auto lub na przedostaniu się do pojazdu, i podłączeniu sprzętu diagnostycznego do gniazda OBD2, uruchomieniu procedury kasowania wszystkich kluczy i wpisania nowego, jako właściwy. Dzięki temu mogą spokojnie odpalić auto i odjechać.

Dlatego dobrym sposobem na skuteczną ochronę antykradzieżową jest stosowanie kilku zabezpieczeń jednocześnie.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: