03.06.2022

Jak dbać o czystość szyb w samochodzie?

Mycie szyb w aucie to dla Was żadna filozofia? Możecie być w błędzie! Okazuje się, że chcąc zadbać o czystość szyb w samochodzie oraz mieć je przez dłuższy czas w takim stanie, nie wystarczy użyć byle jakiego płynu. Jak wypolerować szyby na błysk? Jakich środków używać? Sprawdźcie!

 

Dobrze umyte szyby w samochodzie to nie tylko aspekt estetyczny, ale również Wasze bezpieczeństwo. Zamazane mogą mocno ograniczać widoczność, zwłaszcza w deszczu, ale również i w słońcu czy w nocy.

Mycie szyb – czynność prozaiczna, ale nie do końca

Kierowcy przeważnie myją szyby pobieżnie i niedokładnie, nie przywiązując większej uwagi do stanu ich czystości. Tymczasem – właściwe mycie szyb to wyczyszczenie ich zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Zwłaszcza, że w środku zbierają się kurz, osadza się dym od papierosów i często widać również ślady tłustych palców.

Ponadto – mycie szyb w aucie to nie tylko mycie przedniej szyby.

I jeszcze jedna ważna kwestia – płyn do spryskiwaczy sprawdza się w trakcie jazdy, ale nie jest na tyle skuteczny by usunąć ślady np.: po owadach.

Jakie środki wybrać do mycia szyb?

Tradycyjny płyn do mycia okien to nienajlepszy pomysł, zwłaszcza, że w jego składzie znajduje się amoniak, a ten źle wpływa na elementy skórzane, gumowe czy winylowe. Poza tym zostawia niemiły zapach. Lepiej wybrać profesjonalny płyn dedykowany myciu szyb samochodowych, który ma dobry skład, a do tego szybko i sprawnie pozwoli Wam usunąć wszelkie zabrudzenia organiczne, tłuszcze czy osad nikotynowy.

Po zakończeniu mycia szyby warto ją również wypolerować dedykowanym środkiem do szyb.

Dbaj o wycieraczki

Mycie szyb oznacza również mycie piór wycieraczek. Warto je zawsze przetrzeć ściereczką nasączoną płynem, którym myliście szyby. W lecie wystarczy to zrobić raz na kilka tygodni, za to zimą lub w czasie deszczowej pogody nawet codziennie.

Przy okazji, sprawdźcie również stan piór – jeśli zauważycie uszkodzenia, stelaż stracił sztywność lub guma stała się twarda, to zamiast je myć lepiej będzie je wymienić na nowe.

Pamiętajcie również o tym by nie włączać wycieraczek przy niezbyt umytej szybie i używać ich na sucho czy z udziałem uszkodzonych piór – w ten sposób skracacie żywotność przedniej szyby. 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: