14.07.2023

Jak działają kurtyny powietrzne w samochodzie?

Kurtyny powietrzne stają się standardowym wyposażeniem nowoczesnych samochodów. Ich obecność w pojeździe znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa w sytuacji wypadku. To dodatkowe wsparcie, które chroni pasażerów przed uderzeniem bocznym.

Czym są kurtyny powietrzne w samochodzie i z czego się składają?

Kurtyny powietrzne to specjalne systemy bezpieczeństwa, które montuje się w samochodach. Ich zadaniem jest ochrona pasażerów w sytuacji wypadku samochodowego. Umieszcza się je pojeździe, w odpowiednich miejscach, a gdy dojdzie do wypadku, to wystrzelą, aby chronić głowy pasażerów przed uderzeniem, m.in. w twardy sufit.

Kurtyny powietrzne są skonstruowane z miękkiego materiału i działają bardzo podobnie do poduszek powietrznych - rozkładając siłę uderzenia. 

Obecnie stanowią już standard wyposażenia nowoczesnych samochodów.

Jakie obszary są chronione przez kurtyny powietrzne?

Zadaniem kurtyn powietrznych jest równomierna ochrona pasażerów, niezależnie od tego, z jakiej strony nastąpiło uderzenie. Muszą zredukować bezpośrednie zagrożenie, które jest spowodowane siłą uderzenia. Ich ochrona obejmuje:

  • Pierwszą strefę – odpowiadającą za ochronę głowy przed uderzeniem w słupek, dach albo szyby pojazdu oraz przedmioty z zewnątrz. Kurtyna absorbuje energię uderzenia.
  • Drugą strefę – pasażerowie są chronieni od wewnątrz, kurtyna wspiera pozycję głowy i zapobiega przedostawaniu się odłamków szkła z zewnątrz.

Zasada działanie kurtyn powietrznych w aucie

Kurtyny powietrzne są wyposażone w czujniki zintegrowane z systemem bezpieczeństwa samochodu. Jeśli dojdzie do wypadku, wówczas poduszka powietrzna w aucie wystrzeli, a czujniki wykryją uderzenie i uruchomią kurtyny powietrzne.

Podczas uderzenia kurtyna powietrzna napełnia się specjalną mieszanką gazową i wystrzela z górnej części samochodu, aby opaść na głowy pasażerów, co ochroni ich przed urazami głowy i szyi, którymi mogliby uderzyć w twarde elementy wnętrza kabiny pojazdu.

Czy można dokupić kurtyny powietrzne do samochodu?

Jeśli samochód jest kupowany w salonach sprzedaży producenta, to jest to możliwe.

Wiele nowych pojazdów nie posiada kurtyn powietrznych w swoim standardzie, ale nie stanowi to problemu u producenta, aby rozszerzyć system o ich dodatek.

Na rynku są dostępne różne opcje kurtyn powietrznych, które montuje się na szybie, a nawet takich, które automatycznie włączą się przy wypadku.

Gdzie są montowane kurtyny powietrzne w samochodzie?

Można je znaleźć w bocznych panelach wnętrza pojazdu oraz w dachu.

Wyróżnia się dwa najbardziej znane sposoby montażu kurtyn powietrznych w aucie:

ITS – Inflatable Tubular Structure – początek takiej kurtyny znajduje się za przednim słupkiem, a koniec na łączeniu tylnego słupka z dachem. Przy pierwszym z rogów instalowana jest przetwornica gazu. Ten rodzaj różni się od pozostałych poduszek powietrznych w aucie – po napełnieniu kurtyn gazem nie ulatnia się z nich gaz, w przeciwieństwie do poduszek, które pod naciskiem ciała powoli wypuszczają powietrze przez specjalne otwory.

Wzdłuż krawędzi dachu – kurtyna montowana jest w samochodzie wzdłuż bocznej szyby albo od przedniego do środkowego słupka.

Kurtyny powietrzne a ubezpieczenie

Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę bezpieczeństwo, które zapewnia samochodów, w kalkulacji wysokości składki ubezpieczeniowej.

Im większe będzie ryzyko wystąpienia szkody albo poniesienia obrażeń w wypadku, tym wyższa będzie kwota polisy.

Samochód, który jest wyposażony w kurtyny powietrzne, ma szansę na uzyskanie znacznie mniejszej kwoty polisy OC oraz NWW, ponieważ chroni przed ryzykiem poważnych obrażeń ciała podróżujących pojazdem w czasie uderzenia bocznego.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: