02.05.2023

Jak przebiega przegląd techniczny samochodu?

W Polsce przegląd okresowy auta jest obowiązkowy. W czasie badania technicznego specjaliści sprawdzają kluczowe układy samochodu, które mają wpływ na bezpieczeństwo jazdy oraz ochronę środowiska. Co dokładnie jest sprawdzane w czasie przeglądu? Jak przebiega badanie? Dowiedzcie się z naszego artykułu!

Gdzie przeprowadza się przegląd techniczny?

Okresowe badanie techniczne pojazdu należy przeprowadzić w Stacji Kontroli Pojazdów. W przeciwieństwie do zwykłego przeglądu, nie można go wykonać w dowolnym warsztacie samochodowym, ponieważ nie otrzymacie stosownego wpisu do dowodu rejestracyjnego, co będzie równało się z brakiem aktualnego badania, za co grożą konsekwencje, o których piszemy poniżej.

W okręgowej stacji kontroli pojazdu przegląd może być wykonany dla wszystkich rodzajów pojazdów, a w podstawowych stacjach kontroli pojazdów tylko te, których masa całkowita (DMC) nie jest większa niż 3,5 tony.

Do wyjątków należą samochody po wypadku drogowym, zarejestrowane po raz pierwszy za granicą, poddane przeróbkom konstrukcyjnym oraz przeznaczone do przewozu materiałów niebezpiecznych. Te pojazdy muszą mieć zrobiony przegląd w okręgowej stacji, nawet jeśli ich DMC nie przekracza 3,5 tony.

Stacje kontroli pojazdów nie są przypisane do miejsc zamieszkania właścicieli auta, ani też do miejsc ich zarejestrowania. Możecie wykonać przegląd w każdej stacji, która jest do tego uprawniona.

Dokumenty, które trzeba zabrać na przegląd techniczny

Nie musicie mieć przy sobie całego pakietu dokumentów Waszego samochodu, ale diagnosta poprosi Was o dowód rejestracyjny, który pozwoli mu zidentyfikować pojazd. Jeśli nie macie dowodu rejestracyjnego, wówczas niezbędne będzie pozwolenie czasowe albo pokwitowanie wystawione przez funkcjonariuszy policji w wyniku zatrzymania dowodu. Od 4 września 2022 roku nie możecie już posługiwać się kartą pojazdu, gdyż ten dokument nie jest już wydawany przez wydziały komunikacji.

W przypadku samochodów z instalacją LPG, ich właściciele są zobowiązani do okazania również protokołu lub decyzji Transportowego Dozoru Technicznego, które zaświadczają o legalizacji zbiornika autogazu.

Taksówkarze muszą również okazać w SKP świadectwo legalizacji taksometru.

Właściciele pojazdów ADR muszą zabrać na przegląd protokół Transportowego Dozoru Technicznego, który dotyczy badania zbiornika cysterny, jeśli pojazd jest w niego wyposażony, deklarację zgodności pojazdu z wymogami ADR, zaświadczenie  o klasie ABS i zastosowanym zwalniaczu, jeśli jest to wymagane.

Jak przebiega przegląd techniczny auta?

Poznajcie procedurę przeglądu, zanim udacie się na niego pierwszy raz swoim autem. Lepiej być dobrze przygotowanym niż zaskoczonym!

Wjazd samochodu na stanowisko - w niektórych SKP wykona go za Was diagnosta, w innych musicie zrobić to sami, dlatego najlepiej poczekać na polecenia pracownika stacji.

Wjazd na kanał lub przejazd na rolki hamulcowe może być stresujący, dlatego lepiej otwórzcie okno, wyłączcie radio i konsultujcie się z diagnostą na bieżąco.

Przegląd może trwać nawet do 30 minut, chociaż niekiedy kończy się po 10 czy 15 minutach. Informacje o czasie trwania przeglądu zapisywane są w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów, więc nie oczekujcie, że zaraz po przeglądzie będziecie mogli wyjechać ze stacji, gdyż diagności często czekają jeszcze chwilę, by w przyszłości nie było wątpliwości co do przebiegu badania.

Pamiętajcie, że za przegląd samochodu płaci się przed rozpoczęciem badania, a kwota nie podlega zwrotowi, jeśli auto go nie przejdzie.

Co jest sprawdzane w czasie przeglądu samochodu?

W głównej mierze układy, które odpowiadają za bezpieczeństwo jazdy, ale nie tylko. Podczas badania diagności sprawdzają:

  • Nadwozie – m.in. szyby, reflektory oraz żarówki. Co ważne – nie przejdzie badania auto, które ma pęknięte lub wyszczerbione szyby albo zbyt mocno przyciemnione. Mocno przegniła karoseria również je dyskwalifikuje.
  • Podwozie – sprawdzane są elementy konstrukcyjne pojazdu, zawieszenia i luzy, stan układu hamulcowego oraz praca układu kierowniczego. Badania nie przejdzie auto, które ma zbyt duży ruch jałowy kierownicy albo na sworzniach wahaczy lub tulejach.
  • Opony – głębokość bieżnika musi się zgadzać, czyli nie może być mniejsza niż 1,6 mm. Wszelkie pęknięcia, odkształcenia czy wyszczerbienia spowodują, że auto nie przejdzie przeglądu. Pamiętajcie, że dwie różne opony nie mogą być na kołach jednej osi!
  • Wycieki – wszelkie wycieki płynów, oleju spowodują, że diagnosta skieruje samochód do naprawy.
  • Układ hamulcowy – jest sprawdzany na specjalnych rolkach hamujących, które pozwalają na zweryfikowanie siły hamowania, równomierności działania hamulców we wszystkich kołach, działanie hamulca ręcznego.
  • Amortyzatory – muszą mieć przynajmniej 40% skuteczności tłumienia drgań.
  • Emisja spalin – zbyt duża emisja zanieczyszczeń, nadmierne dymienie, nieszczelny wydech mogą spowodować, że auto nie przejdzie badania.
  • Podzespoły – auto musi mieć sprawne wycieraczki szyby przedniej, spryskiwacze i klakson.
  • Obowiązkowe wyposażenie pojazdu – w każdym aucie musi się znajdować gaśnica i trójkąt ostrzegawczy!

Jazda bez ważnego przeglądu technicznego – konsekwencje

Jeszcze do końca 2021 roku mandat za brak aktualnego badania technicznego wynosił od 20 do 500 zł. Zmieniło się to z wejściem w życie nowego taryfikatora. Obecnie to już minimum 1 500 zł oraz 1 punkt karny.

W sytuacji, w której policjant stwierdzi rążace uchybienia, stawka może wzrosnąć nawet do 5 000 zł grzywny!

W art. 81 ustawy prawo o ruchu drogowym istnieje zapis, że kierowca jest zobowiązany do wykonania badania technicznego. Jeśli tego nie zrobi, policjant może się powołać na art. 97 kodeksu wykroczeń, który przewiduje złamanie ustawy Prawo o ruchu drogowym, co grozi karą grzywny w wysokości 3 000 zł.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: