31.03.2023

Jak się pozbyć wilgoci z auta?

Nie ma nic gorszego niż zbierająca się wilgoć w samochodzie! Ma ona bardzo zły wpływ zarówno na pojazd, jak i na nasze zdrowie. Wilgoć lubi się z pleśnią i grzybami, a także z korozją. Jak się pozbyć wilgoci z swojego samochodu? Sprawdźcie!

Skąd pochodzi wilgoć w samochodzie?

Przyczyn tak naprawdę może być wiele, mogą wynikać z eksploatacji pojazdu, z powodu błędów konstrukcyjnych, a nawet zaniedbań właściciela lub użytkownika auta.

Najwięcej problemów sprawia wilgoć, która powstaje z powodu błędów konstrukcyjnych samochodu. Trzeba zweryfikować, czy pojazd ma słabe punkty, czy po prostu jest bardzo podatny na degradację. Wówczas sprawa nie będzie dotyczyć pojedynczych przypadków, a całej serii i mechanicy będą wiedzieli, jak się z nią obejść.

Naturalny proces zużycia materiału w samochodach również może prowadzić do gromadzenia się wilgoci. Zwykle dotyczy to karoserii i uszczelek. Korozja blachy, sparciała guma, mogą powodować, że do auta przedostaje się woda. Wówczas trzeba wymienić stare uszczelki lub wstawić w elementy dotknięte korozją reperaturkę.

W kwestii zaniedbań właściciela lub użytkownika samochodu, sprawa ma się nieco gorzej. Trzeba bowiem zweryfikować złe nawyki kierowcy. Zwykle wrażliwymi miejscami są filtry kabinowe, które nie są wymieniane w odpowiednich interwałach, ale również zawilgocenia w miejscach dywaników, gdy np.: nie są one z gumy, a z materiału. Zbieranie się wilgoci może również być spowodowane brakiem dbałości o wnętrze auta.

Na te miejsca w aucie szczególnie zwróćcie uwagę

Jeśli nie chcecie dopuścić do zbierania się wilgoci w samochodzie, w wyniku zaniedbania, to zwróćcie uwagę na:

Podłogę, w okolicy dywaników samochodowych – jeśli podłoga przegnije, wówczas woda dostanie się do auta z zewnątrz, a stąd już blisko do korozji czy awarii.

Drzwi bezramkowe – zwykle winne są źle dopasowane uszczelki albo niedomykające się szyby. Każde wyszczerbienie gumy może także powodować zbierającą się w aucie wilgoć.

Obudowy lamp – to także element podatny na wilgoć, klosze które się rozszczelniają, mogą powodować przedostawanie się wody do wnętrza kabiny, a to prowadzi do szkód w instalacji elektrycznej.

Kanały odpływowe – mogą być zatkane lub powodować zbieranie się wody, z powodu błędów konstrukcyjnych.

Szyberdach i dach w kabrioletach – jeśli te elementy nie będą prawidłowo działać, to woda z łatwością dostanie się do kabiny. Dlatego warto regularnie sprawdzać uszczelki i łączenia oraz czy zostały domknięte po zakończonej jeździe.

Jak się pozbyć wilgoci z auta?

Niestety nie ma jednego sprawdzonego sposobu na pozbycie się wilgoci z samochodu. Trzeba pamiętać, że niektóre metody usuwają skutki, ale nie wpływają bezpośrednio na przyczyny.

Pokrowce na samochody – zabezpieczają pojazd przed opadami oraz w czasie postoju na zewnątrz, ale nie zagwarantują wam sprawności uszczelek.

Pochłaniacz wilgoci – nie rozwiąże przyczyny gromadzenia się wody, ale z pewnością zmniejszy jej skutki.

Chcąc walczyć z wilgocią w aucie, trzeba zacząć od porządnego przewietrzenia pojazdu, oczyszczenia go z zbędnych rzeczy oraz wymiany elementów, które już się zniszczyły. Dobrym pomysłem jest również odświeżenie tapicerki, wymiana dywaników oraz dokładne sprawdzenie podłogi w bagażniku.

Trzeba również usunąć zalegające liście z podszybia i sprawdzić przez polanie newralgicznych miejsc wodą, czy przedostaje się do środka. Oczywiście nie unikniecie wizyty w warsztacie, bo specjaliści najlepiej sprawdzą auto od podłogi po sufit.

Czy są środki chemiczne na usunięcie wilgoci z auta?

Owszem, na rynku znajdziecie wiele środków, które niwelują efekt parowania szyb, spowodowany gromadzeniem się wilgoci. Możecie również zastosować pianki do mycia szyb i lusterek, używać niewidzialnej wycieraczki oraz odświeżaczy i domowych sposobów na pozbycie się wody.

Niemniej, musicie pamiętać, że to wszystko ułatwi Wam pozbycie się nieprzyjemnych zapachów wilgoci, ale nie zapobiegnie zbieraniu się wody.

Przypominamy również o regularnej wymianie filtrów w samochodzie – zwłaszcza kabinowego oraz powietrza. Przed rozpoczęciem sezonu letniego, warto również wyczyścić klimatyzację. 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: