27.03.2023

Jak urządzić domowy warsztat?

Niektórzy właściciele aut lubią samodzielnie naprawiać usterki i z chęcią zaglądają pod maskę swojego pojazdu. Jeśli jesteście w tej grupie i macie zdolności mechanika samochodowego oraz niezbędną wiedzę i chcecie stworzyć swój warsztat domowy, to sprawdźcie, co będzie Wam potrzebne!

Jak zorganizować przydomowy warsztat samochodowy?

Planując domowy warsztat samochodowy trzeba uwzględnić kilka czynników, inaczej można popełnić poważne błędy. Istotna jest dobra organizacja przestrzeni, wybór wyłącznie wytrzymałych elementów wysokiej jakości, zwłaszcza w zakresie półek na narzędzia i samych narzędzi. Jak się do tego zabrać? Sprawdźcie poniżej.

Gdzie najlepiej urządzić warsztat samochodowy na własny użytek?

Dobrze sprawdzą się takie pomieszczenia, jak garaż, piwnica albo pomieszczenie gospodarcze, które łatwo będzie można dopasować do potrzeb. Ważne, by takie miejsce miało bardzo dobrą wentylację lub można je było z łatwością przewietrzyć.

Jak urządzić mały warsztat samochodowy?

Należy dobrze zorganizować przestrzeń, poukładać wszelkie sprzęty i posegregować elementy. Najlepiej pozostawić jak najmniej rzeczy w garażu, piwnicy, czy szopie, które zostaną Waszym przydomowym warsztatem samochodowym.

Meble warsztatowe muszą być odporne na przeciążenia i uszkodzenia, wybierajcie masywne, metalowe szafki i regały. Na nich będziecie trzymać swoje narzędzia oraz urządzenia, dlatego warto również uwzględnić organizery dla mniejszych akcesoriów czy haki na większe narzędzia.

Ścianka warsztatowa – to świetny pomysł, ponieważ jest niezwykle praktyczna. Są na niej haczyki, na których możecie zawiesić młotki, śrubokręty, klucze i inne narzędzia, które chcecie mieć zawsze pod ręką.

Oświetlenie – bardzo istotny czynnik. Światło dzienne jest najlepsze, ale jak wiadomo powszechnie, nie zawsze jest dostępne. Dlatego, w ciemniejszych porach przyda się lampa oświetlająca całe wnętrze oraz ruchoma, która przyda się do różnych prac manualnych.

Wózek narzędziowy/torba narzędziowa – przydadzą się, jeśli planujecie poruszać się z narzędziami po warsztacie lub planujecie przewozić gdzieś swoje narzędzia.

Jakie narzędzia są potrzebne w domowym warsztacie samochodowym?

Ta lista jest naprawdę długa, ale te narzędzia będą najpotrzebniejsze w waszym domowym warsztacie:

Młotki – bardzo często używane narzędzie, dlatego warto wyposażyć swój warsztat w wersje gumowe i ślusarskie. Zwróćcie uwagę na rękojeść, musi dobrze leżeć w dłoni i zapewniać dobry chwyt, a co najważniejsze – nie ślizgać się.

Klucze – płaskie, nasadowe, imbusowe, Torx – warto zainwestować w różne zestawy:

  • kluczy płaskich w rozmiarach 6 x 7 mm, 8 x 9 mm, 10 x 11 mm, 12 x 13 mm, 14 x 15 mm, 16 x 17 mm, 18 x 19 mm, 20 x 22 mm, 21 x 23 mm, 24 x 27 mm, 25 x 28 mm i 30 x 32 mm,
  • kluczy nasadowych,
  • kluczy imbusowych krótkich, długich, z kulką i bez,
  • Torx czyli klucze, bity, końcówki, itd.
  • klucz udarowy, który działa z udziałem sprężonego powietrza i pozwala wykręcić lub wmontować najoporniejsze śruby, jest przydatny w mocowaniu kół.
  • klucz do kół – przynajmniej jeden musi się znaleźć w Waszym warsztacie. Możecie wybrać spośród m.in. kluczy fajkowych, krzyżakowych czy przekładniowych.

Śrubokręty – tutaj również wybór jest naprawdę duży, możecie kupić tradycyjne śrubokręty lub z magnetyzerem, ze zwykłą rączką lub antypoślizgową.

Ściągacze – na rynku znajdziecie ściągacze do sprężyn, tarcz i łożysk. Przydadzą się w sytuacjach, gdy trzeba będzie odkręcić różne elementy samochodowe, a tradycyjne metody zawiodą.

Kombinerki – świetnie sprawdzają się w pracy, która wymaga mocnego uchwytu elementów, które są trudno dostępne. Dobrym wyborem będą kombinerki z stopu stali, chromu i wanadu.

Kompresor – bardzo ważne urządzenie, które pozwoli zasilić wiertarki, klucze udarowe, szlifierki czy pistolety lakiernicze. Kompresory wybierane do warsztatu samochodowego są zwykle zasilane napięciem sieciowym lub trójfazowym.

Woltomierz – miernik napięcia będzie potrzebny w sprawdzaniu stanu akumulatorów, a także przy pomocniczych pracach naprawiających elektronikę pojazdu. Musi być wygodny, mobilny oraz mieć łatwy odczyt multimetrów.

Podnośnik samochodowy – bez tego ani rusz w warsztacie samochodowym. Podnośniki są różne – hydrauliczne, trapezowe, nożycowe, słupkowe. Wybierzcie taki, który spełni Wasze oczekiwania.

Ubrania robocze – w warsztacie samochodowym nie trudno o poważne zabrudzenia, dlatego trzeba mieć komplet ubrań do pracy przy samochodzie.

Co jeszcze warto mieć w warsztacie samochodowym?

W wyposażeniu powinny znaleźć się również elektronarzędzia, takie jak wiertarka, czy szlifierka lub gumówka. Dobrze mieć również odkurzacz samochodowy i przemysłowy, a także lutownicę, polerkę i prostownik.

Przydadzą się również wszelkie środki konserwujące oraz czyszczące, kosmetyczne i akcesoria lakiernicze. Nie zapomnijcie też o zakupie szpachli, kompletu bezpieczników i żarówek. 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: