27.01.2023

Jak zmniejszyć zużycie paliwa?

Ceny na stacjach paliw nie dają kierowcom spokoju. Zwłaszcza, że w lutym szykują się kolejne podwyżki. Jak zaoszczędzić na paliwie i zmniejszyć spalanie? Czy stosowanie się do zasad ekonomicznej jazdy faktycznie ma sens? Sprawdźcie!

 

Jakie ceny paliwa będą w lutym?

Znów brak dobrych wieści dla kierowców. W pierwszym tygodniu lutego ceny paliw mają wzrosnąć, a różnice będą bardzo mocno odczuwalne dla portfeli zmotoryzowanych Polaków.

  • Olej napędowy ma kosztować 7,64 – 7,79 zł/l.
  • Benzyna Pb 95 będzie kosztować – 6,60 – 6,74 zł/l, do tej pory było to 6,59 zł/l.
  • Benzyna Pb 98 będzie kosztować od 7,31 – 7,44 zł/l, a kosztowała 7,34 zł/l.
  • Najtańszym paliwem będzie LPG, które stopniowo drożeje od początku roku, w pierwszym tygodniu lutego kierowcy zapłacą za nie 3,18 – 3,24 zł/l.

Im wyższa prędkość jazdy tym większe zużycie paliwa

Większość samochodów spala najmniej paliwa przy prędkości od 50 do 80 km/h. Im większa będzie prędkość jazdy, tym więcej paliwa zostanie spalonego. Jadąc już 120 km/h samochód zużywa o 20% więcej paliwa, niż przy prędkości 100 km/h.

Bardzo duże znaczenie ma utrzymywanie stałej prędkości jazdy i unikanie gwałtownego hamowania i dynamicznego przyspieszania. Trzeba obserwować co się dzieje na trasie odpowiednio przewidywać ruch na drodze.

Zachowanie efektywnej energetycznie prędkości będzie równe obowiązującym limitom prędkości jazdy na wielu miejskich odcinkach. Chcąc zachować stałą prędkość jazdy, warto używać tempomat, chociaż dobrze jest też czasem zwolnić, zwłaszcza przy wjeździe na wzniesienie, a następnie skorzystać z sił grawitacji, aby odzyskać prędkość przy zjeździe.

Ekonomiczna jazda pozwala zaoszczędzić na paliwie

Jazda w stylu eko pozwoli zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 25%. Ważne jest zachowanie prędkości i płynności. Podczas ruszania powinno się zwiększać prędkość zdecydowanie, dociskając pedał gazu o ¾ i zmieniając biegi na wyższe, w każdej sytuacji, w której jest to możliwe.

Gdy rozpędzicie samochód do odpowiedniej prędkości, starajcie się utrzymać prędkość na możliwie wysokim biegu. Gdy będziecie przyspieszać, zredukujcie bieg i zdecydowanie dociśnijcie pedał gazu. Wszystko to musicie wykonać dynamicznie i płynnie.

Nie zapominajcie o hamowaniu – widząc, co się dzieje przed Waszym autem, możecie z wyprzedzeniem ocenić sytuację na trasie i odpowiednio zareagować. Gdy zauważycie, że będziecie musieli się zatrzymać lub zwolnić, wpierw zdejmijcie nogę z gazu, a następnie redukujcie biegi po kolei, hamując silnikiem. Można wspomagać się hamulcem, w miarę potrzeby.

Monitorujcie zużycie paliwa

Jeśli chcecie wiedzieć, czy Wasz styl jazdy pozwala Wam zmniejszyć spalanie w aucie, to przełączcie wyświetlacz na aktualne zużycie paliwa i porównujcie wartości przy różnej dynamice ruszania z miejsca.

Zużycie paliwa możecie również kontrolować poprzez stosowanie zasad ekonomicznej jazdy przez kilka miesięcy i zapisywanie terminów tankowania i przejechanych kilometrów. Policzcie później średnią i sprawdźcie, czy robicie postępy.

Dodatkowe obciążenie podnosi spalanie

Co ważne, na zużycie paliwa nie wpływa tylko styl jazdy, ale również dodatkowe elementy, takie jak bagażnik na dachu, czy choćby przewożenie na nim rowerów, które znacznie osłabiają aerodynamikę pojazdu, co powoduje większe spalanie.

Zdemontujcie wszystkie niepotrzebne dodatki, takie jak bagażnik dachowy czy na rowery. Każde dodatkowe obciążenie także zwiększa spalanie, dlatego jeśli przewozicie zbędne bagaże, to również radzimy je zostawić w domu lub w garażu.

Zgodnie z badaniami, nawet 25 kg dodatkowe bagażu podnosi poziom zużycia paliwa o 1%!

 

Pamiętajcie również o tym, że nie jesteście sami na drodze. Niech Wasz styl jazdy nie powoduje zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego, ani nie prowokuje ich do ryzykownego zachowania za kółkiem.

Zbyt wolna jazda ekspresówką albo autostradą jest równie niebezpieczna i utrudnia ruch innym kierowcom! Tak samo, jak zbyt powolne rozpędzanie się.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: