13.05.2022

Jaki olej silnikowy wlewać do aut z LPG?

Gaz ma zupełnie inne właściwości aniżeli benzyna. W instalacji gazowej ważna jest temperatura spalania LPG – jest ona wyższa, niż w przypadku benzyny. A to powoduje, że temperatura całego silnika wzrasta. Czy w związku z tym do aut z LPG trzeba wlewać inny olej? Sprawdźcie!

 

Silniki we współczesnych samochodach pracują w wysokich obrotach i wysokich ciśnieniach roboczych. A to sprzyja utlenianiu oleju oraz negatywnie wpływa na strukturę molekularną. Może to doprowadzić do wzrostu oporu oraz zanieczyszczeń i osadów w silniku. A dodatkowo, silnik zasilany gazem, może intensyfikować to zjawisko. Zwłaszcza gdy instalacja LPG nie jest dobrej jakości lub została źle dostrojona.

Ważnym czynnikiem w kontekście instalacji LPG jest temperatura spalania gazu. W autach zasilanych benzyną jest ona znacznie niższa, niż w pojazdach zasilanych LPG.

A wyższa temperatura w komorze spalania, która w dodatku utrzymuje się przez dłuższy czas, prowadzi także do podwyższenia temperatury całego silnika, co wpływa bezpośrednio na trwałość układu cylindrowo-tłokowego.

A jak wiecie, funkcją oleju jest odprowadzanie ciepła z tych miejsc w silniku. W silnikach, które dobrze współpracują z gazem, podane odchyłki mieszczą się w granicach rezerw konstrukcyjnych.

Olej a temperatura🔥

Wyższa temperatura ma również wpływ na olej silnikowy, przyspieszając jego utlenianie. Pogarsza to parametry smarne, a także pompowalność oleju. Proces prowadzi do wzrostu lepkości oleju, a także podnosi jego liczbę kwasową. Może to doprowadzić do szlamów, które będą osadzać się na elementach silnika. A to może spowodować nitrowanie oleju, czyli niepożądany stan, w którym olej jest mocno nasycony związkami tlenków azotu, które reagując z węglowodorami ze składu oleju, powodują powstawanie azotanów organicznych, co wpływa destrukcyjnie na działanie dodatków uszlachetniających w oleju.

Siarka

Na wpływ oleju w autach z LPG ma również siarka, która się znajduje w paliwie gazowym. Dlaczego? Ponieważ jest jej znacznie więcej niż w klasycznym paliwie. Gaz, który spala się w komorze spalania jest przenoszony przez kwaśne związki do skrzyni korbowej, a dalej do oleju, przez co ten ulega zakwaszeniu doprowadzając do korozji części mechanicznych silnika. W głównej mierze tulei, które są wykonane z metali nieżelaznych. Doprowadza to również do zmiany lepkości oraz pompowalności oleju, a nawet do powstawania osadów.

Dlatego zaleca się krótsze okresy wymiany oleju w samochodach z instalacją LPG.

Specjalny olej do auta z LPG?🚙

Stosując oleje półsyntetyczne lub syntetyczne wyższej jakości nie musimy używać specjalnych środków, ponieważ te doskonale wywiążą się ze swojego zadania. Ważne by spełniały zalecenia producenta w zakresie jakości i lepkości.

Jednakże zalecamy Wam, by ze względu na zakwaszenie oleju, skrócić interwały między wymianami oleju od 30 do 50%.

A jeśli stosujecie najtańsze, mineralne oleje silnikowe, to lepiej rozważcie wymianę dotychczasowego oleju na produkt o znacznie lepszej jakości. 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: