02.10.2023

Klapka wlewu paliwa - co w sytuacji, gdy się zepsuje?

W samochodzie uszkodzeniu mogą ulec nie tylko duże podzespoły odpowiadające za pracę całego pojazdu. Niekiedy dochodzi również do awarii małych elementów, które używane są przez kierowców na co dzień. Jednym z nich jest klapka wlewu paliwa. Gdy nie będzie można jej otworzyć, nie uda się zatankować, a gdy będzie nieustannie otwarta, wówczas może odpaść w trakcie jazdy. Co zrobić, gdy klapka wlewu paliwa ulegnie uszkodzeniu? Sprawdźcie nasz poradnik!

Klapka wlewu paliwa – do czego służy?

To element, którego zadaniem jest zabezpieczenie komory wlewu paliwa przez przedostawaniem się zanieczyszczeń z zewnątrz. W zależności od modelu samochodu sposób jej otwierania może się różnić. Niekiedy blokada klapki paliwa jest zwalniana ręcznie lub przez przekręcenie kluczyka w zamku klapki albo przez wciśnięte odpowiedniego przycisku.

Znajduje się przeważnie w jednym z tylnych błotników auta. Stronę jej umiejscowienia znajdziecie przy wskaźniku poziomu paliwa.

W niektórych samochodach, np.: w Porsche 911 klapka wlewu paliwa znajduje się na przednim błotniku.

Dlaczego klapka wlewu paliwa uległa uszkodzeniu?

Istnieje kilka przyczyn, przez które nie można otworzyć klapki wlewu paliwa lub pozostaje ona otwarta i nie sposób jej zamknąć, najczęściej to:

Uszkodzone zawiasy klapki – spowodowane uderzeniem w okolicach klapki lub korozją. Może doprowadzić do całkowitego zablokowania dostępu do wlewu paliwa.

Uszkodzony mechanizm otwierania klapki – klapki wlewu paliwa są sterowane w większości za pomocą elektrycznego silniczka lub siłownika, który powoduje ich otwarcie. Przyczyną uszkodzenia mechanizmu może być nawet zabrudzenie, które zablokuje klapkę w pozycji zamkniętej.

Poluzowany przewód zwalniający zamek – to jeden z elementów sterujących otwieraniem i zamykaniem klapki wlewu paliwa. Naprężony przewód blokuje klapkę w pozycji zamkniętej, a gdy będzie cały czas poluzowany, wówczas klapka pozostanie w pozycji otwartej.

Klapka wlewu paliwa nie otwiera się - co zrobić?

Chcąc otworzyć awaryjnie klapkę wlewu paliwa, które zablokowała się i nie chce współpracować, można wykorzystać czerwoną linkę z uchwytem, którą znajdziecie w bagażniku. Pozwoli ona odblokować klapkę.

Przeważnie jest umiejscowiona pod materiałowym obiciem bagażnika albo klapką serwisową. Niekiedy może był ukryta pod dodatkową zaślepką.

Naprawa nie otwierającej się klapki wlewu paliwa polega w głównej mierze na wymianie samej klapki i opcjonalnie delikatnych pracach blacharskich. Niekiedy wystarczy dokładnie oczyścić mechanizm otwierania klapki, a czasem trzeba wymienia konkretne elementy.

Co zrobić gdy klapka wlewu paliwa nie zamyka się?

Niezamykająca się klapka wlewu paliwa to dość duży problem. Nie tylko prezentuje się mało estetycznie, to dodatkowo jazda z otwartą klapką może doprowadzić nawet do jej urwania.

Chcąc naprawić usterkę należy udać się do warsztatu mechanicznego, w którym specjalista sprawdzi, co jest powodem uszkodzenia klapki wlewu paliwa i naprawi mechanizm. Usługa nie jest ani pracochłonna ani też kosztowna.

Wymiana siłownika klapki wlewu paliwa kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, a usługa jest wykonywana za kwotę około 100 zł.

Zamarznięta klapka wlewu paliwa

W przypadku zamarzniętej klapki wlewu paliwa można spróbować zastosować odmrażacz, który rozpuści lód.

Zdecydowanie nie zalecamy otwierania klapki na siłę, polewania jej gorącą wodą lub podważania kluczykiem, bowiem można ją tylko mocniej uszkodzić!

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: