14.02.2022

Kupujesz używane auto? Odwiedź mechanika

Handlarze samochodowi stosują wiele sztuczek, aby sprzedać używane auto. Zanim jednak urzeknie Was stan oferowanego pojazdu, lepiej udać się do mechanika, który dokładnie sprawdzi, co kryje się we wnętrzu nieskazitelnego modelu sprzedawanego przez handlarza.

 

Zakup używanego auta 

To bardzo popularna metoda zmiany pojazdu w naszym kraju. Zwłaszcza, że do Polski importuje się wiele egzemplarzy pojazdów w dobrym stanie od naszego zachodniego sąsiada. Jednak nie zawsze ogłoszenie jest zgodne z prawdą i można stać się ofiarą sztuczek stosowanych przez handlarza samochodowego, któremu zależy na jak najszybszym zamknięciu transakcji z klientem. Zanim podejmiecie decyzję o zakupie używanego pojazdu, sprawdźcie co powinniście zrobić.

Numer VIN

To unikalny numer, który ma każdy pojazd. VIN, czyli Vehicle Identification Number składa się z 17 znaków – cyfr oraz liter z wyłączeniem „I”, „O” oraz „Q”. To taki numer pesel każdego auta. Możecie go sprawdzić w pojeździe w różnych miejscach, najczęściej jest umieszczony na tabliczce znamionowej, elementach nadwozia i w dowodzie rejestracyjnym.

Na jego podstawie możecie sprawdzić historię pojazdu, w której znajdziecie informacje o przebytych naprawach, realnych przebiegu, serwisach, kolizjach, itd.

To bardzo ważne, by go sprawdzić, zanim podejmiecie decyzję o zakupie. Ujawni wszelkie różnice pomiędzy treścią ogłoszenia, a faktycznym stanem pojazdu.

Próbna jazda

Decydując się na zakup używanego pojazdu, macie również prawo do wykonania próbnej jazdy. W ten sposób najlepiej weryfikuje się pracę silnika oraz innych podzespołów w pojeździe. Dodatkowo dowiecie się również, jak sprawuje się pojazd w trakcie trasy, czy nawet w warunkach parkingowych.

A to już duża dawka informacji, bo jeśli coś nie działa prawidłowo, to właśnie w trakcie próbnej jazdy będziecie mogli to wykryć. Jeśli nie czujecie się na siłach, aby przeprowadzać taki test samodzielnie, możecie skorzystać z usług profesjonalistów. W serwisie Autoplac znajdziecie np.: usługę rzeczoznawców, którzy przeprowadzą dla Was badanie samochodu, a także jazdę próbną.

Wizyta u mechanika

Jeśli sprzedawca używanego pojazdu będzie próbował się wymigać od zaproponowanej przez Was wizyty w serwisie, to bądźcie czujni. Jeśli nie ma niczego do ukrycia, nie powinien mieć z tym problemu. A dlaczego warto odwiedzić warsztat samochodowy, zanim kupicie auto?

Zdecydowanie lepiej zapłacić 100 zł za przegląd pojazdu, aniżeli w późniejszym czasie inwestować w naprawę nawet kilkaset złotych.

Mechanik sprawdzi dla Was grubość lakieru, co pozwoli zweryfikować dodatkowe lakierowanie poszczególnych elementów, co może być wynikiem uszkodzenia pojazdu w kolizji lub stłuczce. Poza tym sprawdzi on również progi i dolne części drzwi, w których najczęściej pojawiają się ogniska korozji.

Dodatkowo zweryfikuje też mocowanie wahaczy do nadwozia, które przy gwałtownych przejazdach po gorszych drogach przenoszą znaczne obciążenia, niszczące te mocowanie. A to wpływa na osłabienie struktury materiału i korozję.

Mechanik także przeprowadza dokładne oględziny kierownicy, wytarcia fotela kierowcy i wskazuje z jaką intensywnością używany był samochód.

A na koniec – dlaczego warto odwiedzić warsztat samochodowy, zanim kupicie używany pojazd? Ponieważ diagnosta dokładnie sprawdzi stan elementów i wykaże konieczność ewentualnych napraw.

 

Sprzedawcy używanych samochodów stosują wiele sztuczek, które uatrakcyjniają ofertę danego pojazdu. Klient może się łatwo dać oszukać, zwłaszcza gdy nie zweryfikuje stanu pojazdu. Dlatego zawsze trzeba sprawdzić jego historię na podstawie numeru VIN, a także odwiedzić warsztat samochodowy, w którym specjaliści przeprowadzą oględziny faktycznego stanu pojazdu, który chcemy kupić. 

Nie zapomnijcie również przeprowadzić próbnej jazdy, w trakcie której możecie lepiej poznać zachowanie pojazdu, który chcecie kupić!

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: