04.03.2024

Lakierowanie motocykla - ile kosztuje i co obejmuje?

Malowanie motocykla to zabieg, na który decydują się zarówno ci, którzy chcą odświeżyć jego wygląd, jak i ci, którym zależy na nadaniu mu nowego wizerunku. Proces ten jest niezwykle pracochłonny, ale efekt zdecydowanie jest wart każdej godziny pracy! Sprawdźcie, na czym polega lakierowanie motocykla, ile to kosztuje i co można zrobić samodzielnie.

Kiedy lakierować motocykl?

Motocykl można polakierować z wielu powodów – chęci zmiany designu jednośladu, poddania regeneracji niektórych elementów, zwiększenia ochrony na czynniki atmosferyczne i inne zanieczyszczenia, itd.

Lakierowanie miejscowe przeprowadza się także po kolizjach lub stłuczkach, aby przywrócić estetyczny wygląd całego motocykla.

Jakie elementy motocykla można lakierować?

Lakierowanie motocykla można przeprowadzić z użyciem dwóch metod – na mokro oraz proszkowo. Przed każdą z nich, należy odpowiednio przygotować podłoże, można to zrobić samodzielnie, aby zaoszczędzić kilkaset złotych.

Lakierowanie proszkowe jest znacznie łatwiejszą techniką, a efekt jest niezwykle wysokiej jakości i trwałości. Nie każdy element będzie się nadawał do pokrycia farbą w ten sposób. Lakierowanie proszkowe powoduje nałożenie grubszej powłoki, co tez nie każdemu będzie odpowiadać. Sprawdzi się w przypadku ramy, ale nie będzie dobrym sposobem dla błotników i baku.

Lakierować można także owiewki, jednakże to wymaga komory lakierniczej i dobrego pistoletu natryskowego. W większości przypadków będzie niemożliwe przeprowadzenie tego procesu w tzw. warunkach domowych.

Malowanie baku motocykla

Bak motocykla można pomalować zarówno proszkowo, jak i tradycyjnie, na mokro.

Cały proces przebiega podobnie, jak w przypadku innych elementów. Powierzchnię należy wcześniej odpowiednio przygotować, zwłaszcza wyrównać, jeśli są na niej wgniotki lub inne zarysowania, a następnie pokryć lakierem.

Niektórzy motocykliści preferują pokrycie baku podkładem epoksydowym, ze względu na duże ryzyko odprysków farby przy wlewie.

Jak przygotować motocykl do lakierowania? 

Zanim przejdziecie do procesu malowania motocykla, musicie go do tego odpowiednio przygotować. Warto to zrobić samemu, gdyż pozwoli Wam to zaoszczędzić kilkaset złotych. Proces przygotowania motocykla do malowania będzie wymagał od Was sporej ilości czasu oraz pracy, dlatego warto sobie go wcześniej zaplanować.

Niezbędne będą: papier wodny, szpachla, szpachelki i podkład. W pierwszej kolejności należy wyszlifować wszystkie elementy, które zamierzacie lakierować, a także zaszpachlować wszelkie niedoskonałości i ponownie je oszlifować. Gdy osiągniecie upragniony efekt, należy odtłuścić powierzchnię, aby móc nałożyć na nią podkład.

Całość takiej pracy powinna Was wynieść maksymalnie 200 zł, wszystko zależy od tego, jakie materiały wybierzecie. W końcowym rozrachunku i tak wyjdziecie na plus, ponieważ w warsztacie za tę usługę zapłacilibyście więcej pieniędzy.

Malowanie motocykla – czy warto?

To proces pracochłonny, ale efekt końcowy jest warty każdej godziny, poświęconej na malowanie motocykla! Wszystko zależy od tego, jak przyłożycie się do przygotowania wszystkich elementów oraz malowania.

Niekiedy, najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie tego zadania profesjonalistom, który mają ogromne doświadczenie, a także artystyczne zacięcie.

Ile kosztuje malowanie motocykla?

Przygotowanie motocykla możecie wykonać samodzielnie, aby zaoszczędzić kilka złotych. Natomiast, jeśli zlecicie lakierowanie profesjonaliście, to już musicie liczyć się z kosztem od 150 do 200 zł za element, a w przypadku całego procesu, nawet 450 zł za poszczególną część.

Ceny będą się różnić od siebie, w zależności od wybranego zakładu, regionu Polski i modelu motocykla, np.: lakierowanie nakeda może kosztować około 1000 zł, z kolei Honda F4 z 5 elementami do lakierowania i wcześniejszym przygotowaniem obciąży Wasz budżet o około 1500 zł.

Warto również wziąć pod uwagę koszt zakupu naklejek, które są ozdobnikiem motocykla, oznaczają markę i model. Komplet stickerów nie powinien przekroczyć budżetu 200 zł. W przypadku oryginalnych naklejek może wzrosnąć kilkukrotnie. 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: