14.04.2023

Lepiej to wymień w aucie, zanim lato dobrze się rozpocznie!

Majówka za pasem, czas pomyśleć o tym, co warto wymienić w aucie, zanim ciepłe dni na dobre zagoszczą w kraju. Kilka ważnych elementów w samochodzie może wymagać Waszej uwagi, zwłaszcza że w sezonie jesienno-zimowym wykonywało kawał porządnej pracy!

Są dwie szkoły wymiany oleju silnikowego

Według zasad jednej z nich olej wymienia się przed sezonem zimowym, co ma zapewnić jednostce napędowej lepsze smarowanie w trudniejszych warunkach atmosferycznych.

Według zasad drugiej – lepiej wymieniać olej na wiosnę, bo usunięty zostanie wyeksploatowany olej, który ciężko pracował w niskich temperaturach i może zawierać dużo zanieczyszczeń z zimy.

Niektórzy producenci sugerują, że olej można wymieniać nawet co dwa lata, ale zawsze warto upewnić się w instrukcji pojazdu, jakie są faktyczne wskazania.

Pamiętajcie, że pokonywanie krótkich odcinków (mniej niż 10 km) albo długa jazda w korkach mogą mieć bardzo duży wpływ na stan smarowania silnika, a co za tym idzie – konieczność częstszej wymiany oleju.

Wymiana filtrów w samochodzie

Tę czynność należy przeprowadzać regularnie, aby zachować właściwości medium filtracyjnych. Zanim lato na dobre się rozpocznie, powinno się wymienić w aucie filtry powietrza oraz filtr kabinowy. Jeśli nie macie pewności, czy już czas na wymianę filtra powietrza, możecie to sprawdzić organoleptycznie. Zwykle wymaga on największej uwagi dopiero po sezonie wakacyjnym.

W przypadku filtra kabinowego, należy wymieniać go dwa razy w roku. Powinien być drożny, ponieważ szybko może stać się dogodnym środowiskiem dla rozwoju mikroorganizmów, a to będzie miało zły wpływ na Wasze zdrowie! Zwłaszcza, jeśli pasażerowie mają alergie.

Wymiana wycieraczek po intensywnym deszczowym sezonie

Okres jesienno-zimowym, a nawet wczesnowiosenny, obfituje w deszcze. A to powoduje, że wycieraczki w Waszym aucie pracują intensywnie. Niekiedy mogą nawet ulec uszkodzeniom, co będzie powodowało niedokładne czyszczenie przedniej lub tylnej szyby, a nawet rozmazywanie plam.

Kiepska widoczność, spowodowana niedokładnie oczyszczoną szybą, to nie tylko utrudnienie dla kierowcy, ale również kwestia bezpieczeństwa jazdy.

Wybierajcie zawsze wycieraczki, które są rekomendowane przez producenta samochodu i raczej nie podejmujcie się tego zadania samodzielnie. Wystarczy jeden błąd, a możecie całkowicie uszkodzić przednią szybę!

Hamulce i elementy zawieszenia – sprawdźcie je, w trosce o bezpieczeństwo

Przyjrzyjcie się amortyzatorom w swoim aucie oraz tarczom hamulcowym, czy nie ma żadnych wycieków, czy są one w dobrym stanie technicznym. W kwestii hamulców i elementów zawieszenia nie ma co oszczędzać, gdyż mają one realny wpływ na bezpieczeństwo!

Niekiedy elementy układu hamulcowego mogą się również o siebie ocierać, ze względu na nagromadzenie się zanieczyszczeń między klockami hamulcowymi a jarzmem lub przez uszkodzenie osłon kurzowych, tłoczków lub prowadnic zacisku.

Niedopilnowanie dobrej kondycji układu hamulcowego może doprowadzić do szybszego zużycia się poszczególnych elementów układu, a także zwiększyć zużycie paliwa i spowodować przegrzewanie się układu, co wpłynie na mniejszą skuteczność – czyli bezpieczeństwo jazdy.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: