27.10.2023

Mechanik uszkodził samochód - co możesz zrobić?

Jednym z najczarniejszych scenariuszy powierzenia samochodu do naprawy mechanikom, jest odbiór auta w jeszcze gorszym stanie. Niestety czasem zdarza się tak, że nierzetelni specjaliści uszkodzą pojazd w trakcie jego naprawy. Co wtedy można zrobić?

Co zrobić gdy mechanik zepsuł auto?

Mechanik, przyjmując samochód do naprawy, jest zobowiązany do usunięcia usterki, ale również do zadbania o stan techniczny pojazdu.

Jeśli w trakcie naprawy samochodu w warsztacie dojdzie do uszkodzenia pojazdu przez mechanika, wówczas to specjalista ponosi odpowiedzialność za szkodę. Ta odpowiedzialność obejmuje takie aspekty jak kradzież, zniszczenie w obszarze powłoki lakierniczej, uszkodzenie elementów wnętrza oraz części mechanicznych, itd.

To, co musicie wiedzieć, to umowa o naprawę samochodu zwykle stanowi formę tzw. umowy mieszanej, która jest połączeniem umowy o dzieło i umowy o przechowanie. Jeśli mechanik uszkodzi Wasze auto, możecie dociekać swoich praw na podstawie 3 artykułów kodeksu cywilnego.

Na podstawie art. 355 ust. 2 kodeksu cywilnego – mechanik ma obowiązek starannego wykonania powierzonych zadań, w ramach prowadzonej działalności zawodowej.

Art.  355.  [Należyta staranność - definicja]

§  1.  Dłużnik obowiązany jest do staranności ogólnie wymaganej w stosunkach danego rodzaju (należyta staranność).

§  2.  Należytą staranność dłużnika w zakresie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej określa się przy uwzględnieniu zawodowego charakteru tej działalności.

Z kolei, na podstawie art. 471 kodeksu cywilnego – dłużnik jest obowiązany do naprawienia szkody wynikającej z niewykonania albo nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

Art. 471

Odpowiedzialność dłużnika za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania - odpowiedzialność ex contractu

Dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

Pamiętajcie, że jeśli wykryjecie usterkę do 2 lat od momentu wydania pojazdu przez mechanika, macie prawo wezwać warsztat samochodowy do odpowiedzialności. Wynika to z przepisów o rękojmi w przypadku wykonania naprawy. Możecie żądać na jej podstawie naprawy auta, wymiany rzeczy na wolną od wad albo obniżenia ceny.

Jak walczyć z nierzetelnymi mechanikami?

Oddając samochód do warsztatu mechanicznego chcemy, aby został naprawiony i wszystkie usterki, które powodowały nieprawidłową pracę, zostały wyeliminowane. Specjaliści, którym powierzamy pojazd, są zobowiązani do tego, by zadbać o jego stan techniczny. Gorzej, gdy podczas naprawy dojdzie do uszkodzenia auta, a mechanik nie będzie poczuwał się do odpowiedzialności.

Po wykryciu nieprawidłowości w aucie, w wyniku dokonanej naprawy, należy złożyć pisemną reklamację, w której trzeba wykazać formę rekompensaty. Może to być prośba o naprawę usterki.

Jeśli mechanik jest nierzetelny i nie uzna reklamacji, wówczas konieczne będzie wkroczenie na ścieżkę sądową. W tym celu niezbędne będą odpowiednie dokumenty:

Protokół przyjęcia samochodu do warsztatu, który pozwoli udowodnić, że usterka powstała właśnie w tym warsztacie. W protokole muszą być zapisane takie informacje, jak przebieg auta, dokładny opis wewnętrzny i zewnętrzny, można również dołączyć zdjęcia. Dobrze przygotowany protokół umożliwia szybkie dojście do tego, jakie uszkodzenie powstało w pojeździe, w wyniku nieudolnej naprawy.

Umowa naprawy samochodu, to dokument, który jest dość rzadko spisywany, na szczęście kodeks cywilny nie wymaga pisemnej formy umowy, wystarczy przedstawić dowody jej zawarcia, np.: w postaci bilingów telefonicznych czy korespondencji z warsztatem.

Naprawa w ramach polisy autocasco

Istnieje możliwość naprawienia uszkodzeń powstałych w wyniku naprawy pojazdu w nierzetelnym warsztacie samochodowym, w ramach polisy autocasco. Niemniej, to najbardziej niekorzystna opcja dla właściciela pojazdu, bowiem likwidacja szkody z własnego ubezpieczenia spowoduje utratę zniżek, co zaowocuje wyższą składką w kolejnym roku. Poza tym, warsztat uniknie odpowiedzialności za wyrządzone szkody.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: