30.10.2023

Moc silnika - jak przeliczyć kW na KM?

Moc silnika może być wyrażona zarówno w koniach mechanicznych, jak i kilowatach. Powszechniejszą jednostką podawaną w opisach silników przez producentów samochodów są konie mechaniczne, a wielu kierowców wciąż nie wie, jak je przeliczyć na kilowaty i na odwrót. Poznajcie różnice pomiędzy kilowatem a koniem mechanicznym i dowiedzcie się, jak je obliczyć.

Moc silnika - jak się ją określa?

Moc pojazdu określa się przeważnie w koniach mechanicznych lub w kilowatach. To one określają pracę, którą będzie w stanie wykonać silnik w określonym czasie. Im wyższa moc, tym krótszy czas potrzebny do rozpędzenia pojazdu.

Maksymalna moc silnika jest określana na podstawie momentu obrotowego i prędkości obrotowej i może być osiągnięta w określonych warunkach, zwykle w górnej skali obrotów.

Konie mechaniczne - co to takiego?

Ta jednostka mocy jest używana w motoryzacji do opisywania mocy silników spalinowych. Jeden koń mechaniczny odpowiada mocy potrzebnej do podniesienia 550 funtów na wysokość jednej stopy w ciągu jednej sekundy.

Dzięki koniom mechanicznym można określić, jak potężny jest silnik oraz jak szybko jednostka będzie mogła osiągnąć określoną prędkość.

Konie mechaniczne to dość specyficzna jednostka i tradycyjnie stosuje się ją do określania mocy silników spalinowych. Używa się ich częściej, m.in. dlatego, że zawsze będzie ich więcej, a producenci doskonale wiedzą, że wyższa liczba wpływa mocniej na wyobraźnię kierowców.

Kilowaty – co to za jednostka?

Kilowatem nazywa się jednostkę mocy w układzie SI, która odpowiada tysiącu watów. Kilowatów używa się do mierzenia prędkości zużycia lub produkowania energii.

W motoryzacji kilowaty są stosowane do opisów mocy silnika, dzięki czemu można się dowiedzieć, jak szybko przyspiesza auto.

Kilowaty są bardziej uniwersalną jednostką i służą do mierzenia mocy w różnych kontekstach, nie tylko w motoryzacji. Nie każdy kierowca jednak zna dobrze kilowaty, dlatego w opisach silników zwykle podaje się konie mechaniczne, które są o wiele popularniejsze.

Jak przeliczyć kW na konie mechaniczne?

Przeliczanie kilowatów na konie mechaniczne i na odwrót, jest dość prostym procesem, przy znajomości odpowiedniego wzoru.

Chcąc przeliczyć kilowaty (kW) na konie mechaniczne (KM), należy przyjąć, że 1 kW jest równy 1,36 KM, czyli np.: 100 kW będzie równe 136 KM.

Z kolei przeliczając konie mechaniczne na kilowaty, trzeba przyjąć, że 1 KM jest równy 0,74 kW, czyli np.: 100 KM będzie równe 74 kW.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: