28.11.2022

Myć samochód zimą, czy odpuścić?

Niskie temperatury nikogo nie zachęcają do mycia samochodu na zewnątrz. Nie mniej jednak, o auto trzeba dbać, a myjnie automatyczne, zwłaszcza te niesprawdzone, mogą solidnie uszkodzić karoserię i niektóre elementy pojazdu. Jak myć samochód zimą? O czym trzeba pamiętać? Czego unikać? Sprawdźcie!

 

Czy mycie auta zimą jest konieczne?

Zimą na drogach można spotkać śnieg, lód, ale także piach i sól, które co prawda zwiększają bezpieczeństwo, ale karoseria samochodowa ich nie lubi. Przez piach oraz sól istnieje większe ryzyko jej zarysowania, a nawet miejscowego występowania korozji, przez połączenie z wilgocią. Poza tym, sól składa się w 100% z chlorku azotu, co szkodzi felgom.

Błoto także nie ma dobrego wpływu na karoserię samochodu. A tego w sezonie jesienno-zimowym jest najwięcej.

Nagromadzone zanieczyszczenia są znacznie trudniejsze do usunięcia, dlatego samochód zimą powinien być również regularnie czyszczony.

Mycie auta zimą w myjni automatycznej

To najprostsze rozwiązanie, gdy pogoda na zewnątrz nie rozpieszcza. Nie oznacza jednak, że jest ono najlepsze dla Waszego samochodu. Niesprawdzone myjnie mogą mieć uszkodzone szczotki, które zagrażają powłoce lakierniczej – w słoneczne dni będzie widać zarysowany lakier na karoserii, co jest efektem pracy twardych elementów zużytych szczotek.

Poza tym, auto na którym znajduje się piach i sól, może zostać dodatkowo zarysowane przez szczotki, które rozprowadzą ich drobinki po karoserii.

Mycie ręczne samochodu zimą

Wielu kierowców nie chce myć ręcznie auta zimą, choćby ze względu na niską temperaturę i dyskomfort w trakcie wykonywania tego procesu. Nie mniej jednak, to najlepsze rozwiązanie i warto się na nie zdecydować w tzw. luce pogodowej. Przecież zimą też zdarzają się cieplejsze dni, prawda?

Nie myjcie auta na mrozie, bo woda zacznie szybko przymarzać do powierzchni pojazdu, wnikać w szczeliny, co może doprowadzić do ruiny lakier oraz uszczelki. Lepiej poczekać na cieplejsze dni.

Jak myć samochód zimą w myjni ręcznej?

Powinno się używać ciepłej wody, gdyż zimna może spowodować pojawienie się warstwy lodu na powierzchni pojazdu. Należy dokładnie opłukać samochód i zastosować środki do mycia pojazdów, które znajdziecie na myjni ręcznej.

Świetnym pomysłem jest skorzystanie z opcji piany aktywnej do myjek ciśnieniowych, która bardzo często jest w ofercie myjni ręcznych. Piana aktywna nie tylko doskonale usuwa brud, kurz i zabrudzenia drogowe, ale też świetnie radzi sobie z uciążliwymi zabrudzeniami.

Mycie samochodu zimą – o czym pamiętać?

Przede wszystkim o temperaturze, wybierzcie cieplejszy dzień na wizytę w myjni ręcznej i mycie swojego auta. Stosujcie ciepłą wodę oraz środki czyszczące. Pamiętajcie by woda nie była zbyt ciepła, ponieważ może spowodować mikropęknięcia lakieru, jeśli będzie zbyt duża różnica temperatur. A ten z pewnością będzie ulegał dalszej degradacji w ciągu roku.

Zacznijcie mycie samochodu od czystej wody do spłukania trudniejszego brudu, a także piasku i soli drogowej. Te osadzają się w większej ilości na felgach i karoserii, ale są również na szybach, chociaż możecie tego z początku nie widzieć.

Mycie z użyciem płynu powinno trwać krótko, ze względu na możliwe wahania temperatury – zimą zmienia się jak w kalejdoskopie. Poza tym, jeśli woda zostanie uwięziona w różnych zakamarkach czy uszczelkach, to może im zaszkodzić.

Po umyciu auta środkami czystości, należy je ponownie spłukać czystą wodą i osuszyć, najlepiej z pomocą ściereczki. Nie wolno pozostawiać mokrego pojazdu na mrozie!

Pamiętajcie również o zastosowaniu środków pielęgnacyjnych. Te nie tylko zmniejszą ilość przylegającego brudu, ale też zapewnią konserwację powłoki lakierniczej samochodu. 

Dodatkowo, warto również pomyśleć również o zabezpieczeniu uszczelek silikonem – będzie je chronił przy mroźnych temperaturach.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: