22.01.2024

Nie działa ogrzewanie w samochodzie - co zrobić?

Jak działa ogrzewanie w samochodzie?

Układ ogrzewania w samochodzie działa podobnie, jak układ chłodzenia. Oczywiście oba efekty różnią się od siebie, ale w obu procesach najważniejszą rolę odgrywa płyn chłodniczy.

W układzie chłodzenia odebrane od silnika ciepło jest kierowane do chłodnicy, w której płyn chłodniczy zmienia swoją temperaturę na niższą, w efekcie chłodząc kabinę.

Z kolei, w układzie ogrzewania płyn zostaje skierowany do nagrzewnicy, która odpowiada za podniesienie jego temperatury, co powoduje wtłoczenie ciepłego powietrza do kabiny.

Jak włączyć ogrzewanie w samochodzie?

Aby ogrzać samochód należy uruchomić silnik, odczekać chwilę, aby nabrał obrotów i zapewnił moc dla systemu ogrzewania. Następnym krokiem jest wybranie zakresu temperaturowego do kabiny, w większości aut można to zrobić za pomocą pokrętła lub panelu dotykowego.

Po wybraniu żądanej temperatury, trzeba się upewnić iż wentylacja jest ustawiona na odpowiednią prędkość przepływu powietrza. Po włączeniu ogrzewania, trzeba chwilę poczekać na efekty, a jeśli nie te nastąpią, to możliwe, że doszło do awarii i ogrzewanie nie działa.

Nie działa ogrzewanie w aucie - dlaczego?

Przyczyn nie działającego ogrzewania w aucie może być wiele, do najpopularniejszych należą:

Za niski poziom płynu chłodniczego – jeśli w układzie jest za mało płynu, wówczas ogrzewanie i chłodzenie nie będzie działać prawidłowo. W pierwszej kolejności należy sprawdzić stan płynu, a w drugiej ewentualne nieszczelności.

Przepalony bezpiecznik – odpowiada za niedopuszczenie do przepięcia w układzie, poprzez przerwanie go. Brak ogrzewania może wynikać z powodu przepalonego bezpiecznika, do czego mogła doprowadzić awaria w układzie elektrycznym. Wymiana bezpiecznika na niewiele się zda, gdyż problem pojawi się ponownie za jakiś czas.

Zapowietrzenie nagrzewnicy lub przewodów – może wynikać z nieodpowietrzenia układu po naprawie albo wymianie płynu chłodniczego lub wskutek nieszczelności. W takiej sytuacji do wyciekającego płynu przedostaje się powietrze i ciepło się nie utrzymuje.

Zatkana nagrzewnica – w płynie chłodniczym mogą znajdować się różne zanieczyszczenia, które doprowadzą do zatkania nagrzewnicy. Wówczas płyn nie będzie mógł przez nią przepływać i ciepłe powietrze nie dostanie się do kabiny.

Awaria termostatu – to element, który zarządza dużym oraz małym obiegiem płynu chłodzącego, jeśli się zatnie w pozycji otwartej, to silnik nie będzie mógł się nagrzać, a tym samym – nie dostarczy ciepłego powietrza z nawiewu do kabiny.

Awaria pompy lub paska klinowego – zadaniem pompy jest cyrkulacja cieczy chłodzącej w układzie chłodzenia. W sytuacji awarii, płyn nie dostarcza ciepła z silnika w dalsze rejony układu. Jeśli pasek uległ uszkodzeniu, wówczas pompa nie będzie działać, gdyż ten odpowiada za jej napędzanie.

Awaria silnika dmuchawy – może wystąpić w różnych sytuacjach, a gdy do tego dojdzie, ciepłe powietrze nie będzie skutecznie wtłaczane do kabiny.

Uszkodzone czujniki – odpowiadające za pracę termostatu oraz nagrzewnicy, mogą ulec zawilgoceniu, co doprowadzi do zakłóceń. W tym wypadku jedynym rozwiązaniem będzie ich wymiana.

Ogrzewanie w samochodzie raz działa raz nie - możliwe przyczyny

Przyczyn tego zjawiska może być wiele. Najczęstszym powodem jest zapowietrzony układ chłodzenia, do którego mogło dojść podczas wymiany płynu chłodzącego lub dolania zbyt dużej ilości. W takiej sytuacji należy odpowietrzyć układ i nagrzewnicę.

Innym powodem może być uszkodzenie zaworu trójdrożnego, które prowadzi do zatkania magistrali. Usterkę naprawia się poprzez wymianę elementu, koszt usługi to maksymalnie kilkaset złotych.

Gdzie zgłosić się z naprawą ogrzewania w samochodzie?

Chcąc naprawić układ ogrzewania w aucie, najlepiej udać się do mechanika, który dokładnie zdiagnozuje usterkę i podejmie się jej naprawy.

Pamiętajcie, aby nie podejmować się usuwania awarii układu ogrzewania w aucie na własną rękę, jeśli nie macie odpowiedniej wiedzy i narzędzi, bowiem możecie pogorszyć sytuację i narazić się na dodatkowy stres i koszty!

Skorzystajcie z naszej wyszukiwarki specjalistów w swojej okolicy i udajcie się do warsztatu samochodowego.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: