29.01.2024

Nie mogę otworzyć drzwi w samochodzie od zewnątrz i wewnątrz - co robić?

Zepsuty zamek w drzwiach samochodowych może skutecznie utrudnić życie! Zwłaszcza, że tego typu usterki nie da się przewidzieć i zwykle zaskakuje każdego kierowcę. Z jakiego powodu może dojść do sytuacji, w której nie można otworzyć drzwi w aucie od wewnątrz i od zewnątrz? Co robić, gdy do tego dojdzie? Sprawdźcie nasze porady!

Jak działa zamek w drzwiach samochodowych?

Zamek w drzwiach auta - nie jest to skomplikowana konstrukcja. Producenci zwykle stosują przewody i pręty, za pomocą których łączą zewnętrzne i wewnętrzne klamki z mechanizmem blokującym.

Pociągnięcie klamki powoduje poruszenie przewodu, który jest podłączony do pręcika, a następnie popchnięcie i pociągnięcie mechanizmu zatrzasku drzwi, co spowoduje jego otwarcie. Zatrzask powoduje poluzowanie zaczepu w ościeżnicy, a to doprowadzi do otwarcia drzwi, poprzez ich pchnięcie lub pociągnięcie do siebie.

Dlaczego nie mogę otworzyć drzwi w swoim aucie?

Bardzo prawdopodobne jest to, że doszło do awarii zamka w drzwiach samochodowych, z powodu:

  • Zablokowania blokady drzwi – najczęściej dzieje się to w blokadach ręcznych, niż w automatycznych. Jeśli drzwi pozostają w pozycji zamkniętej, to mogło dojść do odczepienia pręta blokującego, który na stałe zablokował drzwi.
  • Uszkodzenia zatrzasku – mogła do tego doprowadzić, np.: rdza, w efekcie blokując zatrzask w pozycji zamkniętej.
  • Uszkodzenia przewodu klamki – objawem tej usterki będzie brak oporu podczas ciągnięcia klamki. Zwykle dotyczy to pojedynczych drzwi.
  • Poluzowania śruby w zatrzasku – w takiej sytuacji zatrzask blokuje się na wewnętrznej ramie drzwi i uniemożliwia ich otwarcie.

Jak otworzyć zablokowane drzwi w samochodzie - czy są bezpieczne sposoby?

Jedyną bezpieczną opcją w sytuacji, w której nie możecie otworzyć żadnych drzwi w samochodzie, jest wezwanie pogotowia ślusarskiego. Specjaliści poradzą sobie z awaryjnym otwieraniem drzwi, nie uszkodzą zamka, ani szyb.

Cena takiej usług będzie zależna od czasu potrzebnego na jej wykonanie, metody awaryjnego otwierania drzwi, modelu samochodu, rodzaju usterki oraz zabezpieczenia samochodowego. Niekiedy również koszt zależy od miejsca i pory dnia. 

Zwykle jednak usługa pogotowia ślusarskiego wynosi od 150 do 500 zł, ale pamiętajcie że w większych miastach może wynieść znacznie więcej!

Zdecydowanie odradzamy Wam podejmowanie samodzielnych prób, poprzez majstrowanie przy zamku śrubokrętem lub szarpaniu na siłę klamki. W ten sposób możecie tylko pogorszyć sytuację!

Czy można zapobiec zablokowaniu drzwi w aucie?

Awarii zamka w drzwiach nie da się przewidzieć. Jedyną możliwością jest natychmiastowa reakcja i wizyta w warsztacie samochodowym, jeśli tylko zauważycie, że drzwi nie otwierają się prawidłowo, haczą lub czasem nie chcą się otworzyć od razu.

Jak naprawić zamek w drzwiach samochodowych?

Najlepiej udać się do mechanika, który sprawdzi mechanizm blokujący, klamki i inne elementy. Niekiedy może być konieczne wymontowanie całych drzwi, aby uzyskać dostęp do zatrzasku oraz mechanizmu zamka.

Dlaczego trzeba naprawiać drzwi w samochodzie?

Auto z zablokowanymi drzwiami jest mało komfortowym rozwiązaniem, aby dostać się do pojazdu, będziecie musieli przeciskać się pomiędzy fotelami z innej strony.

Ponadto, jeśli w drzwiach nie domaga zamek, to może stworzyć zagrożenie podczas jazdy, jeśli niespodziewanie się odblokuje, a drzwi otworzą się na oścież!

Niesprawny zamek w drzwiach także zwiększa ryzyko kradzieży auta, które zostanie niezabezpieczone na dłuższym postoju.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: