27.02.2023

Niewidzialna wycieraczka w samochodzie – jak to działa?

Mechaniczne wycieraczki nie spełniają Waszych oczekiwań w czasie ulew? Możecie spróbować wesprzeć ich pracę niewidzialną wycieraczką – to specjalny preparat chemiczny, który ma właściwości hydrofobowe. W jaki sposób działa i czy opłaca się inwestować w jego zakup? Sprawdźcie!

Niewidzialna wycieraczka – co to jest?

To specjalny środek chemiczny, który zapobiega przyczepianiu się wody do szyby, niezależnie czy jest ona brudna, czy też czysta. Teoretycznie zastępuje klasyczne wycieraczki mechaniczne, bo woda spływa z szyb samoczynnie, pod wpływem pędu powietrza.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że ta niewidzialna wycieraczka z czasem staje się ścieralna, a jej działanie się osłabia.

I tu również przestrzegamy Was, aby zawsze zachować ograniczone zaufanie przy stosowaniu takich preparatów, najlepiej używać ich jako wsparcie dla systemów samochodowych, w tym przypadku wycieraczek, aniżeli jako ich zastępstwo.

Jak działa niewidzialna wycieraczka?

Tworzy ona na szkle powłokę hydrofobową, która działa podobnie jak wosk lub inne preparaty, których zadaniem jest odpychanie wody lub konserwacja lakieru.

Powierzchnia, która jest pokryta powłoką, jest chroniona przed gromadzeniem się wody, gdyż ta zamienia się w kulki i spływa pod własnym ciężarem lub z pomocą pędu powietrza, w czasie jazdy.

Brudna woda również będzie po niej spływać, co powoduje że lakier lub szyba, którą spryskacie preparatem, będą dłużej czyste – a to duży plus. Oczywiście, nawet dobrze nawoskowany lakier z czasem będzie się brudził, tak samo jak powłoka, która będzie pokryta osadem drogowym, będzie działać mniej skutecznie. Jednakże, po delikatnym myciu, ponownie zyska swoje właściwości i woda na lakierze będzie skupiać i z łatwością spływać. Trzeba jednak wiedzieć, że każde kolejne mycie będzie osłabiać ten efekt.

Wszystko zależy od intensywności eksploatacji samochodu – niektóre preparaty mogą zmyć się już z pierwszym myciem, a inne wytrzymają spokojnie kilka myć.

Co ważne – pełna funkcjonalność niewidzialnej wycieraczki dość szybko się kończy, dlatego nie liczcie, że to rozwiązanie całkowicie zastąpi Wam konieczność używania mechanicznych wycieraczek. Powłoka ściera się i po niezbyt długim czasie jej hydrofobowość stanie się znacznie słabsza.

Niewidzialna wycieraczka – kiedy nie będzie działać prawidłowo?

Aby niewidzialna wycieraczka działała w pełni, bez konieczności używania mechanicznych wycieraczek, samochód musi jechać z prędkością kilkudziesięciu kilometrów na godzinę, a padający deszcz jest intensywny albo woda, która opada na szybę jest czysta.

Jeśli na szybę będzie trafiać brudna woda, np.: spod kół jadącej ciężarówki w postaci aerozolu, wówczas niezbędne będzie użycie mechanicznych wycieraczek, a jak się domyślacie – pracująca guma będzie ścierać powłokę. W przypadku użycia preparatu wysokiej jakości będzie to następować znacznie wolniej.

Niewidzialna wycieraczka – czy są faktyczne korzyści jej stosowania?

Najlepiej sprawdzi się na bocznych szybach samochodowych, które brudzą się znacznie wolniej i łatwiej je umyć. W przypadku przedniej szyby, to wszystko zależy od tego, gdzie jeździcie samochodem oraz jak. Czasem może przeszkadzać w pracy mechanicznym wycieraczkom, powodując że będą przeskakiwały i źle wycierały szkło.

To powoduje, że niektórzy kierowcy aplikują niewidzialną wycieraczkę jedynie na miejsca, które znajdują się poza zasięgiem mechanicznych wycieraczek, bo zwiększa to pole widzenia, bez ryzyka skutków ubocznych.

I to można uznać za największą zaletę niewidzialnej wycieraczki – jeśli nawet nie zastępuje w 100% pracy mechanicznych wycieraczek, to z pewnością wspiera wolniejszy proces brudzenia się szkła.

Ile kosztuje niewidzialna wycieraczka?

Jednoskładnikowe, najtańsze, niewidzialne wycieraczki nakładają się najłatwiej na szkło, ale też najszybciej się zmywają, co powoduje że tracą swoje właściwości.

Droższe preparaty, które w swoim składzie mają dwa składniki, często są sprzedawane w zestawie z specjalnymi ściereczkami i narzędziami do aplikacji. Niestety te kosztują nawet kilkaset złotych. I owszem istnieje ryzyko, że po ich zakupie nie do końca będziecie zadowoleni, bo ich działanie najlepiej sprawdziłoby się na czystej drodze w trakcie dłuższej trasy, na której jedziecie z dużą prędkością, a nie w miejskiej, brudnej przestrzeni.

Poza tym, droższe preparaty, wieloskładnikowe, wymagają naprawdę starannej aplikacji. Oczywiście możecie poprosić mechanika w warsztacie samochodowym, aby nałożył dla Was taki preparat lub zwrócić się z prośbą do specjalistów zajmujących się car detailingiem lub profesjonalnym myciem aut.

Pamiętajcie, że przed nałożeniem niewidzialnej wycieraczki, należy naprawdę dokładnie oczyścić szybę, usunąć wszelkie smugi, gdyż po aplikacji preparatu, te utrwalą się na szybie, co może spowodować utrudnioną widoczność kierowcy, a co za tym idzie – stworzyć realne zagrożenie na drodze!

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: