08.03.2024

Ochrona lakieru samochodu

Lakier samochodowy jest narażony na działanie wielu czynników atmosferycznych, a także zanieczyszczeń drogowych i nie tylko. Czy można go skutecznie ochronić, aby nie stracił połysku i ładnego wyglądu? Oczywiście, że tak! Sprawdźcie, która metoda będzie dla Was najlepsza.

Dlaczego lakier samochodu się niszczy?

Nawet na najbardziej zadbanym samochodzie, lakier może ulec zniszczeniu. To niestety normalny efekt eksploatacji pojazdu, który jest narażony na różne czynniki atmosferyczne, drogowy kurz i pył, kamienie oraz promieniowanie UV.

Oczywiście stan lakieru może ulec pogorszeniu w wyniku zaniedbań, po stronie właściciela – nieprawidłowa lub zbyt rzadka pielęgnacja, brak garażowania pojazdu, zbyt intensywna jazda, to wszystko ma wpływ na jego wygląd.

Czym zabezpieczyć lakier samochodowy?

Chcąc zabezpieczyć lakier samochodowy na dłuższy czas, można wybrać jedną z wielu metod. Wszystko zależy od tego, jaki macie budżet, ile czasu oraz chęci i umiejętności.

Wśród najskuteczniejszych i najtrwalszych metod ochrony lakieru samochodowego można wyróżnić:

Powłoka kwarcowa – to inwestycja, ale posłuży przez lata, bowiem zabezpieczy lakier nawet na okres dwóch lat. Chroni przed oddziaływaniem promieni słonecznych, a także przed drobnymi zarysowaniami i substancjami, takimi jak sól drogowa czy ptasie odchody. Jej nałożenie nadaje blasku karoserii. Powłoka kwarcowa świetnie sprawdza się w codziennym użytkowaniu, bowiem ogranicza przyleganie brudu.

Powłoka ceramiczna – to najdroższe rozwiązanie na ochronę lakieru samochodowego, sam preparat kosztuje sporo, a do tego jeszcze trzeba doliczyć czas pracy fachowców. Niemniej, powłoka ceramiczna to zaawansowany sposób ochrony lakieru, który cechuje się wysoką trwałością i najlepszymi parametrami. Ten rodzaj zabezpiecza lakier nawet do pięciu lat! Skutecznie chroni przed zarysowaniami i uszkodzeniami, a także silnym działaniem środków chemicznych i szkodliwych substancji. Lakier utrzymuje właściwości hydrofobowe oraz antystatyczne, dzięki czemu codzienne utrzymanie go w czystości będzie nie tylko niezwykle proste, ale również przyjemne!

Zabezpieczenie lakieru folią

Oklejenie samochodu specjalną folią to również bardzo skuteczna metoda ochrony lakieru przed zanieczyszczeniami oraz uszkodzeniami. Przezroczysta folia nadaje połysku oraz pogłębia kolor powierzchni, a kolorowa pozwoli Wam zmienić wizerunek auta na określony czas.

Dużym atutem tego rozwiązania, jest grubość folii, która jest trzykrotnie większa niż grubość lakieru, dzięki temu powierzchnia nią pokryta będzie jeszcze mocniej chroniona.

Dużym plusem jest to, że folia chroni lakier nawet na kilkanaście lat, a jeśli Wam się znudzi, to możecie ją ściągnąć bez żadnego ryzyka uszkodzenia powłoki lakierniczej.

Krótkotrwałe metody ochrony lakieru samochodowego

Jeśli Wasz budżet jest ograniczony, ale zależy Wam na tym, by ochronić lakier samochodowy przed uszkodzeniami i zanieczyszczeniami, możecie zdecydować się na:

Woski samochodowe – te środki chronią przed promieniami słonecznymi, a także drobnymi rysami oraz przywierającym brudem. Mają także wysokie właściwości nabłyszczające oraz hydrofobowe. Przed wyborem preparatu woskującego, należy zapoznać się z jego składem, bowiem każdy typ ma inne cechy.

Detailery – to specjalistyczne środki, które działają nabłyszczająco i hydrofobowo. Często są wzbogacane woskami, a na rynku spotkacie je w formie rozpylanego płynu. Tworzą tzw. powłokę wspomagającą, która przedłuża działanie innych środków i nabłyszcza lakier.

Powłoki polimerowe – bardzo trwale zabezpieczają powierzchnię i mają duże właściwości hydrofobowe. Działają podobnie do wosków, ale nadają mniejszy połysk. Powłoka polimerowa zapewnia cieńszą warstwę ochronną, ale chroni przed promieniowanie UV i wyższą temperaturą. Dużą wadą tego rozwiązania jest wymagana dokładność przy nakładaniu i czas pracy, ale to tanie rozwiązanie, które można wykonać samodzielnie.

Jak dbać o zabezpieczony lakier samochodowy?

Samo zastosowanie odpowiedniego środka chroniącego lakier samochodowy nie wystarczy. Trzeba jeszcze przestrzegać kilku podstawowych zasad pielęgnacyjnych, aby cieszyć się jak najdłużej jego estetycznym wyglądem:

Nie korzystajcie z myjni automatycznych i szczotek myjących, mogą uszkodzić powłokę oraz oryginalny lakier.

Jeśli na powierzchni pojawią się jakiekolwiek uszkodzenia powłoki ochronnej, należy od razu udać się do specjalistów, którzy je usuną i przywrócą ładny wygląd.

Auto, które zostało wcześniej zabezpieczone powłoką ceramiczną albo folią, nie będzie wymagało nakładania dodatkowej warstwy woskującej. W przypadku folii, można nałożyć powłokę dedykowaną PPF, to przedłuży jej żywotność.

Wosk, który nałożyliście na lakier, po upływie gwarancji traci swoją ważność i należy nałożyć go ponownie.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: