19.02.2024

Oklejanie samochodu folią - wszystko co musisz wiedzieć

Oklejanie folią aut to metoda, która zyskuje na popularności. Decydują się na nią zarówno ci, którzy chcą zmienić kolor auta, zamieścić na nim reklamę lub po prostu chronić powłokę lakierniczą przed różnymi czynnikami. Przeczytajcie nasz poradnik i dowiedzcie się wszystkiego, co najważniejsze o oklejaniu folią pojazdu.

Folia do oklejania samochodu – co musisz wiedzieć?

Zanim auto zostanie oklejone folią, musi być odpowiednio przygotowane. Podstawą jest dokładne umycie pojazdu i odtłuszczenie nadwozia. Wówczas zyskacie pewność, że klej folii doskonale przylgnie do powierzchni, a także nie zostaną na niej żadne zanieczyszczenia po użytej do mycia chemii, kurz lub inne elementy.

Bardzo istotny jest także wybór folii, którą będzie oklejone auto. Przeważnie stosuje się produkty o wysokiej jakości, które wytrzymają skrajne warunki atmosferyczne, czyli mróz i upał i podczas odklejania w przyszłości, nie narażą lakieru na uszkodzenia.

Podstawowa folia jest sztywna i okleja się nią powierzchnie płaskie. Nie sprawdza się przy wypełnianiu głębokich przetłoczeń. Jej grubość wynosi od 0,07 do 0,10 mm. Jest odporna na rozerwanie, łatwa w obsłudze i nakładana się ją na mokro, za pomocą opalarki.

Drugim typem folii, którą oklejane są pojazdy, jest wylewana. Ten wariant łatwo się kształtuje i układa. Grubość tego materiału to około 0,05 mm, dzięki czemu jest on bardzo plastyczny. Folię nakłada się na ciepło, bowiem w ten sposób łatwiej się z nią pracuje.

Przed czym chroni folia na samochodzie?

Nałożenie folii ochronnej na pojazd może Was uchronić przed niechcianymi zarysowaniami i otarciami, a także odpryskami lakieru i zabrudzeniami naturalnymi czy chemicznymi. Ponadto folia ochronna zapobiega powstawaniu przebarwień i wyblaknięć lakieru, do których doprowadza promieniowanie UV.

Niestety folia ochronna nie poradzi sobie z rdzą, ale opóźnia proces powstawania korozji i znacznie zmniejsza skalę zjawiska.

Jeśli martwi Was to, że folia ochronna wpłynie na intensywność koloru lakieru, to nie bójcie się – wyciąga i nasyca barwę, a dodatkowo odpycha wodę, nadając powłoce efekt hydrofobowy.

Dobrze pielęgnowana folia ochronna może zachować swoje właściwości nawet na 10 lat!

Oklejanie samochodu – jakie ma zalety?

Oklejanie folią pojazdu to niedrogi sposób na zmianę jego wyglądu i ochronę przed zniszczeniami, do których prowadzi codzienna eksploatacja.

Odpowiednia pielęgnacja folii pozwala cieszyć się nią przez kilka lat, a gdy tylko znudzi się właścicielowi, może ją zerwać w każdej chwili, bez obawy, że uszkodzi lakier.

Zmiana koloru auta przez oklejanie folią

Oklejanie samochodu specjalną folią, to również sposób na zmianę koloru auta, który być może już się znudził właścicielowi. Dostępne na rynku folie są nie tylko jednobarwne, ale również z nadrukiem, matowe, błyszczące, perłowe czy chromowane – każdy znajdzie coś dla siebie.

 

 

Ile kosztuje oklejanie auta?

Średnia cena oklejania folią pojazdu, w celu zmiany koloru karoserii, to koszt od 4 do 6 tysięcy złotych. Koszt usługi jest ustalany indywidualnie i zależy od wielu czynników.

Oklejanie samochodu folią samemu - na co zwracać uwagę?

Nie zaleca się samodzielnego oklejania pojazdu osobom, które nie mają odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i umiejętności manualnych.

Praca z folią wymaga cierpliwości i dokładności – począwszy od tego, iż należy dobrać odpowiedni jej rodzaj do obszaru, następnie precyzyjnie ją nałożyć i wygładzić. Wbrew pozorom nie jest to takie proste, a wręcz bardzo ryzykowne. Dlatego lepiej powierzyć tę czynność profesjonalistom.

Ile trwa oklejanie samochodu?

Czas oklejania pojazdu jest zależny od wielkości, kształtu nadwozia, ilości elementów i celu nakładania folii. W przypadku chęci zmiany koloru lakieru może trwać około 3 dni.

Na co uważać w oklejonym folią samochodzie?

Przede wszystkim, należy omijać myjnie automatyczne, ze względu na to że ostre szczotki mogą poszarpać lub pozadzierać folię. Auto lepiej myć ręcznie albo na myjniach bezdotykowych, z zachowaniem ostrożności i nie przykładaniem zbyt blisko dyszy, które także mogą uszkodzić folię.

Ponadto, należy uważać na ściąganie folii z auta, na którym przeprowadzono wcześniej duże naprawy blacharsko-lakiernicze. W tym przypadku istnieje ryzyko, że wraz z odklejeniem folii odejdzie powłoka lakiernicza.

W kwestii woskowania, nie macie się co przejmować, jest to zabieg bardzo dobrze wpływający na folię, dzięki niemu jest ona lepiej zakonserwowana.

Jak usunąć folię z samochodu?

Zanim zabierzecie się do samodzielnego usuwania folii z samochodu, dobrze się do tego przygotujcie. Można to zrobić na dwa sposoby – mechanicznie lub termicznie.

Chcąc usunąć folię termicznie, niezbędna będzie opalarka i rakle, którymi podważycie folię. Nie usuwajcie jej na zimno, ponieważ możecie uszkodzić lakier lub zostawić klej na karoserii! Najlepiej przeprowadzić ten proces w sezonie letnim, gdy temperatura jest wyższa, co sprzyja łatwiejszemu demontażowi.

Usuwanie folii zawsze rozpoczynajcie od krawędzi – wygrzejcie jej fragment i przeprowadzajcie tę czynność stopniowo, zwiększając obszar. Opalarka do usuwania folii powinna pracować z maksymalną temperaturą. Po wygrzaniu wystarczy podważyć krawędź folii, a następnie chwycić ją i ciągnąć pod kątem 90 stopni w stosunku do karoserii. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ ułatwia usunięcie folii wraz z klejem!

Zawsze przesuwajcie się wzdłuż krawędzi fragmentu, z którego usuwacie folię. Nie zrywajcie większego fragmentu niż do kilkunastu cm kwadratowych powierzchni.

Bardzo duże znaczenie ma także technika wygrzewania – demontuje folię naprzemiennie, podgrzewając i odklejając od karoserii. Jeśli usuniecie folię bezpośrednio przy podgrzewaniu, wówczas możecie ją rozciągnąć i urwać, co spowoduje konieczność powtórzenia całego procesu.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: