07.10.2022

Opony zimowe są coraz droższe!

Ten sezon jesienno-zimowy nie będzie łatwy dla polskich kierowców. Ceny opon mocno poszły w górę, osiągając nawet 40% wyższe kwoty niż w ubiegłym roku. Wszystko wskazuje na to, że podwyżki będą jeszcze trwać i zmotoryzowani zapłacą również więcej za wymianę swoich opon na zimowe.

 

Sprzedaż opon rośnie

W pierwszym półroczu tego roku sprzedaż opon do aut osobowych wzrosła aż o 9%! W przypadku opon motocyklowych o 11%, opon do aut dostawczych o 10%, a SUV-ów o 18%. Zgodnie z raportem Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego kierowcy znacznie chętniej kupują ogumienie w klasie budżetowej i średniej, rzadziej decydując się na produkty premium.

Dynamika sprzedaży opon nieco zwolniła, w głównej mierze za sprawą niepewnej sytuacji gospodarczej oraz rosnących cen. Ciekawym zjawiskiem jest jednak rosnąca sprzedaż opon motocyklowych, co dzieje się głównie przez wzrost popularności jednośladów w naszym kraju.

Opony zimowe są coraz droższe

W tym roku wymiana opon na zimowe będzie kosztować kierowców znacznie więcej. Najwyższe podwyżki – rzędu 200 zł za sztukę - obejmą właścicieli dużych samochodów. Właściciele SUV-ów zapłacą równie sporo – za komplet zimowek aż 1 000 zł!

Kierowcy zdążyli już zauważyć wzrost cen usług wymiany opon na letnie, ale dopiero teraz, gdy już czas myśleć o wymianie opon na zimowe, odnotowują jeszcze wyższe koszty.

W ubiegłym roku opony 18-calowe kosztowały około 590-890 zł brutto, obecnie te same modele kosztują już od 618 do 916 zł brutto. Największa różnica kosztów jest widoczna w przypadku opon 20-calowych – te w zeszłym roku kosztowały około 1 200 zł, teraz już 1 400 zł za sztukę. Te ceny dotyczą produktów z klasy średniej oraz premium, ale jeśli myślicie, że w klasie ekonomicznej nic się nie zmieniło, to też nie mamy dla Was dobrych wieści. Za 16-calową oponę zimową w ubiegłym roku trzeba było zapłacić 180 zł, w tym już 220 zł.

Rosną również koszty usług wulkanizatorów – cena wymiany opon w ubiegłym roku wynosiła od 70 do 190 zł, teraz zaczyna się od 120 zł, a kończy na 200 zł. I trzeba liczyć się z tym, że ceny przed sezonem jeszcze wzrosną!

Dlaczego są takie podwyżki?

Przyczyn jest kilka. Duży wpływ na obecne ceny opon mają wysokie koszty zakupu stali, kordu i kauczuku. Znaczenie do niedawna miały również ceny frachtu morskiego, pomimo utrzymywania się na wysokim poziomie, na szczęście już spadają.

W Polsce również istotnym czynnikiem jest słabnący kurs polskiej złotówki, co powoduje że opony u nas drożeją szybciej niż za granicą. Obecna sytuacja geopolityczna powoduje również, że zmniejszyły się możliwości importu surowców, które są niezbędne do produkcji ogumienia – kord stalowy i sadza były m.in. sprowadzane z Rosji i Białorusi.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: