16.02.2024

Ozonowanie samochodu - czy ma sens?

To coraz powszechniejsza usługa, którą świadczą warsztaty samochodowe. Ozonowanie jest formą skutecznej dezynfekcji pojazdu, dzięki czemu poprawie ulega komfort jazdy oraz bezpieczeństwo. Jak wygląda proces ozonowania i jak często należy go przeprowadzać? Dowiedzcie się z naszego poradnika!

Ozonowanie samochodu – co to jest?

To jedna z najskuteczniejszych metod dezynfekcji pojazdu. Jej celem jest przywrócenie świeżości w kabinie. Proces ozonowania polega na rozprowadzeniu cząstek ozonu, czyli gazu o właściwościach silnie utleniających, dzięki czemu zanieczyszczenia są rozkładane, a w kabinie pozostanie tylko tlen.

Jak ozonować samochód?

Do ozonowania pojazdu używa się ozonatora. Gaz emituje się lampą UV lub poprzez wyładowania ulotowe albo koronowe.

Maszyna do ozonowania działa zewnętrznie oraz wewnętrznie. W pierwszym wariancie wprowadza się ozon przez specjalną rurę, a w drugim umieszcza się ozonator w kabinie pojazdu. Podczas ozonowania wewnątrz umieszcza się maszynę na podłodze pod schowkiem, a ozon zostaje wessany przez wentylację. Po zakończeniu procesu należy dokładnie wywietrzyć pojazd, ale specyficzny zapach ozonu może się jeszcze utrzymywać przez jakiś czas w kabinie.

Jaki jest efekt ozonowania samochodu?

Ozonowanie pojazdu jest procesem bezpiecznym dla środowiska oraz pasażerów. Proces znacznie podnosi komfort podróży, a do tego pozwala pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, szkodliwych substancji z powietrza, bakterii, wirusów, pleśni, zarodników grzybów, roztoczy oraz alergenów.

Ozonowanie auta - kiedy stosować?

Ozonowanie swojego pojazdu warto przeprowadzać raz w roku, przy okazji przeglądu oraz nabijania klimatyzacji samochodowej. Ten proces skutecznie odświeży kabinę.

Jeśli często przewozicie w swoim aucie zwierzaki albo płyny o intensywnym zapachu, wówczas możecie przeprowadzać ozonowanie nawet raz w miesiącu.

Przy okazji ozonowania, warto również wymienić filtry kabinowe oraz poddać dekontaminacji parownik i kanały wentylacyjne. Dzięki to skutecznie pozbędziecie się zanieczyszczeń i zdrowie oraz komfort pasażerów nie będą narażone na szkodliwe czynniki.

Ile trwa ozonowanie auta?

Proces ozonowania trwa od 15 minut nawet do godziny, jego długość jest zależna od wielkości pojazdu i intensywności zapachu.

Ile kosztuje ozonowanie samochodu?

Usługa ozonowania pojazdu w warsztacie samochodowym będzie kosztować od 50 zł do 200 zł, cena będzie zależna od wielkości pojazdu. Niemniej, musicie do niej doliczyć opłatę za przygotowanie wnętrza do ozonowania, ponieważ chcąc usunąć nieprzyjemny zapach, trzeba pozbyć się też jego źródła.

Samodzielne ozonowanie samochodu

Samodzielne ozonowanie będzie Was kosztować znacznie więcej. Cena ozonatora może wynieść od kilkuset nawet do kilku tysięcy złotych. Im droższy sprzęt, tym wyższa skuteczność i solidność.

Jest to inwestycja, która się szybko zwróci, bowiem możecie z własnego sprzętu korzystać znacznie częściej, nie tylko do ozonowania pojazdu, ale również mieszkania.

Ozon skutecznie utlenia szkodliwe dla zdrowia formaldehydy i ftalany, które znajdują się w tworzywach sztucznych w meblach domowych, a nawet w farbach ściennych. Ozon także usuwa nagromadzone przez lata nieprzyjemne zapachy, które towarzyszą gotowaniu, spala bakterie i wirusy, grzyby oraz alergeny wziewne i kontaktowe. To bardzo dobre rozwiązanie dla alergików, a także właścicieli zwierząt.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: