25.10.2021

Paliwo drożeje, kierowcy mają łzy w oczach. A my podpowiadamy, jak możecie je zaoszczędzić

Koszty utrzymania samochodu wciąż rosną, a benzyna drożeje. Kierowcom nie w smak zmiany, które zachodzą w sektorze motoryzacyjnym. Zwłaszcza, że to nie koniec podwyżek, które ich czekają. Do końca tego roku za litr benzyny bezołowiowej 98 mamy zapłacić nawet 7 zł za litr! Jak umiejętnie oszczędzać paliwo i nie tracić na jakości jazdy?

 

Oszczędna jazda samochodem jest passé?

Wielu kierowców uważa, że oszczędna jazda autem to synonim dla powolnej podróży, która uprzykrza życie innym zmotoryzowanym. Nie jest to jednak prawdą – prawidłowa eko jazda jest spokojna, ale i dynamiczna, ponieważ wykorzystuje się do niej moc oraz moment obrotowy auta. Wiele zależy też od samej jazdy i przygotowania pojazdu.

Największe spalanie generuje jazda po mieście, zwłaszcza w godzinach szczytu, ponieważ w większości poruszamy się wolniej w korku, rzadko kiedy przyspieszając. Takie warunki nie sprzyjają oszczędności, jednak wystarczy pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą zredukować ilość spalanego paliwa.

Przewiduj sytuację na drodze

Jedną z przyczyn, które zwiększają zużycie paliwa jest często i gwałtowne hamowanie oraz wciskanie gazu do oporu. W większości ma to miejsce w mieście, gdy kierowca pędzi od świateł do świateł. Nie jest to bezpiecznym zachowaniem, a do tego prowadzi do szybkiego opróżnienia baku…

Lepiej sprawdzi się płynna, spokojna jazda i unikanie wysokich obrotów oraz przewidywanie sytuacji na trasie. Dla przykładu – widząc, że zmieniają się światła – nie przyspieszajcie, a powoli wytracajcie prędkość hamując silnikiem.

Opony i ich stan mają znaczenie

Opony są jednym z ważniejszych czynników, który decyduje o właściwościach jezdnych samochodu oraz o spalaniu. Każdy aspekt z nimi związany ma znaczenie – ciśnienie, rozmiar opon oraz ich stan, ogumienie i typ. Najważniejszym czynnikiem jest ciśnienie – to ono wpływa na większe zużycie paliwa. Pilnując jego poziom oraz stosując się do zaleceń producenta względem ekonomicznej jazdy znacznie zmniejszymy poziom spalania.  Zbyt niskie ciśnienie może powodować złe prowadzenie auta, a także przyspieszy zużycie bieżnika.

Rozmiar opon ma również znaczenie, tak samo jak ich szerokość i profil. Szeroka opona będzie stawiać większy opór. Im wyższa klasa opony, tym mniejsze będzie spalanie. Oczywiście pamiętajcie o tym, aby zawczasu zmieniać opony z letnich na zimowe, ponieważ różnice konstrukcyjne mogą także przyczyniać się do większego zużycia paliwa.

Kontroluj stan płynów eksploatacyjnych

Bardzo ważne są wszystkie płyny eksploatacyjne w naszym pojeździe. Jeśli nie będziemy pilnować ich poziomu regularnie, wówczas możemy spowodować szybsze zużycie się jednostki napędowej, a to z kolei znacznie podniesie spalanie paliwa. Dzieje się tak w wyniku pracy silnika, który by zachować sprawność będzie musiał konsumować więcej paliwa.

Nie zapomnij również o filtrach, oleju i świecach – ich zużycie lub uszkodzenie również wpływa na poziom spalania paliwa. Wymieniaj je częściej niż zaleca producent, a z pewnością zauważysz różnicę.

Jazda na światłach dziennych

Skrajnie oszczędni chętnie decydują się na jazdę na światłach dziennych. Jednak właściciele starszych samochodów, które nie posiadają takiego rozwiązania, musieliby się zastanowić nad zamontowaniem takiego udogodnienia. Czy to opłacalne? Niestety nie do końca.

Korzystanie ze świateł do jazdy dziennej to oszczędność rzędu 0,1 l/100 km, a inwestycja w zamontowanie tego rozwiązania może wynieść kilkaset złotych.

Jeśli tankujesz, to tylko najlepsze paliwo!

Paliwo najlepszej jakości jest o wiele bardziej wydajne, a do tego pozwala na zachowanie silnika w dobrym stanie przez dłuższy czas. Tankowanie najtańszego paliwa, z nieznanego źródła, nie tylko zwiększy spalanie ale też narazi osprzęt silnika na uszkodzenia. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w pojazdach z silnikami wysokoprężnymi, w których wtryskiwacze są bardzo delikatne i drogie w naprawie.

Pamiętajcie również, że tankowanie taniego paliwa w trakcie zimy, gdy temperatury są bardzo niskie, mogą spowodować problemy z odpalaniem.

Szukajcie sprawdzonych stacji benzynowych, które oferują paliwo wysokiej jakości zgodne z wymogami UOKiK, w aplikacji Yanosik! 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: