Poprawa osiągów silnika w samochodzie jest możliwa, bez konieczności wymiany podzespołów. Wszystko za sprawą modyfikacji elektronicznej. Chip tuning cieszy się sporą popularnością wśród niektórych kierowców, ale nie każde auto powinno być poddane temu zabiegowi. Sprawdźcie, na czym polega chiptuning, jak bezpiecznie go przeprowadzić i jakie są jego efekty.
Co to jest chip tuning?
Jest to jedna z metod modyfikacji silnika, w wyniku której samochód będzie mieć większą moc oraz szybszy moment obrotowy.
Chip tuning nie wiąże się z koniecznością montażu dodatkowych podzespołów w pojeździe, jak w przypadku tuningu, a jedynie z wprowadzeniem zmian w oprogramowaniu, które steruje pracą silnika. Można powiedzieć, że jest to zmiana wyłącznie natury elektronicznej, która powoduje że auto będzie szybciej reagować na wciśnięcie pedału gazu i umożliwi osiągnięcie większych prędkości .
Dodatkową korzyścią z przeprowadzenia chip tuningu jest mniejsze spalanie oraz niższa emisja spalin generowanych przez pojazd.
Efektem chip tuningu jest zwiększenie mocy o 20-25% w jednostkach z turbosprężarką oraz o 10% w przypadku silników wolnossących.
Czy chip tuning jest bezpieczny? Jakie są zagrożenia?
Jest to bezpieczny zabieg, pod warunkiem że zostanie przeprowadzony przez profesjonalistów. W innym wypadku istnieje ogromne ryzyko, że chip tuning spowoduje uszkodzenie silnika, awarie systemów wtrysku oraz doładowania, a nawet całkowitą utratę mocy podczas jazdy lub większe zużycie paliwa.
Mechanicy, zanim dokonają zmian, w pierwszej kolejności sprawdzą stan techniczny samochodu, pod kątem ewentualnych usterek, które mogą ograniczać jego podstawowe możliwości.
Jeśli występują jakiekolwiek defekty, wówczas jest niezbędne ich usunięcie, aby uniknąć bardziej kosztownych awarii, po przeprowadzonym chip tuningu.
Mechanicy zajmujący się chip tuningiem powinni również sprawdzić auto na hamowni, co pozwoli na realne wykazanie zmian w mocy silnika, na każdym etapie pracy nad poprawą osiągów.
Jeśli zastanawia Was kwestia bezpieczeństwa przeprowadzenia chip tuningu w celu zwiększenia możliwości Waszego pojazdu, ponad tę którą oferuje producent, to wiedzcie że auta z fabryki nigdy nie oferują klientom maksymalnych możliwości. Wiele samochodów pracuje w dość ograniczonym stopniu, a sama modyfikacja o kilka lub kilkanaście procent, nie zaszkodzi autu.
Osiągi, które będzie miał pojazd po przeprowadzonym chip tuningu nadal będą się mieścić w normie, ale będą zbliżone do maksymalnego zakresu.
Chip tuning czy warto? Jakie niesie korzyści?
Największymi zaletami przeprowadzenia chip tuningu w samochodzie są:
- Większa moc silnika.
- Dłuższa żywotność silnika.
- Zwiększony moment obrotowy.
- Szybsza reakcja samochodu w sytuacji przyspieszenia.
- Większe bezpieczeństwo, np.: w trakcie manewru wyprzedzania, w wyniku lepszej reakcji pojazdu na zwiększenie prędkości.
- Ograniczenie ilości spalanego paliwa.
- Zmniejszona emisja spalin i większa przyjazność środowisku.
Ile kosztuje chip tuning?
Ceny chip tuningu wahają się, w zależności od mocy silnika samochodowego. Im jest większa, tym droższa będzie sama usługa.
W większości warsztatów samochodowych ceny chip tuningu zaczynają się od 1 000 zł.
Czy chip tuning jest odwracalny?
Tak, jeśli właściciel pojazdu nie będzie zadowolony z efektów chip tuningu lub gdy podzespoły jednostki układu napędowego nie będą działać prawidłowo w efekcie jego wprowadzenia, zawsze istnieje możliwość powrotu do ustawień fabrycznych.
Jakie są wady chip tuningu?
Samo zwiększenie mocy silnika może być kuszące, niemniej trzeba mieć na uwadze, że może to również spowodować kilka negatywnych efektów:
- Zbyt duże obciążenie poszczególnych elementów silnika i układu napędowego – większa siła pociągowa może doprowadzić do uszkodzenia sprężyn w kole dwumasowym lub spowodować jego pęknięcie. Narażone na awarie są również sprzęgło i skrzynia biegów.
- Przegrzewanie się tłoków, w wyniku dostarczanej większej ilości paliwa, co wydłuża czas wtrysku i powoduje, że paliwo jest podawane na tłok, który jest w trakcie opadania. Wówczas niespalone paliwo spłynie do filtra sadzy, co może spowodować że na stałe osiądzie na elemencie i powoduje stopienie go, gdy temperatura przekroczy 1000 st. Celsjusza
- Obciążenie katalizatorów w silnikach benzynowych – w wyniku pracy w zbyt wysokiej temperaturze.
Chiptuning a gwarancja - na co zwrócić uwagę?
Chiptuning najlepiej przeprowadzić w samochodzie pogwarancyjnym. W nowoczesnych samochodach komputer jest w stanie zapisać każdą zmianę oprogramowania, a to z kolei będzie bardzo łatwe do wykrycia przez serwis, będący gwarantem pojazdu.
Czy wszystkie silniki mogą być poddane chip tuningowi?
Nie każda jednostka napędowa będzie zadowolona z przeprowadzonego chip tuningu. Silniki starszej generacji z lat osiemdziesiątych lub dziewięćdziesiątych nie nadają się do wprowadzenia modyfikacji, choćby ze względu na to, że w większości te konstrukcje są pozbawione elektroniki.
Z kolei w autach, w których pedał gazu jest elektryczny, a silnikiem steruje komputer, chip tuning jest jak najbardziej możliwy.
Modyfikacja doskonale sprawdzi się w turbodoładowanych silnikach wysokoprężnych.
Czy samochody używane z dużym przebiegiem mogą przejść chiptuning?
W przypadku samochodów z rynku wtórnego z przebiegiem 200 tys. km należy w pierwszej kolejności sprawdzić pojazd w warsztacie samochodowym i poddać go diagnostyce na hamowni.
Niekiedy samochody, które mają przebieg nawet wyższy, około 300-400 tys. km są w tak dobrym stanie, że nie ma żadnych przeciwwskazań, aby wprowadzić w nich modyfikacje osiągów.
Niemniej, przed wprowadzeniem zmian zawsze trzeba zadbać o dobrą kondycję układu hamulcowego i jezdnego, a także o stan opon, które mają ogromny wpływ zarówno na komfort, jak i na bezpieczeństwo jazdy.
Jakie są bezpieczne alternatywy chip tuningu?
Chcąc podnieść jakość jazdy swoim samochodem nie trzeba od razu decydować się na chip tuning. Istnieje kilka innych, bezpiecznych sposobów na polepszenie właściwości jezdnych auta:
- Montaż lepszego kolektora wydechowego.
- Montaż dobrego filtra stożkowego.
- Płyn hamulcowy – polepszy parametry układu hamulcowego auta, dzięki czemu właściwości jezdne będą lepsze.
- Powerbox – to dodatkowe urządzenie, które wpina się w system pojazdu, a jego zadaniem jest modyfikacja sygnałów z czujników i wprowadzenie zmian w odczytach komputera, który steruje pracą silnika. Powoduje to zmianę dawki paliwa, ciśnienia doładowania turbosprężarką lub kompresorem, a w efekcie również podniesienie mocy.