15.06.2022

Pojazdy, które możesz prowadzić mając kategorię B

W głównej mierze prawo jazdy na kategorię B robi się wtedy, gdy chce się mieć uprawnienia do prowadzenia pojazdów osobowych. Jednak ta kategoria uprawnia do kierowania szeregiem innych pojazdów, o których możecie nawet nie wiedzieć.

 

Mając prawko kat. B możesz prowadzić motocykl

Wiosna otwiera sezon motocyklowy, a posiadacze prawa jazdy kategorii B, jeśli chcą rozpocząć swoją przygodę z motocyklami, wcale nie muszą robić dodatkowych uprawnień. Wraz z nowelizacją prawa o ruchu drogowym, która weszła w życie już kilka lat temu, posiadacze prawa jazdy kategorii B mogą prowadzić motocykle napędzane silnikami o pojemności skokowej do 125 ccm.

W tej kategorii znajdują się zarówno większe skutery, jak i budżetowe motocykle. Prędkość maksymalna najszybszych jednośladów tej kategorii przekracza 130 km/h, a więc idealnie nadadzą się do miasta, a nawet na drogi krajowe.

Ważne są jednak dodatkowe warunki – kierowcy z prawem jazdy kategorii B muszą mieć trzyletni staż za kółkiem, a współczynnik mocy do masy pojazdu nie może przekraczać 0,1 kW/kg. Większość maszyn spełnia te kryteria, więc będziecie mieli w czym wybierać!

Możesz pojeździć quadem na urlopie

Czterokołowce dzieli się na dwie grupy – lekkie oraz inne niż lekkie. Zgodnie z przepisami prędkość maksymalna czterokołowców lekkich nie może przekraczać 45 km/h, a masa całkowita 350 kg. Niegdyś takie pojazdy były rejestrowane jako motorowery.

Czterokołowce inne niż lekki mogą mieć dopuszczalną masę całkowitą do 400 kg w przypadku przewozu osób i 550 kg w przypadku przewozu rzeczy. Jeśli mają nadwozie otwarte i nie posiadają pasów, trzeba w nich podróżować nosząc kask. Można nimi również przewozić dzieci do siedmiu lat, ale tylko jadąc z prędkością do 40 km/h.

W tej klasie znajdziecie takie pojazdy jak mikrosamochody, które rozwijają prędkość podobną do skuterów o pojemności 50 ccm.

Jeżdżąc czterokołowcem na drogach publicznych musicie mieć homologację, tablicę rejestracyjną oraz… polisę OC.

Możesz jechać pojazdem z przyczepą

Prawo jazdy kategorii B umożliwia holowanie przyczepy, która jest pozbawiona hamulca najazdowego oraz ma DMC do 750 kg, a łączna masa zestawu nie może przekroczyć 4,25 t. W przypadku przyczep wyposażonych w hamulec, DMC zespołu pojazdu musi mieć 3,5 t.

Ważne jest to, by maksymalny stosunek masy samochodu do przyczepy wynosił 1,33:1. Jak to policzyć? Wystarczy podzielić DMC pojazdu, które jest wpisane w dowodzie rejestracyjnym przez 1,33. Wynik to maksymalna masa przyczepy, którą możecie holować swoim pojazdem.

Możesz prowadzić trójkołowce

Prawo jazdy kategorii B pozwala na jazdę na trójkołowcach z homologacją L5e, ale minimalna odległość między kołami na jednej osi nie może wynosić mniej niż 460 mm. Trójkołowce muszą być również wyposażone w hamulec postojowy.

Jakie samochody na kategorię B?

Prawo jazdy kategorii B umożliwia prowadzenie pojazdów o DMC na poziomie 3,5 t, a to daje wiele możliwości. Posiadacze takiego prawka mogą prowadzić:

  • Małe dostawczaki – np.: VW Transporter, czy auta klasy Sprinter lub Crafter.
  • Pikap – nie tylko te europejskie, ale również amerykańskie.
  • Małe busy i największe vany – ważne jednak, by pasażerów nie było więcej niż 9, bo wtedy wymagane jest prawo jazdy na autobusy.
  • Kampery – z prawem jazdy kategorii B możecie wynająć, a nawet kupić całkiem dobrego kampera i podróżować po Polsce ile chcecie!

Pojazdy o DMC większym niż 3,5 t

Nowe prawo pozwala również posiadaczom prawa jazdy kategorii B prowadzić auta o DMC do 4,25 t. Dotyczy to jednak samochodów z napędami alternatywnymi, a więc w głównej mierze elektryków, które przez swoje akumulatory są znacznie cięższe od samochodów spalinowych. Dotyczy to również aut z ogniwami wodorowymi, które już wkrótce pojawią się w większej liczbie na polskich drogach.

Aby móc prowadzić pojazdy z napędem alternatywnym o DMC do 4,25 t, kierowca musi posiadać prawo jazdy od co najmniej dwóch lat.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: