17.04.2024

Pompowanie kół azotem - co daje?

Koła samochodowe mogą być wypełnione powietrzem, a także azotem! Ten drugi sposób cieszy się coraz większą popularnością, ze względu na swoje właściwości. Jakie korzyści może przynieść stosowanie azotu do pompowania kół samochodowych? Dowiedzcie się z naszego poradnika!

Azot – co musisz wiedzieć?

Azot to bezbarwny i bezwonny gaz, który występuje w powietrzu, stanowiąc 78% jego składu.

Pierwiastek jest bardzo stabilny w kontekście zachowania ciśnienia, co pozwala uniknąć ryzyka jego wahań.

Pompowanie kół azotem – o co chodzi?

To zabieg, który ma swoje podłoże w sportach motorowych. Pompowanie kół azotem stosuje się w autach sportowych, które biorą udział w wyścigach na torze i również w Formule 1.

Do pompowania opon stosuje się azot sprężony i dokładnie oczyszczony z zanieczyszczeń i wilgoci.

Opony, które zostały wypełnione azotem są nie tylko bardziej wydajne, ale również mają większą wytrzymałość, zwłaszcza w ekstremalnych warunkach.

Pompowanie opon azotem zapewnia bardziej komfortowe prowadzenie auta – trakcja podczas zakrętów jest lepsza, droga hamowania jest krótsza, a do tego moment obrotowy jest lepiej przenoszony na koła.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że ten sposób nie sprawdzi się we wszystkich samochodach. Głównie nadaje się do modeli sportowych lub ekskluzywnych pojazdów.

Czym się pompuje opony?

Standardowo opony samochodowe pompowało się powietrzem, od niedawna możliwe jest również napełnianie opon azotem. Pierwsze rozwiązanie jest znacznie popularniejsze i tańsze, choć wybór azotu do wypełnienia kół, może zapewnić większe bezpieczeństwo i zmniejszyć ilość potencjalnych problemów.

Jakie są zalety pompowania kół azotem?

W przypadku pompowania opon powietrzem, bardzo ważne jest także regularne kontrolowanie prawidłowego ciśnienia, które spada w wyniku codziennej eksploatacji, a nawet zbyt wysokiej temperatury. Z kolei, stosując azot - prawidłowe ciśnienie jest utrzymywane nawet trzykrotnie dłużej! Nie dochodzi wtedy do wahań ciśnienia, nawet gdy opona się zbytnio nagrzeje.

Azot także przedłuża żywotność opon nawet do 30% i zmniejsza zużycie paliwa o 2%. Dużym plusem jest także neutralność chemiczna azotu, który nie powoduje korozji, dzięki czemu opona nie zużywa się tak szybko.

Stosowanie azotu do pompowania opon samochodowych jest także bezpieczniejszym rozwiązaniem, ponieważ optymalne ciśnienie zapewnia prawidłową przyczepność i równomierne zużycie opon.

Dodatkowo, opona napompowana azotem ma stałą sztywność, która pozwala na ochronę przed ryzykiem wystrzału czy przyspieszonemu zużyciu. Taka opona także nie ulega odkształcaniu.

W awaryjnych sytuacjach, azot może zostać uzupełniony powietrzem, co znacznie zmniejszy poziom stresu, gdy opona ulegnie uszkodzeniu. Niemniej, trzeba będzie kontrolować ciśnienie w oponach, bowiem właściwości azotu znikną.

Jakie wady ma pompowanie kół azotem?

Przede wszystkim azot można uzyskać wyłącznie w specjalnych zakładach chemicznych, po oczyszczeniu i sprężeniu należy go umieścić w szczelnych butlach, które docierają do punktu świadczącego usługi pompowania kół z jego użyciem. Takie butle trzeba przechowywać w odpowiedni sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo. Dodatkowo, koło może być napompowane wyłącznie z takiej butli. Nie można uzupełnić braków azotu pompką lub za pomocą kompresora na stacji benzynowej.

Dużym minusem jest brak możliwości sprawdzenia właściwego poziomu ciśnienia w oponie, wypełnionej azotem, używając ciśnieniomierza klasycznego lub elektronicznego. 

Pompowanie kół azotem cena?

Koszt pompowania kół azotem wynosi około 5 zł za koło, czyli 20 zł za całość, bez koła zapasowego. W zależności od miejsca, może wynieść nawet 40 zł.

Dla porównania – pompowanie kół powietrzem na stacji jest darmowe.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: