13.10.2021

Poznaj wszystkie rodzaje świateł w swoim samochodzie!

Doświadczeni kierowcy nie powinni mieć problemu z wiedzą o światłach w swoim samochodzie. Jednak Ci, którzy dopiero przymierzają się do zrobienia prawa jazdy powinni je poznać lepiej. Jakie są rodzaje świateł w samochodzie? Kiedy powinno się je włączać? Sprawdźcie!

 

Światła mijania – inaczej krótkie

Ten rodzaj świateł musi być włączony cały czas. Przeznaczony jest do jazdy w każdych warunkach drogowych i nie powinno się ich wyłączać. Wyjątkiem są samochody, w których zamontowano światła do jazdy dziennej.

Światła mijania można wyłączyć podczas postoju, aby nie wprowadzać w błąd innych pojazdów. Jeśli zostawisz je włączone na noc, licz się z rozładowanym akumulatorem.

Światła do jazdy dziennej

To zastępstwo dla świateł mijania. Mogą być włączone od świtu do zmierzchu, gdy na drogach panują normalne, przejrzyste warunki. Wszystkie samochody wyprodukowane po lutym 2011 roku powinny mieć ten rodzaj świateł.

Światła drogowe

Te światła musisz włączyć, gdy zapadnie zmrok. To tzw. światła długie, które mają znacznie dłuższy snop świetlny, niż światła krótkie. Dzięki nim lepiej oświetlisz drogę przed pojazdem.

Co ważne – możesz je włączyć wyłącznie w sytuacjach, w których nie oślepiasz innych uczestników ruchu drogowego. Wyłączaj je zawsze, gdy z naprzeciwka nadjeżdża inny pojazd.

Światła awaryjne

To światła, które używany w sytuacjach… właśnie awaryjnych. To znaczy, że możemy je włączyć, gdy zatrzymamy się w miejscu niedozwolonym, a także w podziękowaniu innym kierowcom za np.: przepuszczenie nas na skrzyżowaniu. Wówczas sygnalizujemy podziękowanie krótkim włączeniem świateł awaryjnych.

Jakie są jeszcze rodzaje świateł?

Wśród dostępnych świateł samochodowych musisz znać również postojowe – czyli pozycyjne, które używa się podczas postoju, jeśli auta nie widać zbyt dobrze.

Światła przeciwmgielne, jak sama nazwa wskazuje, można używać w trakcie mgły lub podczas deszczu czy zamieci. Można z nich korzystać również na wyjątkowo krętych drogach.

W aucie znajdziesz również kierunkowskazy, którymi musisz sygnalizować zamiar skrętu, zmiany pasa, kierunku jazdy, wymijania, wyprzedzania i omijania.

Światła hamowania „stop” to światła, które sygnalizują hamowanie pojazdu. Uruchamiają się automatycznie w momencie korzystania z hamulca.

Światła odblaskowe – oznaczają Twój pojazd i zapewniają jego lepszą widoczność w ciemności.

Wszystkie rodzaje świateł w samochodzie mają swoją określoną funkcję. Należy je używać zgodnie z ich przeznaczeniem, gdyż to kwestia bezpieczeństwa na drodze. 

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: