27.05.2022

Regeneracja reflektorów to dobry pomysł?

Reflektory samochodowe również ulegają eksploatacji. Wtedy należy się zastanowić, czy chcemy je wymieniać, czy wolimy zregenerować. Po zmroku odgrywają one bardzo ważną rolę, dlatego ich stan musi być jak najlepszy. Sprawdźcie, czy warto regenerować zużyte reflektory czy lepiej wymienić je na nowe.

 

Wymiana reflektorów – kiedy?🚘

Optymalna widoczność w nocy dla kierowcy jest bardzo ważna. Jeśli po zmroku poświata, którą widzi kierowca nie daje mu zbyt dużej pewności, to czas na rozważenie wymiany lub regeneracji reflektorów.

Oryginalne produkty lub wysokiej klasy zamienniki to gwarancja lepszego oświetlenia drogi i ostrzejszej granicy światła i cienia. Poza tym – nowe reflektory łatwiej się obsługuje.

Diagnosta podczas wizyty w stacji sprawdza ostrość granicy światła, a także ustawia je, aby dawały maksymalnie dalekie pole widzenia i nie oślepiały innych kierowców. Jeśli reflektory są w złym stanie lub mają wyeksploatowane silniczki do ustawiania świateł albo są źle zamontowane, wówczas sprawa się bardziej komplikuje. W tej sytuacji nie ma co podejmować się ich regeneracji, a należy wymienić je na nowe.

Nowe zamienniki oryginalnych reflektorów mogą również odświeżyć wygląd samochodu. Nowe, ładne i błyszczące lampy poprawiają jego estetykę, a do tego mogą zmienić styl pojazdu – wysokiej klasy zamienniki często są dostępne w różnych wersjach wizualnych, dlatego kierowcy często się na nie decydują, aby nadać swojemu autu nowy wygląd.

Nowe lampy są również łatwo dostępne, a ich zakup to znaczna oszczędność czasu. Proces regeneracji starych reflektorów wymaga większego zaangażowania oraz może być droższy, niż zakup zamienników.

Regeneracja reflektorów – kiedy ma sens?🚙

W niektórych sytuacjach zdarza się, że wymiana danej części samochodowej jest bardziej skomplikowana niż próba jej regeneracji. Pojazd, który ma kilkadziesiąt lat, a jego części są bardzo trudno dostępne na rynku, będzie wymagał od nas raczej zaangażowania w regenerację części, aniżeli poszukiwania starych odpowiedników.

Reflektory klasycznych samochodów mają np.: oryginalne, szklane klosze lamp, które bardziej opłaca się regenerować, aniżeli wymieniać na nowe.

Ponadto parujące reflektory mogą być skutkiem uszczelek lub kleju, które odpowiadają ze ich szczelność, które po jakimś czasie tracą swoje właściwości. Wówczas zamiast wymieniać reflektory na nowe, lepiej wymienić uszkodzone elementy aby przywrócić lampę do pełnej sprawności.

Najnowsze reflektory, które są zaprojektowane zgodnie z technologią LED, dają ogromne możliwości. Jednak czasem również zawodzą. Pojazd, który utraci już gwarancję producenta, a jego wyposażony w takie reflektory, może wymagać dużego nakładu finansowego, który pozwoli wymienić lampy na nowe. Dlatego lepiej zregenerować oryginalne reflektory, zwłaszcza że często usterka dotyczy diod lub innych elementów, w których naprawie specjalizuje się coraz więcej serwisów.

 

Wymieniać reflektory na nowe czy regenerować stare? To pytanie wymaga zawsze dokładnej analizy sytuacji i podjęcia odpowiednich kroków względem niej. Nie zaszkodzi porównać ceny i jakość zamienników do oryginalnych części oraz cen regeneracji, jeśli usterka nie jest zbyt poważna.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: