03.11.2023

Samochód z uszkodzonym silnikiem - co zrobić?

Silnik to serce samochodu, jeśli ulegnie uszkodzeniu, wówczas auto przestanie jeździć. Czy opłaca się naprawiać uszkodzoną jednostkę napędową? Czy warto sprzedać takie auto lub kupić je w okazyjnej cenie i wyremontować silnik? Dowiedzcie się z naszego artykułu!

Czy opłaca się kupić uszkodzony samochód?

To zależy od wielu czynników. Przed zakupem warto upewnić się:

  • Ile będą kosztować części zamienne i usługa mechaników.
  • Jaka jest prawdziwa historia pojazdu, można to sprawdzić na podstawie numeru rejestracyjnego, VIN i daty pierwszej rejestracji.
  • Czy naprawa jest opłacalna, może pomóc w tym opinia mechanika lub rzeczoznawcy.

Niektórzy kierowcy decydują się na zakup uszkodzonego pojazdu, ze względu na atrakcyjną cenę. Kupując takie auto można często również zaoszczędzić kilka groszy lub trafić na wymarzony model w całkiem niezłym stanie i w dobrej cenie.

Czy warto kupić samochód z uszkodzonym silnikiem?

W sytuacji, w której samochód ma uszkodzony silnik i jest na sprzedaż, warto się zastanowić czy wymiana jednostki napędowej będzie opłacalna. Ceny używanych silników zależą od wieku, stanu oraz wielkości i innych czynników. Znacznie więcej będą kosztować jednostki wysokoprężne, mogą być nawet dwa razy droższe niż silniki benzynowe.

Dla popularnych, kilkuletnich aut, które nie należą do segmentu premium, nie będzie większego problemu ze znalezieniem dobrego silnika używanego. Już za 4 tysiące złotych będzie można kupić przyzwoitą jednostkę. Niemniej, trzeba mieć na uwadze, że do tego kosztu dojdzie jeszcze usługa mechanika, a wymiana silnika należy do dość skomplikowanych. 

Istnieje jeszcze możliwość wyremontowania jednostki napędowej w aucie, choć ta może być całkowicie nieopłacalna dla niektórych modeli, ze względu na spory koszt i czas wykonania.

Dlatego, zanim podejmiecie decyzję o zakupie samochodu z uszkodzonym silnikiem, lepiej skonsultujcie się z mechanikiem.

Czy można zarejestrować samochód z uszkodzonym silnikiem?

Możecie się zastanawiać, czy zarejestrowanie uszkodzonego pojazdu po zakupie, będzie w ogóle możliwe, skoro nie przejdzie przeglądu technicznego. Otóż, jeśli auto jest sprawne i ma drobne uszkodzenia lub wgniecenia, wówczas nie będzie problemu z badaniem i przerejestrowaniem.

Inaczej wygląda sytuacja, w której auto jest niesprawne i przed naprawą nie przejdzie badania technicznego. Wówczas można czasowo zarejestrować pojazd na okres 30 dni.

Aby to zrobić, należy przygotować odpowiednie dokumenty:

  • Dowód własności pojazdu, np.: umowa kupna-sprzedaży.
  • Karta pojazdu, jeśli została wydana.
  • Dotychczasowy dowód rejestracyjny.
  • Tablice rejestracyjne pojazdu.
  • Dokument potwierdzający zawarcie umowy OC.

Czasowa rejestracja samochodu osobowego na 30 dni, aby naprawić auto i wykonać badanie techniczne, będzie kosztować 62 zł.

Czy opłaca się naprawiać silnik w aucie?

Wszystko zależy od rozmiaru uszkodzeń, kosztu silnika oraz naprawy. Remont silnika to bardzo pracochłonna operacja, której nie podejmie się każdy warsztat samochodowy.

Cały proces naprawy silnika w aucie może trwać nawet do kilku tygodni i mało tego - może się jeszcze przedłużyć, jeśli po demontażu poszczególnych elementów silnika, okaże się że są zużyte lub uszkodzone.

Niekiedy, zamiast remontować uszkodzony silnik, bardziej opłacalna będzie wymiana całej jednostki.

Jak sprzedać auto z uszkodzonym silnikiem?

Przede wszystkim należy ocenić rzeczywistą wartość auta – jeśli jest w miarę nowe i wartościowe, można je sprzedać w całości, a jeśli pojazd ma już swoje lata i jego stan techniczny nie jest najlepszy, to najlepiej będzie sprzedać go na części lub na złom.

Można również popytać w lokalnych autokomisach lub warsztatach samochodowych, czy są chętni do zakupu pojazdu z uszkodzonym silnikiem. Być może uda się szybko znaleźć kupca. Zanim podejmiecie decyzję na szybko, pamiętajcie o dokumentach i wyrejestrowaniu pojazdu. Niestety często kupcy, którzy ogłaszają, że kupią każdy samochód, są oszustami, którzy nie wyrejestrowują samochodów i nie złomują ich, jak obiecywali.

Oczywiście nie ma co ukrywać żadnych usterek i zawyżać ceny pojazdu, znacznie lepiej opuścić ją o tyle, ile może kosztować wymiana lub remont silnika (jeśli jest sens przeprowadzać taki zabieg).

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: