11.12.2023

Spalone sprzęgło - jakie daje objawy?

Bez sprzęgła w samochodzie ani rusz. I to dosłownie! Do spalenia tego elementu można bardzo łatwo doprowadzić, a skutki tej awarii będą bardzo poważne. Dalsza jazda będzie nie tylko niebezpieczna, ale niekiedy nawet niemożliwa. Jak rozpoznać, czy doszło do spalenia sprzęgła? Czy można uniknąć takich sytuacji? Sprawdźcie w naszym poradniku!

Sprzęgło w samochodzie – jaką pełni rolę?

Sprzęgło stanowi połączenie silnika ze skrzynią biegów w pojeździe ze spalinową jednostką napędową. Bez niego niemożliwym byłoby zmienianie przełożeń czy nawet delikatne zatrzymanie pojazdu.

Działanie sprzęgła jest proste – w momencie zmiany biegu albo próby zatrzymania pojazdu, należy nacisnąć pedał sprzęgła, co doprowadzi do rozłączenia skrzyni biegów i silnika. Wówczas tarcza dociskowa zostaje odsunięta od tarczy napędzanej i elementy sprzęgła będą obracane niezależnie od wału korbowego. Umożliwia to swobodną zmianę biegu lub zatrzymanie pojazdu.

W momencie puszczenia pedału sprzęgła dojdzie do ponownego dociśnięcia tarcz do siebie, a także wirowania elementów zgodnie z ruchem wału korbowego.

Spalone sprzęgło - co to oznacza?

O spaleniu sprzęgła można mówić, gdy dojdzie do gwałtownego podniesienia temperatury tego elementy, co powoduje silne zużycie okładzin ciernych.

Spalone sprzęgło przyczyny

Złe użytkowanie sprzęgła może doprowadzić do jego spalenia. Zwykle doprowadzają do tego początkujący kierowcy, którzy chcą podtrzymać auto, będące na wzniesieniu, na biegu.

Inną przyczyną jest częsta jazda na półsprzęgle lub za szybkie wciśnięcie pedału sprzęgła albo nie dociśnięcie go do końca.

Do spalenia sprzęgła można doprowadzić również jazdą ze zbyt dużym obciążeniem lub po prostu eksploatacją auta. Elementy sprzęgła również się zużywają, a także podlegają korozji.

Jak śmierdzi spalone sprzęgło?

Spalone sprzęgło szybko da Wam o sobie znać, bowiem objawia się nieprzyjemnym i dość intensywnym zapachem spalenizny w kabinie. Raczej nie pomylicie go z niczym innym.

Spalone sprzęgło objawy

Poza specyficznym zapachem, które wydziela spalone sprzęgło, najpopularniejszymi objawami spalonego sprzęgła będą:

  • Problemy z ruszeniem pojazdu.
  • Nierosnące jednostajnie obroty w trakcie jazdy, mimo przyspieszania.
  • Problemy z przyspieszeniem
  • Dziwne odgłosy ze skrzyni biegów, przypominające szum.
  • Twardszy pedał sprzęgła, który wymaga zastosowania większej siły.
  • Charakterystyczne szarpanie w czasie jazdy.

Spalone sprzęgło - co robić?

Jeśli tylko zarejestrujecie, że doszło do spalenia sprzęgła, natychmiast skontaktujcie się z warsztatem i wymieńcie je na nowe!

Im szybsza będzie Wasza reakcja, tym lepiej dla innych podzespołów, np.: uda się Wam uniknąć ryzyka wymiany docisku lub koła zamachowego, a nawet uszkodzenia całej skrzyni biegów.

Spalone sprzęgło czy można jeździć?

Jest to bardzo niebezpieczne! 

Spalone sprzęgło to na tyle poważna awaria, iż może doprowadzić do wypadku, np.: gdy pomimo dodania gazu i wzrostu obrotów, auto nie będzie przyspieszać. Pamiętajcie, że w tej sytuacji nie tylko Wy będziecie zagrożeni, ale również to Wy stworzycie zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

Mniej niebezpieczną sytuacją będzie uszkodzenie sprzęgła na postoju. Awaria nie pozwoli Wam kontynuować jazdy, zatem nie obejdzie się bez pomocy mechaników. 

Spalone sprzęgło w automacie

W automatycznej skrzyni biegów wykorzystuje się tzw. sprzęgło hydrokinetyczne, które służy do chwilowego odłączenia silnika od układu przeniesienia napędu, za pomocą oleju, emulsji lub wody.

Również w tym przypadku może dojść do zużycia sprzęgła, co będzie objawiać się np.: znacznym spadkiem osiągów lub przeciąganiem biegów przy wysokich obrotach albo nieprawidłowym ich zmienianiem.

W tym przypadku niestety trzeba będzie liczyć się z wysokimi kosztami naprawy. Wymiana sprzęgła dostosowanego do pojazdów zautomatyzowanych, np.: dla skrzyń DSG to koszt około 5-6 tysięcy złotych.

Spalone sprzęgło - ile kosztuje?

Koszty wymiany spalonego sprzęgła na nowe, w pojeździe z manualną skrzynią biegów, są różne i zależą od modelu oraz pojazdu i napędu, który się w nim znajduje.

Spalone sprzęgło - czy można tego uniknąć?

Niestety rozpoznanie spalonego sprzęgła, zanim pojawi się nieprzyjemny zapach spalenizny w kabinie, jest bardzo trudne. 

Samo ślizganie się sprzęgła nie będzie jednoznacznie wskazywać na to, że wkrótce dojdzie do jego spalenia.

Najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie takim sytuacjom, można to zrobić unikając poniższych błędów:

  • Regularna jazda na półsprzęgle.
  • Wielokrotne zbyt gwałtowne ruszanie z miejsca.
  • Zbyt częsta jazda miejskim autem w trudnym terenie.
  • Regularna jazda ze zbyt dużym obciążeniem, np: z załadowaną przyczepą.

Duże znaczenie ma także spokojny styl jazdy - pamiętajcie o płynności przy zmianie prędkości i przełożeń. Podczas przyspieszania postarajcie się zachować najlepszą proporcję sprzęgła względem naciskania pedału gazu.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: