20.12.2023

Światła w samochodzie - ich rodzaje i kiedy używać?

Światła samochodowe odpowiadają za bezpieczeństwo w trakcie jazdy, zapewniając dobrą widoczność kierującemu i pozwalając na zauważenie pojazdu przez innych uczestników ruchu drogowego. Jakie są rodzaje świateł w aucie? Kiedy używać konkretnego rodzaju? Sprawdźcie!

Rodzaje świateł w samochodzie

W aucie mamy kilka rodzajów świateł, każdy z nich ma inną funkcję:

Światła mijania – mają żółtą barwę i są używane najczęściej, zwłaszcza w samochodach, które nie mają świateł do jazdy dziennej. Wówczas światła mijania muszą być włączone przez cały rok, również w ciągu dnia i przy dobrej pogodzie. Potocznie nazywa się je krótkimi światłami. Ich funkcją jest zapewnienie widoczności pojazdowi z daleka dla innych uczestników ruchu drogowego w dzień, a w nocy podstawowego oświetlenia.

Światła do jazdy dziennej – mają białą barwę i można je stosować zamiast świateł mijania, w warunkach normalnej przejrzystości. Są określane jako DRL (Day Running Lights).

Światła drogowe – również mają białą barwę i można ich używać wyłącznie w nocy, w trudnych warunkach lub na nieoświetlonej drodze. To potocznie nazywane światła długie, które zapewnią lepszą widoczność w wyżej wymienionych warunkach. Trzeba pamiętać o tym, by je wyłączyć, gdy pojawią się inni uczestnicy ruchu drogowego, bowiem istnieje ryzyko oślepienia ich i doprowadzenia do niebezpiecznej sytuacji na drodze.

Światła przeciwmgłowe – samochód musi być wyposażony w co najmniej jedno światło przeciwmgłowe, które znajduje się z tyłu pojazdu. Kolor świateł jest biały lub żółty, w zależności od modelu. Tego rodzaju świateł można używać wyłącznie w trudnych warunkach atmosferycznych, gdy widoczność spada do poniżej 50 metrów. Inaczej można otrzymać mandat w wysokości 100 zł i 2 punkty karne. Przednie światła przeciwmgłowe nie są wymagane w naszym kraju, dlatego nie każdy pojazd będzie w nie wyposażony.

Kierunkowskazy – używane w Europie mają pomarańczową barwę i są umieszczone z każdej strony pojazdu. Ciekawostka – w USA są one barwy czerwonej! Ten typ oświetlenia jest jednym z najważniejszych, zwłaszcza w zakresie bezpiecznej jazdy. Kierunkowskazy umożliwiają zasygnalizowanie wykonania manewru innym kierowcom, dzięki czemu wiedzą, że np.: za chwilę zmienicie pas czy zaparkujecie. Kierunkowskazy mogą pełnić rolę świateł awaryjnych, pamiętajcie, że nie wolno ich używać w trakcie holowania pojazdu! Uruchamia się je wówczas specjalnym przyciskiem oznaczonym jako światła awaryjne.

Światła stopu/hamowania – ich funkcją jest sygnalizowanie hamowania kierowcom, którzy znajdują się za Wami. Światła włączają się po wciśnięciu hamulca i mają intensywniejszą czerwoną barwę, niż światła pozycyjne. Są wspierane dodatkowym światłem, tzw. trzecim stopem, które znajduje się nad tylną szybą albo w klapie bagażnika, pomiędzy tradycyjnymi światłami hamowania. Nie każde auto jest w nie wyposażone, ale zdecydowanie warto zainwestować w ten dodatek.

Światła pozycyjne – używa się je w trakcie chwilowego postoju, co nie obciąża akumulatora i nie powoduje ryzyka, że się rozładuje. Światła mają barwę białą, choć niektórzy kierowcy decydują się na montaż kolorowych diod, co jest niezgodne z przepisami i może doprowadzić do utraty dowodu rejestracyjnego.

Światła odblaskowe – ich zadaniem jest odbijanie strumienia światła, które jest skierowane na Wasz pojazd przez inny. Dzięki temu po zmroku auto jest znacznie lepiej widoczne. Światła odblaskowe mogą mieć różne kolory – biały z przodu, żółty lub pomarańczowy po bokach oraz czerwone z tyłu. Najważniejsze jest to, by były widoczne z co najmniej 150 metrów.

Jak ustawić światła w samochodzie?

Złe ustawienie świateł samochodowych to ogromny błąd, który może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Zbyt nisko ustawione światła nie będą dostatecznie oświetlać drogi, co ograniczy widoczność po zmroku i będziecie mogli nie zauważyć przeszkody, która się przed Wami znajduje.

Z kolei, zbyt wysoko ustawione światła samochodowe mogą oślepiać kierowców i innych uczestników ruchu drogowego, którzy poruszają się z naprzeciwka. 

Samodzielnie możecie ustawić światła w aucie, wykorzystując do tego ścianę. Należy ustawić auto przodem do prostej ściany, w odległości około 10 metrów, na równym podłożu. Następnie należy włączyć światła drogowe i ustawić ich pochylenie na pozycję neutralną. Podejdźcie do ściany i zaznaczcie miejsca, które odpowiadają środkowi snopu oraz linii środkowej osi pojazdu. 

Na koniec należy odjechać autem na odległość 10 metrów od ściany, granica cienia powinna znaleźć się na 10 cm poniżej zaznaczonych punktów na ścianie. Jeśli jest wyżej albo niżej, to należy wyregulować światła pokrętłami z wkrętakiem lub kluczem.

Jeśli nie chcecie ustawiać samodzielnie świateł samochodowych, możecie udać się do warsztatu samochodowego, gdzie mechanicy zrobią to za Was. Zachęcamy Was też do korzystania z tej możliwości, w ramach naszych corocznych działań “Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo”.

Nauka jazdy światła w samochodzie - o co pytają?

Każdy kandydat na kierowcę musi wiedzieć, jakie są światła w samochodzie i gdzie się znajdują. Takie pytanie pada również na egzaminie na prawo jazdy, przed rozpoczęciem części praktycznej. 

Dla każdej osoby egzaminowanej losowane jest wówczas zadanie, dotyczące znajomości budowy samochodu, a pytanie o światła może dotyczyć: świateł mijania, pozycyjnych, drogowych, kierunkowskazów, awaryjnych, cofania, przeciwmgłowych tylnych i hamowania stop.

Wybrane światła należy wskazać i niekiedy odpowiedzieć na pytanie, kiedy się je stosuje.

Obowiązkowe światła w samochodzie

Wszystkie wyżej wymienione światła w samochodzie są obowiązkowe, oprócz tych do jazdy dziennej i przednich do jazdy przeciwmgłowej.

Niektórzy producenci montują je fabrycznie, a jeśli ich nie ma i kierowca chciałby doposażyć w nie swoje auto, to muszą mieć odpowiednią homologację.

Światła mijania w samochodzie

Światła mijania w samochodzie są obowiązkowe w okresie od zmierzchu do świtu.

Można je wyłączyć na postoju, który trwa dłużej niż 1 minutę, np.: gdy stoicie przed zamkniętym przejazdem kolejowym. Reguluje to art. 51 ust. 7 ustawy Prawo o ruchu drogowym

Światła dzienne w aucie

Od świtu do zmierzchu, w dobrych warunkach atmosferycznych, można zamiast świateł mijania, używać świateł do jazdy dziennej.

Jeśli auto ich nie ma, wówczas należy jeździć z włączonymi światłami mijania. Ten obowiązek opisują przepisy – artykuł 51 ust. 1 i 2 Prawo o ruchu drogowym.

Światła Led w aucie

Ten rodzaj świateł jest znacznie oszczędniejszy, bowiem żarówki LED zmniejszają zużycie paliwa i stanowią małe obciążenie dla instalacji elektrycznej. LED-y są bardziej trwałe, co powoduje, że są też mniej awaryjne. Białe światło, które emitują jest doskonale widoczne i nie oślepia innych kierowców.

Jest jednak haczyk - pomimo tego, że technicznie jest możliwym, aby zastąpić żarówki klasyczne LED-ami, to jest to nielegalne. Według przepisów do reflektorów mogą być montowane wyłącznie te źródła światła, które uzyskały homologację do konkretnego modelu auta.

Oznacza to, że obecnie w Polsce LED-y mogą być stosowane wyłącznie do podświetlenia wnętrza pojazdu.

Światła nocne w samochodzie

Do jazdy nocnej używa się świateł mijania. W warunkach kiepskiej widoczności można włączyć światła drogowe, o ile nie oślepia się innych uczestników ruchu drogowego.

Niemniej, używanie świateł drogowych jest uzależnione od stopnia oświetlenia drogi, dlatego można je stosować również w obszarze zabudowanym, z zachowaniem powyższej zasady.

Tylne światła w samochodzie - jak się nazywają tylne światła w samochodzie?

Z tyłu pojazdu znajdują się światła postojowe/pozycyjne, kierunkowskazy/awaryjne, hamowania/stopu, jedno światło przeciwmgłowe, światło cofania oraz podświetlenie tablicy rejestracyjnej.

Niebieskie światła w samochodzie

Zgodnie z przepisami, tylko pojazdy uprzywilejowane w Polsce mogą korzystać z niebieskich sygnałów świetlnych. 

Wyjątkiem są niebieskie żarówki H7, które uzyskały homologację ECE, dopuszczającą je do użytku na drogach publicznych. Emitują one białą barwę światła o niebieskiej poświacie.

 

Jak wyczyścić światła w samochodzie?

Istnieje wiele domowych sposobów na czyszczenie reflektorów samochodowych, jednakże aby ich nie uszkodzić, lepiej zlecić tę czynność specjalistom z zakładu samochodowego. Cena usługi polerowania lamp szklanych ze szlifowaniem może wynieść od 100 do 500 zł za sztukę. 

Chcąc samodzielnie umyć lampy z zewnątrz, można użyć wody z płynem do mycia naczyń oraz delikatnej ściereczki, która nie porysuje ich powierzchni.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: