11.03.2024

Szyby samochodowe - co musisz o nich wiedzieć?

Szyby samochodowe to prawdziwe okno na świat, które zapewnia bezpieczną jazdę. Czy znacie wszystkie rodzaje szyb, które można znaleźć obecnie w autach? Jest ich naprawdę sporo! A to nie wszystko – szyby można także dodatkowo ubezpieczyć. O co chodzi? Sprawdźcie w naszym poradniku!

Rodzaje szyb samochodowych

Szyby samochodowe mają za zadanie zapewnić jak najlepszą widoczność podczas prowadzenia auta, co z kolei przekłada się na bezpieczeństwo i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, jak deszcz czy śnieg.

Producenci samochodowi wciąż pracują nad rozszerzeniem funkcjonalności szyb samochodowych i coraz częściej próbują sięgać poza klasyczną rolę tych elementów. W wielu nowoczesnych pojazdach, szyby samochodowe to już nie tylko bariera ochronna i okno na świat, ale także obszar, w którym można znaleźć aktualne parametry jazdy.

Na rynku można znaleźć szyby samochodowe, które są wykonane z najróżniejszych materiałów, najpopularniejszymi są poniższe:

Szkło laminowane – szyba tego rodzaju jest skonstruowana z jednej lub wielu warstw folii PVB, umieszczonej pomiędzy warstwami szkła. Ten rodzaj jest niezwykle wytrzymały i gwarantuje dobrą ochronę przed promieniowaniem UV oraz transparencję światła, co przekłada się na lepszą widoczność.

Ogrzewane szkło laminowane – w tym rodzaju pomiędzy warstwami szkła dodaje się specjalną folię, która ma wtopione przewody rozprowadzające ciepło po całej szybie. Dzięki temu kierowca może się ochronić przed parowaniem i zamarzaniem szyb w sezonie zimowym.

Szkło hartowane – w tym przypadku już sam proces powstawania szkła jest specyficzny – materiał nagrzewa się do temperatury topnienia i poddaje gwałtownemu ochłodzeniu. Dzięki temu możliwe jest ściśnięcie cząsteczek po zewnętrznej stronie i rozciągnięcie po wewnętrznej, to z kolei przekłada się wysoką wytrzymałość szyby i bezpieczeństwo podczas jazdy. Rozbita szyba ze szkła hartowanego rozpada się na drobne kawałki, które minimalizują ryzyko skaleczenia się.

Szkło przyciemniane – materiał jest metalizowany tlenkami tytanu w dedykowanym do tego procesu piecu lub na szyby nakładana jest folia samochodowa, która chroni przed promieniami UV i ogranicza widoczność od zewnętrznej strony.

Szkło hydrofobowe – to najlepsze rozwiązanie, gdy pada deszcz, ponieważ na szkle znajduje się powłoka, która przyciąga do siebie cząsteczki wody, a te z łatwością spływają po całej powierzchni szyby, dzięki pędowi podczas jazdy i wiatrowi.

Szkło solaryczne – ta wersja polega na pokryciu klasycznego szkła powłoką redukującą promieniowanie słoneczne. Ten rodzaj szyby pozwala zmniejszyć zużycie klimatyzacji i chroni tapicerkę przed działaniem promieni słonecznych.

Szkło zespolone – to połączone arkusze szkła, za pomocą aluminiowej ramki z klejem organicznym. Znajdująca się pomiędzy nimi przestrzeń jest wypełniona gazem, który zwiększa wartość termiczną i przyczynia się do lepszego wyciszenia wnętrza.

Szkło pancerne – ten rodzaj uzyskuje się oddzielając poszczególne arkusze folii PVB, PU lub PCV. Szkło zgrzewa się w bardzo wysokiej temperaturze i ciśnieniu, co pozwala uzyskać bardzo dużą odporność na uderzenia i pociski. Szkło pancerne jest spotykane głównie w autach luksusowych i tych, w których przewożone są ważne osoby.

Dodatkowe funkcje szyb – czyli jakie?

Szyby z anteną – producenci w nowoczesnych pojazdach oferują również umieszczenie anteny w szybie samochodowej. To pozwala na wzmocnienie sygnału GPS lub odbioru radia czy telewizji, przy zminimalizowanym ryzyku zakłóceń lub szumu wiatru.

Szyby z wyświetlaczem Head-up – to rozwiązanie, które podnosi poziom bezpieczeństwa, zapewniając kierowcy system monitorowania parametrów jazdy na przedniej szybie, bez zasłaniania widoku. W ten sposób ma łatwy dostęp do podstawowych informacji z deski rozdzielczej i komputera pokładowego, a nawet sugestie w zakresie nawigacji. Takie rozwiązanie jest możliwe, dzięki umieszczeniu specjalnej folii między warstwami szkła, która ma przekrój klina, tworzącego specjalny ekran.

Uszczelki na szybie – nakładane bezpośrednio na szybę uszczelki, w postaci płynnego polimeru lub granulatu, pozwalają na zmniejszenie hałasu, podczas jazdy z dużą prędkością.

Szyby przednie z kamerą – szyby niektórych producentów są wyposażone w dedykowane uchwyty, na których można zamontować kamery i sensory. Kamery stanowią element systemów bezpieczeństwa, co znacznie wspiera kierowcę w czasie jazdy.

Szyby akustyczne – wygłuszające kokpit, dzięki czemu hałas generowany przez pęd powietrza jest mniej odczuwalny, nawet o 30%! To rozwiązanie doceniają kierowcy poruszający się autostradami, drogami szybkiego ruchu i ekspresowymi.

Wymiana szyb samochodowych - czy jest skomplikowana?

Wymiana szyby w samochodzie to dość skomplikowany proces, który wymaga użycia odpowiednich narzędzi i środków chemicznych. Z szyby usuwa się wycieraczki, uszczelki oraz klipsy, według wskazówek producenta, a dalej wycina się ją, przy użyciu specjalnego noża i usuwa za pomocą przyssawek.

Następnie oczyszcza się powierzchnię karoserii ze starego kleju i korozji, jeśli występuje. Dopiero na dokładnie oczyszczoną powierzchnię nakłada się specjalny klej i przez użycie przyssawek dopasowuje nową szybę do karoserii. Klej może się wiązać nawet kilka dni, dlatego należy bardzo ostrożnie korzystać z auta przez ten czas.

Nie zaleca się samodzielnego wymieniania szyby samochodowej, bowiem nieprawidłowy montaż może doprowadzić do powstawania zacieków a nawet, co gorsza – pęknięć.

Wymiana szyby w aucie - jaka cena usługi?

Wymiana szyby przedniej czołowej oraz montaż w samochodach osobowych może kosztować od 450 zł do 3000 zł! Z kolei, wymiana tylnej szyby kosztuje zwykle od 400 zł do 2000 zł.

Czy można naprawić szybę zamiast ją wymieniać?

Jeśli dojdzie do punktowego uszkodzenia szyby, np.: pojawią się odpryski spowodowane przez uderzenia niewielkich kamyczków, wówczas można ją naprawić. Proces ten nie jest tak skomplikowany, jak wymiana szyby, ale wymaga odpowiedniej wiedzy, narzędzi i środków.

Przeważnie naprawa szyby polega na oczyszczeniu uszkodzonej powierzchni, wypełnieniu ubytku specjalną żywicą, utwardzeniu jej promieniami UV i wypolerowaniu. Koszt takiej usługi może wynieść około 200-250 zł.

Ubezpieczenie szyby w aucie - czy warto?

Ubezpieczenie szyby samochodowej jest dobrowolne. Taka polisa chroni przednie, tylne oraz boczne szyby i pozwoli uzyskać pomoc finansową, gdy dojdzie do ich uszkodzenia lub zniszczenia.

Zanim zdecydujecie się na zakup dodatkowego ubezpieczenia, sprawdźcie dokładnie warunki ochrony szyb, niektórzy ubezpieczyciele nie biorą odpowiedzialności za szkody powstałe w dachach panoramicznych lub innych szklanych elementach.

Wymiana szyby w ramach autocasco

W autocasco bardzo często zawarta jest dodatkowa ochrona szyby i możliwa jest naprawa lub wymiana tego elementu. Niemniej, jeśli dojdzie do jej uszkodzenia, to składka AC w kolejnym roku wzrośnie, ponieważ usługa zostanie zapisana w historii ubezpieczeniowej i będzie miała wpływ na koszt autocasco.

Dlatego wielu właścicieli samochodów decyduje się na dokupienie dodatkowej polisy, tylko na szyby samochodowe, aby nie ponosić większych kosztów w przyszłości za polisę AC.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: