Istnieje wiele różnych elementów w samochodzie, o których możecie nie mieć pojęcia, że są i do czego służą. Jednym z nich jest tajemniczy rygielek wewnątrz tylnych drzwi. Umożliwia on zapobieganie przypadkowemu otwarciu drzwi od środka kabiny.
Rodzice małych dzieci mogą znać tę sztuczkę
W tylnych drzwiach samochodowych znajdziecie specjalny rygiel. Możecie nawet nie wiedzieć, że się tam znajduje! A już tym bardziej do czego służy.
Większość rodziców małych dzieci z pewnością miała już z nim do czynienia, a nawet używa go na bieżąco. Bowiem, dzięki niemu można zapobiec otwarciu drzwi w czasie jazdy. A jak powszechnie wiadomo, małe dzieci bardzo lubią odkrywać nowe możliwości i nawet siedząc w foteliku, kierują swoje rączki w stronę klamki, próbując otworzyć drzwi.
Zabezpieczenie, które chroni przed otwarciem drzwi
To specjalne zabezpieczenie uniemożliwia przypadkowe otwarcie drzwi od wewnątrz samochodu. Pozwala to na ograniczenie ryzyka wypadnięcia dziecka w czasie jazdy, gdyby faktycznie udało mu się wypiąć z fotelika.
Rygielek chroni również same drzwi auta i innych uczestników ruchu drogowego. Wyobraźcie sobie, że tylne drzwi samochodu zostaną otwarte w czasie jazdy np.: autostradą. To bardzo niebezpieczne i może doprowadzić do wypadku gdy wyprzedza Was inny pojazd!
Zabezpieczenie nie blokuje całkowicie możliwości otwierania drzwi, bowiem wystarczy pociągnąć za klamkę od zewnątrz. Wówczas będzie można otworzyć drzwi tak, jak zawsze. Pozwala to również na zachowanie możliwości np.: wyciągnięcia rannych osób z tyłu, gdy samochód ulegnie wypadkowi.
Jak można skorzystać z tego zabezpieczenia?
Wystarczy użyć w tym celu kluczyków samochodowych albo innego przedmiotu, który umożliwi Wam przekręcenie specjalnego kółka lub przesunięcie rygielka, który jest dostępny po otwarciu tylnych drzwi. W niektórych modelach jest on również sterowany elektrycznie.
Na co to komu, jeśli nie mam dzieci?
Pamiętajcie, że z samego zabezpieczenia możecie korzystać nie tylko, gdy przewozicie w aucie małe dzieci. Możecie np.: uruchomić je gdy przewozicie osobę w stanie nietrzeźwości, czy też starszą która może przez przypadek otworzyć drzwi.