26.04.2023

Te rzeczy przydadzą Ci się w aucie na dłuższym wyjeździe

Wyjeżdżając autem w dłuższą trasę na urlop warto zaopatrzyć się w kilka akcesoriów, które mogą pomóc w awaryjnych sytuacjach. Dzięki dobrze przygotowanemu niezbędnikowi unikniecie niepotrzebnego stresu i szybko zaradzicie przykrym niespodziankom. Co powinien zawierać taki niezbędnik?

Awaria w trasie potrafi zestresować każdego kierowcę, zwłaszcza w drodze na upragniony odpoczynek. Aby tego uniknąć, najlepiej wykonać przegląd samochodu przed wyjazdem, a także zabrać ze sobą kilka niezbędnych akcesoriów, które pomogą w trudnej sytuacji.

Co trzeba zabrać w dłuższą trasę urlopową – najważniejsze rzeczy

Trójkąt odblaskowy – to element obowiązkowego wyposażenia samochodu w Polsce, ale i poza jej granicami.

Działająca gaśnica pożarowa – to również obowiązkowe wyposażenie w naszym kraju i w niektórych państwach europejskich.

Dowód rejestracyjny, potwierdzenie posiadania OC oraz prawo jazdy – w Polsce kierowca nie musi wozić tych dokumentów przy sobie, ale wybierając się w trasę poza granice naszego kraju, należy je spakować.

Komplet żarówek i bezpieczników – niektóre kraje, jak np.: Czechy wymagają tego jako obowiązkowe wyposażenie auta, ale i my uczulamy Was na to, że żarówki lubią przepalać się niespodziewanie, tak samo jak i bezpieczniki, które ulegają eksploatacji.

Kamizelki odblaskowe – są obowiązkowym wyposażeniem w niektórych krajach europejskich, a poza tym warto mieć je zawsze dla każdego pasażera, na wypadek awarii auta na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu.

Te rzeczy Wam pomogą w razie awarii na trasie

Klucz do kół – najlepiej wysokiej jakości, który umożliwi Wam odkręcenie koła z łatwością. Dobrym wyborem będzie klucz teleskopowy.

Opaski zaciskowe – tzw. trytytki, którymi można doraźnie przymocować urwane elementy samochodu.

Linka holownicza – lepiej, żeby się nie przydała, ale na wszelki wypadek warto ją mieć zawsze w aucie. Zwłaszcza, że w trasie możecie nie mieć, gdzie ją kupić.

Klin pod koło – przydatne akcesorium do ustabilizowania pojazdu na trasie szybkiego ruchu, na której trudno będzie znaleźć coś, co da się podłożyć pod koło.

Lewarek do kół i koło zapasowe – w razie konieczności wymiany koła w aucie.

Multitool – taki podręczny zestaw narzędzi przyda się w wielu sytuacjach, nie tylko na trasie. Znajdziecie w nim nóż, śrubokręt, klucze, itd.

Zaczep holowniczy – w większości przypadków jest to element wyposażenia samochodu, ale jeśli go nie macie w swoim aucie, to koniecznie kupcie przed wyjazdem w trasę.

Nasadka do odkręcania śrub zabezpieczających – jeśli macie takie śruby w aucie, to nasadka będzie niezbędna do ich odkręcenia.

Kable rozruchowe – gdy zaskoczy Was awaria akumulatora i będziecie potrzebować pożyczyć prąd od innego kierowcy, bez kabli ani rusz!

Lepiej to zabierzcie na wypadek kolizji lub wypadku

Ubezpieczenie – dokupienie dodatkowej polisy wyjazdowej na wakacje jest bardzo dobrym pomysłem. Nie są to wysokie koszty, a często mogą pomóc w trudnych sytuacjach, np.: gdy trzeba będzie skorzystać z pomocy drogowej.

Kartka EKUZ – jeśli wybieracie się w podróż po UE własnym autem, to karta EKUZ pozwoli Wam skorzystać z pomocy medycznej na koszt NFZ w całości lub w części, w zależności od kraju.

Apteczka – mimo tego, że nie jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu w Polsce, zdecydowanie warto ją mieć i nawet doposażyć ją o leki przeciwbólowe i przeciwbiegunkowe. Pamiętajcie by nie zostawiać tych leków w aucie, gdyż warunki atmosferyczne mogą doprowadzić do ich zepsucia.

Notes oraz długopis – mogą Wam pomóc w spisaniu oświadczenia sprawcy kolizji.

Oświadczenie o zdarzeniu drogowym – najlepiej w języku polskim i angielskim. Możecie je wydrukować i schować w schowku lub w teczce z dokumentami.

Te akcesoria też warto spakować do auta

Rękawice – większość czynności, które trzeba wykonać przy aucie zabrudzi Wam ręce, dlatego rękawice będą bardzo przydatne, jeśli nie chcecie ubrudzić wnętrza pojazdu.

Papier toaletowy – może posłużyć jako ręcznik lub chusteczka. Można też wytrzeć w niego bagnet oleju, aby sprawdzić jego stan.

Latarka – to uniwersalne akcesorium, które pomoże zarówno przy naprawie auta na poboczu po zmierzchu, jak również przyda się choćby na kempingu.

Mapa – technologia nie jest w 100% pomocna, zwłaszcza w miejscach w których nie ma zasięgu. Dlatego warto mieć ze sobą również klasyczną mapę.

Zdjęcia dokumentów w swoim smartfonie – zawsze warto mieć kopie, na wypadek zagubienia oryginałów lub kradzieży.

Ładowarka do telefonu – najlepiej tradycyjna, jak i samochodowa, ale dobrym pomysłem jest również zabranie powerbanka.

Ściereczka – do przetarcia szyb lub rąk albo jako podkładka pod kolana.

Zapasowe kluczyki – jeśli zgubicie oryginalne kluczyki, to zapasowe Was uratują przed koniecznością wezwania ślusarza.

Zapasowe dawki płynów eksploatacyjnych – zwłaszcza płyn do szyb, chłodniczy i olej silnikowy.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: